Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Aktualizace: Koronavirus 2019-nCoV - vše, co bastlíří potřebují vědětTisk


Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Koronavirus

Aktualizace: Veletrh Amper konaný v Brně od 17. - 20.3. se pro rok 2020 ruší. Informovali o tom na svých stránkách.

Hned v úvodu napíšu, že situace je sice znepokojivá, ale momentálně není čeho se obávat. Teda kromě chřipkové epidemie, která je v době vydání článku vyhlášena v celé české republice.
Otázkou ale je: Přijde mi zásilka z Číny, mám se obávat? Mohu si objednat plošňáky? Fungují e-shopy v Číně? To se dozvíte v tomto článku.

Aktualizace: STMicroelectronics se nezúčastní MWC 2020 v Barceloně ani Embedded World 2020 v Norimberku. Firma to uvedla na svých stránkách.
STMicroelectronics je výrobcem mikrokontrolérů STM32 a spousty dalších elektronických součástek.

Aktualizace2: Microchip se také nebude účastnit výstavy Embedded World 2020 v Norimberku. Uvedlo to ElectronicsWeekly na svém webu
Aktualizace3: Distributor elektrotechnických komponentů Avnet se také nebude účastnit výstavy Embedded World 2020 v Norimberku. Firma to uvedla na svém webu a důvodem je opět koronavirus COVID-19.
Aktualizace4: NXP se také nezúčastní. Upozornil na to Guggy a firma to potvrdila na svém webu. Stejně tak se nezúčastní ani distributor RS components, uvedl to na svém twitteru. Stejně se zachoval i Würth Elektronik a oznámil to na svém twitteru.

Přijde mi zásilka z čínského e-shopu, mám se obávat z nakažení?
Jednoznačně ne. Na základě dokumentu, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, virus 2019-nCoV nedokáže přežít mimo hostitele (člověka) déle než několik hodin. Jedná se totiž o kapénkovou infekci, která se přenáší na zdravého člověka z nakaženého člověka nebo zvířete.
Slovenská pošta ještě zveřejnila svůj dokument, kde potvrzuje tvrzení českého ministerstva zdravotnictví a dodává
Doteraz potvrdený spôsob možného prenosu bol kontakt s infikovaným človekom alebo zvieraťom. Vírusy sú obligátne intracelulárne parazity, čo znamená, že sa môžu replikovať len vo vnútri živej bunky, pretože nemajú vlastný biosyntetický aparát. Prežívanie vírusu na zásielkach zČíny, ktoré putujú niekoľko týždňov, je málo pravdepodobné (odhaduje sa životnosť vírusu niekoľko hodín, nie dní).“.
Čínská vláda navíc vydala nařízení, kdy každá zásilka směřující z nebo přes Wu-chan musí být preventivně dezinfikována.
Také se může stát, že doručení zásilky bude mít zdržení právě z preventivních důvodů (což české poště nedělá problém).
Aktualizace: v nejrůznějších článcích jste se mohli za poslední dny dočíst, že podobné koronaviry jako jsou SARS a MERS dokáží přežít až 9 dní mimo člověka. To je sice pravda, ale pro své přežití mimo hostitele potřebují specifické rozmezí jak teploty, tak i vlhkosti a navíc i krytí před UV zářením.
Zdroj: Forbes, The Journal of the Hospital Infection, Svět hardware


Poznámka administrátora: mytí rukou je velmi důležitá ochrana před nakažením viry a bakteriemi všeobecně. Viry a bakterie mohou být přeneseny např. i přes madlo v MHD, pokud si nakažený kýchnul do ruky a poté se madla držel. POkud se vám chce kýchat, použijete rukáv nebo kapesník, který poté vyhodíte.

Objednání DPS a součástek.
Čínská vláda prodloužila volno po oslavách čínského nového roku. Pracovat se tedy nebude už od 1. února, ale až od 10.17. února (platné v době článku).

V Česku populární výrobce plošných spojů na twitteru oznámil:Jaké je přesné znění nařízení čínského nařízení není jednoznačné. Některé výrobny pouze omezí svůj provoz, jiné zavřou úplně.

Pokud nutně potřebujete plošné spoje, můžete zvážit poolservis u výrobce DPS Gatema nebo německého výrobce Aisler.

Fungují e-shopy v Číně?
Objednat můžete, ale kdy přijdou záleží na lokaci prodejce a výrobce. Důvodem je opět nařízení čínské vlády.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,348,215 návštěv