Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Arduino IDE 2.0. Konečně plnohodnotné vývojové prostředí?TiskArduino.cc zveřejnilo informaci o vydání Arduino IDE 2.0 v beta verzi. Arduino přichází s komplexním vývojovým přostředím už podruhé.
Arduino IDE 2.0 nabízí lepší editor (konečně!) a také možnost debugování (ladění) kódu přímo ve vývojovém prostředí.

Arduino IDE 2.0 má ambice překonat svého dědečka - Arduino IDE (možná jej někdo považuje za vývojové prostředí, ale je to spíše jednoduchý editor s možností nahrát program).
Přidá se tak do už funkčních a odladěných prostředí jako Visual Studio Code, PlatformIO nebo Eclipse s doplňkem Arduino (Sloeber).

IDE má to, co by vývojové prostředí mělo mít: automatické doplňování funkcí, dokončování závorek, samozřejmostí je i responzivní design a mnohem rychlejší kompilace programu než známe doposud u Arduino IDE, kde se mezi kompilací programu a jeho nahráním můžete dojít umýt, udělat si kafe a mrknout na jeden díl The Big Bang Theory.
Dalším vylepšením jsou pak klávesové zkratky a, A HLAVNĚ přímé ladění kódu na mikrokontroléru (který ladění umožňuje).

A jak je na tom s rychlostí překladu?
Vzorový kód blikání LEDkou pro desku Arduino Uno:
(po spuštění IDE)
Arduino IDE 2.0: 3,41s
Arduino IDE (původní): 15,5s
(Opakovaná kompilace)
Arduino IDE 2.0: 2,76s
Arduino IDE (původní): 9,35s

Ke dni vydání článku, ladění kódu v Arduino IDE 2.0.0 podporuje všechny Arduino vývojové desky se SAMD mikrokontrolérem.
V závěru znovu zmíním, že Arduino IDE 2.0 je stále v beta verzi, to znamená, že studio může mít nějaké chyby - a to určitě má.

Arduino IDE 2.0 je ke stažení na https://www.arduino.cc/en/software#experimental-software

Getting Started je dostupný na https://www.arduino.cc/en/Tutorial/getting-started-with-ide-v2

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,405,308 návštěv