Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Fantastická mapa České republiky. Co okres, to jedna adresovatelná RGB LED.TiskBastlíři s 3D tiskárnou tisknou všemožné modely a mezi nimi i modely měst, republiky nebo evropy. Tomáš posunul tuhle myšlenku o veliký kus dál. Navrhl plošných spoj s desítkami adresovatelný RGB LED (2x2mm), které jsou umístěny na 21x13cm velkém plošném spoji s obrysem České republiky. A že tam není co zobrazovat? Ale kdepak! Ve spolupráci s TMEP.cz můžete zobrazovat například teplotu v jednotlivých okresech.

Tomáš společně s TMEP.cz vytvořili vzorový program pro ESP32 (víceméně jakýkoliv vývojový kit, který má vyvedené 5V, GND a jeden pin pro komunikaci s adresovatelnými RGB LED WS2812-2020.
Na adrese http://tmep.cz/vystup-json.php?okresy_cr=1 se nachází json, který pro každý okres na mapě počítá průměrnou hodnotu z čidel, které bastlíři posílají ze svých meteostanic http://tmep.cz/mapa/.Rozdělení po okresech se může hodit i pro další vizualizace - kvality vzduchu ze sensor.community nebo Tmep - kvalita vzduchu. A to rozhodně není vše. Co třeba úhrn srážek? Nebo blesky - tedy sledování blížící se bouřky.

A jak se dá mapa ještě vylepšit? Samozřejmě 3D tiskem! Například vytisknout první vrstvu dvěma materiály (jak na to?) (černá pro hranice okresů, bílá zbytek) a prosvěcovat okresy danou barvou - pro teplotu, kvalitu vzduchu, cokoliv.

Propojení plošného spoje s desítkami adresovatelných RGB LED na mapě ve tvaru České republiky jednoduše připojíte k vaší ESP32 vývojové desce skrze 3 pinový hřebínek.
S mapou nemusíte nutně komunikovat jenom pomocí ESP32, fungovat bude i ESP8266, Arduino Nano/Uno/Mega nebo jednodeskové počítače jako Raspberry Pi Zero, 4B aj.

Podklady pro výrobu, vzorový kód pro komunikaci s tmep.cz najdete na https://github.com/tomasbrincil/pcb_mapa_cr_1

TMEP.cz - ryze česká služba pro ukládání a vizualizaci dat z nejrůznějších čidel bastlířů. https://chiptron.cz/news.php?readmore=1406
Twitterový profil Tomáše - https://twitter.com
Tipy k osazení:
Pokud se na vás štěstěna usměje a budete mít svou vlastní mapu, tady jsou dvě důležité informace k osazení

Zapojení konektoru pro připojení řídící elektroniky.


Všechny adresovatelné RGB LED (WS2812-2020) jsou osazeny všechny stejným směrem.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,460,623 návštěv