Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Představení Power Profiler Kit 2 (PPK2). Tohle musí mít doma každý bastlíř.TiskZnáte Power Profiler Kit 2 od Nordic Semiconductor? Cože? Vy ho vážně ještě nemáte doma?
Přečtěte si tenhle článek, kde jej ve zkratce představím a ukážu, co všechno umí.

PPK2, jak se Power Profiler Kit 2 zkráceně nazývá, je zařízení o velikosti větší občanky a je určený pro měření protékajícího proudu do zařízení. Ale to rozhodně není všechno.
PPK2 se chová pouze jako ampermetr (tedy je vložen mezi napájení a zátěž) nebo funguje zároveň i jako zdroj. I v režimu zdroje stále dokáže měřit proud ve velkém rozsahu.
Jak velkém? Od 200 nA až do 1A !!!
A v režimu zdroje? Napětí si můžete nastavit v programu od 0.8V až do 5V s proudem až do 1A !
Pozn. Při odběru výšším než 500mA je nutné mít zapojeny dvě microUSB namísto jednoho.Celé zařízení je ovládáno z přehledného programu pro počítač (windows, linux, maxOS), který zároveň i měřená data vizualizuje do grafu.

Kde koupit


PPK2 nejjednodušeji koupíte na mouser.com buď přímo nebo přes mausel.eu. Já tehdy kupoval PPK2 přímo na mouser, zaplatil kartou a neplatil poštovné - nad 80 eur ho platí mouser, alespoň to tenkrát bylo.
K dispozici je i na digikey.com.

Co za ty peníze dostanete


Přijde vám krabička, v tom zařízení o trochu větší než občanka sada kabelů, jak je znázorněno na prvním obrázku článku.
- 200nA to 1A current measurement range with a resolution that varies between 100nA and 1mA
- Source mode and ampere meter mode
- Source mode includes built-in programmable regulator with a 0.8V to 5V output range and up to 1A current supply
- 100 ksps sampling rate (10 x greater than previous generation)
- Standalone unit
- 8 digital inputs for low-end logic analyzer support
- Measure instantaneous and average current on all Nordic DKs, in addition to custom boards
- Supported through nRF Connect for Desktop’s Power Profiler app
- Export measurement data for post-processing

Co nainstalovat


Jak jsem zmínil, k PPK2 je potřeba stáhnout a nainstalovat ovládací software. Ten je ke stažení na této stránce https://www.nordicsemi.com/Products/Development-tools/nRF-Connect-for-desktop
nRF Connect je univerzální software pro více různých zařízeních. Po spuštění programu nainstaluje Power Profiler.

Ovládací program


A otevřete. Objeví se před vámi grafické rozhraní.Připojte do microUSB do PPK2 a celé připojte k počítači.V hlavní nabídce jsou dvě možnosti - Source meter (regulovatelný zdroj s měřením proudu) a Ampere meter (pouze měření proudu bez možnosti zdroje). Obě tyto možnosti jsou v záložce Datalogger.

Funkce Datalogger znamená, že data jsou ukládána a zobrazována ihned po spuštění měření. U tohoto režimu je možnost zvolit si počet vzorků za sekundu nebo dobu vzorkování.
Funkce Real-time má naopak možnost odstartovat měření po překročení limitu proudu. Tato funkce funguje jak v módu Source meter tak i Ampere meter.Program má na spodní části okna průměrné měření, které se vypočítává ze zobrazené části měření. Takže při celkovém pohledu vidíte průměrnou a maximální spotřebu, při přiblížení na nějakou menší část je pak průměr a maximální proud vypočten z daného úseku. Navíc pomocí myši si mužete zobrazit proud v jednom bodě.PřiblíženoA to pořád není všechno. PPK2 má 8 digitální vstupů, které lze využít k sesynchronizování měření.
Například: PPK2 měří kompletní spotřebu zátěže - například ESP32 a eInk.
ESP32 se probudí, PPK2 zaznamená spotřebu ESP32. Po nějakém čase se povolí napájení eInk displeje. Výstup napájení je připojen digitální vstup PPK2. V ten moment se tak zobrazí hrana v grafu a uživatel tak zjistí že v ten daný moment spotřeba zahrnuje nejen ESP32, ale i eInk.
A těchto vstupů má PPK2 8.

Pokud vás článek a vlastně i PPK2 zaujal, ale na mouser nebo digikey není skladem, povolte si notifikace na jejich naskladnění. Naskladňují se často, v desítkách kusů pro celý svět a tak se velmi rychle vyprodají.

O Power Profiler Kit 2: https://www.nordicsemi.com/Products/Development-hardware/Power-Profiler-Kit-2
Software: https://www.nordicsemi.com/Products/Development-tools/nRF-Connect-for-desktop
Mouser: https://www.mouser.com/ProductDetail/Nordic-Semiconductor/nRF-PPK2
Digikey: https://www.digikey.com/en/products/detail/nordic-semiconductor-asa/NRF-PPK2

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,348,195 návštěv