Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Logický analyzátor s RP2040! Ano, to už jsme tu měli, ALE teď je to s podporou PulseView (Sigrok)Tisk



Logický analyzátor, který je založen na RP2040 (velmi levný čip s velkým výkonem), jsem tu už několikrát zmínil. Teď chci představit další variantu logického analyzátoru založeného na tom stejném čipu a pojmenovaném uLa, který je ale podporován v populárním softwaru pro dekódování PulseView (Sigrok).
16 kanálů, až 100MHz vzorkovací frekvence, 200 kB paměť pro uchování vzorků a SUPER cena.

Raspberry Pi Pico W stojí asi 180 Kč, verze bez Bluetooth&WiFi pak o několik málo desítek korun méně. Čip RP2040 ale vyniká nejen skvělou cenou, ale i výkonem.
Jeden (zdařilý) pokus o rychlý a superlevný logický analyzátor jsem tu už sdílel. V poslední aktualizaci dostal logicanalyzer jak ve firmwaru, tak i softwaru. Kromě 100MHz vzorkovací frekvence podporuje tzv. řetězení logických analyzátorů - takže můžete zobrazit ne 24 kanálů, ale rovnou 120. Navíc autor přidal i dekódování I2C, SPI a UART. Bohužel tohle všechno je možné jen s instalací jeho programu.
https://chiptron.cz/news.php?readmore=1380

Teď se ale na githubu objevil nový projekt logického analyzátoru založeném také na RP2040. μLA: Micro Logic Analyzer je analyzátor také podporující vzorkovací frekvenci až 100MHz ale počet kanálů je 16 (GPIO0 - GPIO15). Velikost paměti pro uchování vzorků je 200kB.
Jeho ale největší předností je podpora v PulseView (Sigrok), to je GUI pro vizualizaci a dekódování dat. Po Saleae asi druhý nejpopulárnější a multiplatformní. A tento μLA je podporován - ne ve výchozím nastavení, ale je možnost si jej nastavit - přehledně podle návodu na github projektu.

Zajímavostí je, že firmware pro RP2040 je napsán v jazyce Rust. Žádný strach, pokud nechcete dělat změny v kódu, pak jenom stáhnete už zkompilovaný kód.

Návod, kód a další najdete na https://github.com/dotcypress/ula

Za zmínku ještě stojí i projekt Scoopy, to je přenosný osciloskop se vzorkovací frekvencí až 500 kHz se zobrazením na moblním telefonu/tabletu. I ten podporuje režim logického analyzátoru se vzorkovací frekvencí 25 MHz
O tom jsem psal na https://chiptron.cz/news.php?readmore=1432

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,885,614 návštěv