Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Oblíbený step-down měnič s MP2315 z aliexpresu nahradil fejkový čip. Zkontrolujte vaše zásoby, jestli ho doma už také nemáte. Může zničit vaše zařízení. Jak ho poznat?TiskNení to poprvé, co si člověk oblíbí nějakou vývojovou desku nebo modul a po čase, měsíce nebo roky, jej opět koupí a zjistí, že ten daný produkt se chová úplně jinak než ty stovky koupených předtím.
Tohle se stalo i Petru Stehlíkovi, oblíbenému youtuberovi a blogerovi. Koupil novou várku DC-DC snižujících měničů s čipem MP2315 a na drahém zařízení zjistil, že nefunguje tak jak má. A to zařízení za 1500 Kč už také nefunguje.

Petr se o fungujícím step-down měniči rozepsal na jeho blogu a videu: http://joysfera.blogspot.com/2018/09/novy-maly-usporny-uzasny-dc-dc-step.html

Podobný příběh se stal i mě, naštěstí jsem u něj nic nezničil. Koupil jsem HT7833 (stabilizátor na 3.3V). Zařízení, ve kterém byl stabilizátor osazen, se pak často resetovalo a stabilizátor se hřál. Měřením jsem zjistil, že jsem koupil fejk.
O HT7833 jsem se rozepsal v tomto článku, kde jsem jej i proměřil a našel rozdíly mezi originálem a fejkem.

Jak to tak u čínských výrobců bývá, kvůli snaze ušetřit i jen cent vymění odzkoušený čip za nějaký (často nepovedený) klon. Nikdo se samozřejmě neobtěžuje celý modul vyzkoušet a tak jde do světa.
Petr Stehlík tak nejen přišel o zařízení za 1500 Kč, ale i oblíbený modul. Co teď?
Na twitteru napsal, že navrhne svůj vlastní - máme se tedy na co těšit!

A jak fejkový modul poznat? Na první pohled jsou od sebe k nerozeznání. Na ten druhý, s lupou v ruce, už ale poznat jde.
Originál čip má označení AGCx, ten fejkový DKAAD. Což se ale samozřejmě může změnit. Co je navíc špatnou zprávou, modul musíte koupit abyste zjistili, čím je osazen.

Český e-shop laskakit.cz upozornil, že stejný modul měniče mají také skladem a jsou osazeny originálními čipy a i nadále budou kontrolovat nově objednané moduly. https://www.laskakit.cz/mikro-step-down-menic--nastavitelny/Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,774 návštěv