Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Adresovatelná RGB LED mapa České republiky zobrazující teplotu nebo třeba to, kde zrovna prší. Díky radarovým snímkům z ČHMI.Tisk


Zdroj: https://twitter.com/MultiTricker

Adresovatelná mapa České republiky s více než 70 RGB LEDkami je velkým hitem v twitter komunitě bastlířů. S jednou takovou mapou přišel Tomáš alias tvoje___mama a teď i e-shop LaskaKit.
Co lze na nich momentálně zobrazit? Třeba venkovní teplotu v každém městě/okrese nebo to, kde zrovna prší.

Díky spolupráci s TMEP.cz (ukládání a vizualizace dat (nejen) z meteostanic) vznikl nejprve kód pro zobrazení venkovní teploty. Dostupná data o teplotě jsou dostupná na http://tmep.cz/mapa/. Všechna data z meteostanic v daném okrese jsou zprůměrována a dále uložena do json souboru, které si třeba ESP32 stáhne a zobrazí na internativní mapě ČR.
Pro LaskaKit mapu je kód tady, pro mapu Tvoje___mama pak tady.

Jakub Čížek ze živě.cz sepsal skvělý článek a zároveň návod (Naprogramovali jsme radarovou mapu Česka. Ukáže, kde právě prší a můžete si ji dát i na zeď) na to, jak LaskaKit interaktivní mapu použít společně s radarovými snímky z ČHMI.

Tím by článek asi skončil. Ale to by nebylo bastlířské komunity zejména Jakuba alias Pes v kloubouku (živě.cz) a Michala alias Multitricker (tmep.cz) aby v tom dále nepokračovali. Jakub si vytvořil hosting na oracle-ams.com a odtud můžete stahovat už "předžvýkaná" data pro ESP32. To samé udělalo i TMEP.cz, ten JSON soubory ještě rozšřil o časové intervaly -10 minut -20 minut a -30 minut. Jednoduchou úpravou kódu lze tak vytvořit i animaci na mapě České republiky.

Více se o tom rozepsal na své wiki https://wiki.tmep.cz/doku.php?id=ruzne:laskakit_interaktivni_mapa_cr_ws2812b

Kuba kromě zveřejnění Arduino kódu pro ESP32, kde ESP32 je server a dotazuje se na aktuální data vytvořil ještě další kód, kde je naopak ESP32 klientem a data si stahuje (kód tady).

Alternativní FW ještě napsal Alan Hodinář. Ten na svůj github nahrál verzi kódu jako pro ESP32, tak i pro ESP8266 a s podporou obou map - té od LaskaKit i té od Tvoje___mama.
https://github.com/alistaarec/pcb_mapa_cr_1/blob/main/src/src_chmi.cpp

Github projektu najdete na https://github.com/jakubcizek/pojdmeprogramovatelektroniku/tree/master/SrazkovyRadar
Wiki TMEP.cz pak na https://wiki.tmep.cz/doku.php?id=ruzne:laskakit_interaktivni_mapa_cr_ws2812b
Samotný hardware je dostupný na https://www.laskakit.cz/laskakit-interaktivni-mapa-cr-ws2812b/ (momentálně vyprodáno).
Srážkový radar ČHMI: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/inca-cz/short.htmlUpozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,658,916 návštěv