Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Elektronická zátěž s STM32TiskBlíží se léto a možná hledáte zajímavý projekt, který byste si mohli přes prázdniny vyrobit.
Projekt, který můžete použít při vašem bastlení, je právě tento - Elektronická zátěž.

K čemu elektronická zátěž slouží? Stavíte-li zdroj nebo regulátor, hodí se vám zátěž. Zdroj/regulátor zatížíte přesně známou hodnotou. Lepší zátěže umí i velmi rychlé skoky v odběru a tak si můžete ověřit, jak se váš regulátor (regulační smyčka) chová.Základem tohoto projektu je mikrokontrolér STM32 (STM32F072C8), který ovládá operační zesilovač a ten ovládá výkonnový tranzistor na kterém se právě "pálí" výkon.

Mikrokontrolér obsahuje USB rozhraní přes které můžete zátěž ovládat. Pro jednodušší a rychlejší regulaci obsahuje zařízení i enkodér, kterým nastavujete odběr. Základní údaje vidíte na displeji.

Napájecí napětí elektronické zátěže je od 3.3V až do 40V, desku můžete napájet i přes USB.
Trvalý výkon je až 12W (při pokojové teplotě) a odběr může být až 3A.
Elektronická zátěž obsahuje několik ochran před zničením - hlídání teploty, napětí a proudu.

Detailní popis projektu najdete na domovské stránce, projekt samotný se všemi podklady pak na githubu.Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,919,911 návštěv