Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Nefunguje vám RaspberryPi 4B s vaší USB-C nabíječkou? Nejste v tom sami.Tisk

Vydání RaspberryPi 4B přišlo jako blesk z čistého nebe. Nová generace jednodeskových počítačů s největší komunitou programátorů, bastlířů a vývojářů na světě strhla obrovskou pozornost.
Teď, po pár týdnech od uveřejnění, příchází na svět jedna nemilá zpráva. Ne všechny nabíječky podporující USB-C fungují s RPi-4B. Na vině je chybný design USB-C konektoru.Návrháři HW spojili piny CC1 a CC2 tak, že jsou oba piny vedeny skrze JEDEN pull-down rezistor na zem. To je ale v rozporu se standardem použití USB-C. Piny CC1 a CC2 by ale měly mít každý svůj vlastní pull-down rezistor.
Nabíječka, s označením e - tedy plně kompatibilní s USB-C standardem, pak nepozná, že má zařízení nabíjet (povolit mu odběr) a zařadí tak připojené zařízení do "Audio Adaptor Accessory".
Vyhodnocení do jaké kategorie připojené zařízení patří rozhoduje právě zapojení CC1 a CC2 - na základě odporu. Viz tabulka níže.Pokud tomu pořád nerozumíte, mohla by vám pomoci stránka z prezentace z webu st.com. (Díky Pavlu Šafářovi)Tento problém by měl být vyřešen v další revizi desky.
S originální nabíječkou, kterou můžete zakoupit na e-shopech spolu s Raspberry Pi 4B, tento problém mít nebudete. Další možností je koupit jiný kabel, zpravidla levnější než ten s označením e, který povětšinou využivá pouze jeden CC pin a tedy detekuje Raspberry Pi 4B správně. Jak je to ovšem v daném kabelu bez označení e ale na první pohled nezjístíte.

Tyler Ward, který tuto chybu objevil, jí detailně popsal i na svém blogu https://www.scorpia.co.uk/2019/06/28/pi4-not-working-with-some-chargers-or-why-you-need-two-cc-resistors/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,928,503 návštěv