Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Další klon(?) STM32F103 na vývojové desce BluePillTisk

Vývojová deska Minimum System Development board with STM32 (nebo také nazvaná jako BluePill či BlackPill) je tak populární, stejně jako původní mikrokontrolér STM32F103C8T6, že se objevil další klon(?) tohoto "mainstream" mikrokontroléru.

Není to první klon tohoto procesoru, už před delší dobou čínská firma Giga Device představila GD32F103 - s papírově mnohem lepšími parametry.

Po rozboru fyzického mikrokontroléru se ukázalo něco neobvyklého.
Fyzické zpracování mikrokontroléru se skládá ze dvou DIE (křemík na kterém je vytvořen mikrokontrolér). Ta druhá a menší je FLASH paměť.


vlevo Die GD32F103CBT6 (128kB FLASH, 20kB RAM) klonu, vpravo die originálního STM32F103VGT6 (1 MB FLASH, 96 kB RAM)

Nový klon, který se osazuje na deskách BluePill se jmenuje CS32F103C8T6 a jedná se o výrobek čínské společnosti CKS, dle loga se jedná o firmu China Key System.
Dle katalogové listu, který je ke stažení, se jedná o firmu CKSCUP (server není u mě dostupný).

Dle stránky na aliexpressu a základního popisu (který se velmi nápodobně podobá katalogovému listu STM32F103) je s mikrokontrolérem STM32F103 téměř shodný.
Zde přichází úvaha, zda je to opravdu klon nebo pouhý "přečištěný" čip, který mohl být už někde osazen a byl pouze repasován. Znovupoužití zdánlivě nepoužitelných součástek už známe.

Pokud vyhledáme další informace o CS32F103, narazíme na toto diskuzní fórum, kde se klon rozebírá.
Podle data od uživatele Just4Fun se mikrokontrolér přihlásí naprosto stejným Device ID s tím rozdílem, že udává maximální velikost FLASH 128 kB (namísto 64 kB, jak je tomu u STM32F103C8T6).

Pro zajímavost, na nizozemské stránce smdprutser.nl jsem narazil na porovnání originálního STM32F103 a klonu GD32F103.

Samotný mikrokontrolér CS32F103 můžete zakoupit za 0.80 USD na aliexpress.
BluePill s tímto klonem můžete zakoupit za 1.48 USD + poštovné.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,405,011 návštěv