Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

CanSat HATALOM - vítěz národního kola soutěže CanSatTisk

V soutěži ESA (Evropské vesmírné agentury, odkaz na soutěž: https://www.esa.int/Education/CanSat a http://www.esero.sciencein.cz/cansat ) CanSat staví 4-6 členné týmy vlastní satelit, který je vynesen dronem či raketotou do výšky okolo 2 kilometrů. Jedná se o soutěž mezinárodní, resp. celoevropskou. V soutěži reprezentuje každou zemi maximálně jeden tým (některé země nemají zastoupení vůbec a musí bojovat v baráži). Po průchodu dvěma národními koly soutěže se tým Hatalom z Gymnázia Opatov stal právě oním týmem reprezentujícím Českou republiku. Celoevropské finále se uskuteční od 27. června do 1. července na portugalských Azorech.


Zdroj: http://www.esero.sciencein.cz/articles/view/115-cansat-finale-2018

Náš tým si říká Hatalom, je nás šest spolužáků, všichni maturujeme a u mnohých z nás se nejedná o první technický projekt či vědeckou soutěž. Sedmým členem je naše paní profesorka fyziky Mgr. Lenka Vinklerová, která nám vždy se vším pomůže. Dělíme se na dva týmy po třech – převážně technický a převážně výkonný, ale nejedná se o pevné dělení, každý pracuje na tom, co ho baví a čemu rozumí.

Samotný CanSat je omezen velikostní plechovky s limonádou (tz. průměr 66mm, výška 115mm), dále cenou vnitřního vybavení 10 tisíc korun v národní soutěži, 500 Eur v mezinárodním (evropském) finále. Hmotnost CanSatu musí být mezi 300 a 350 gramy, dále existuje řada menších omezení dohledatelná na stránkách pořadatele.

Všechny CanSaty také musí splňovat primární misi, což znamená, že musí měřit údaje o teplotě a tlaku a spolu se základní telemetrií je jednou za sekundu odesílat na pozemní stanici. K přenosu používáme antény o frekvenci 434,2 MHz. Vše, co děláme navíc, souvisí s naší sekundární misí.
Naší sekundární misí je hledání života a jeho známek, ovšem při této misi splňujeme kritéria i některých dalších. Ve své podstatě simulujeme přistání na extrasolární planetě Kepler 62f. Nejprve náš Cansat přistane pomocí vrtulí jako dron na předem určeném místě, jako záložní přistávací systém máme padák. Také používáme nouzovou komunikační linku – GSM modul. Během letu bude měřeno složení atmosféry, vlhkost, síla magnetického pole, úroveň UV i viditelné záření a přes samostatnou anténu přenášen signál z kamery uvnitř Cansatu. Po přistání nabere rypadlo vzorek hlíny a přenese ji do mističky s agarem. To je vše…


Zdroj: https://github.com/suchanekj/CanSatGOSA/

…po přistání ze vzorku analyzujeme pH půdy, pokusíme se ve větším agaru rozmnožit nalezené mikroorganismy a určit je. Naměřené hodnoty vložíme do naší „simulace“ atmosféry, která hodně zanedbává, ale dává nám základní data o planetě kombinací dat známých a námi změřených.
Týmy jsou v národních soutěžích i mezinárodním kole hodnoceny nejen za konstrukci satelitu, ale i jeho příběh, soudržnost týmu, schopnost prezentovat, vzdělávací přínos, publicitu a schopnost shánět sponzory. Hodnocení provádí porota složená napůl z laiků a odborníků.


Zdroj: http://www.esero.sciencein.cz/articles/view/115-cansat-finale-2018

Náš projekt by se nemohl uskutečnit nebýt řady podporovatelů a sponzorům i našich trpělivých a milujících rodin. Po našich podporovatelích pojmenováváme letové zkoušky i ostré lety. Sponzory si dovolím vyjmenovat – naším generálním sponzorem je společnost Epson, hlavním sponzorem Klub přátel gymnázia Opatov, dále společnosti Rotorama, PCBWay. Po technické stránce nás také podpořila Technická univerzita Liberec a Planetárium Praha. Doufáme také, že před evropským kolem se řady našich sponzorů rozšíří.

Více se o našem projektu mohou zájemci dozvědět na našem webu gosa.cz, máme také Youtube kanál, facebookovou stránku a GitHub, vše dohledatelné z odkazů na webových stránkách.

Model:


Blokový diagram CanSatu:


Video představující misi CanSatu:

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,351,110 návštěv