Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Horká novinka od Ikea. Nový monitor kvality vzduchu s názvem Vindstyrka a proč ho nemá smysl kupovat. Nebo?TiskIkea začala prodávat svůj nový monitor kvality vzdchu - Vindstyrka. Je krásný, měří více parametrů vzduchu, má displej a bezdrátovou komunikaci s Ikea Digikera. Najde se někdo kdo to integruje do HomeAssistant nebo předělá na vlastní desku?

Když v červenci 2021 vyšel Ikea Vindriktning, nadšení bastlířů bylo obrovské. Cena totiž začínala na 249 Kč. Komunikace mezi čidlem šla jednoduše odchytit a dokonce už i tehdy existovala podpora čidla pro Arduino.

První vylepšení bylo "přilepení Wemos D1 mini" na stávající desku. Odchycením komunikace se naměřená data odeslala na server - ať už vlastní, tmep.cz nebo ESPhome.
Laskakit zanedlouho začal prodávat náhradní desku - člověk jí jen vyměnil a naprogramoval. I ta dostala podporu v ESPhome.

A teď tu máme ne Vindriktning, ale Vindstyrka - měří pevné částice, teplotu, vlhkost a navíc i tVOC - senzor kvality vzduchu (senzor těkavých látek). A všechno přehledně zobrazuje na displeji, obsahuje bezdrátovou komunikaci s Ikea Gateway. Dirigera navíc podporuje standard Matter [edit: zatím nepodporuje] a navíc stojí 999 Kč.

Jakub Dušek sdílel svou rozborku čidla Ikea Vindstyrka. A dozvěděli se minimálně jedno překvapivé zjištění.
Ikea Vindstyrka obsahuje jako čidlo pevných částic, vlhkosti, teploty a tVOC populární SEN54 ve verzi PDN-T (Sensirion ale běžně prodává verze SDN-T. Kde je rozdíl zatím není jasné.)


Troufne si to někdo hacknout? Nebo je to zbytečné a člověk půjde cestou Laskakit ESP-Vindriktning ve verzi 3.0, která nejen že komunikuje s originálním čidlem Vindriktning, ale je možné jej připojit k dalším čidlům (CO2, teplota, vlhkost) nebo třeba i k tomu tVOC čidlu SGP30 přes I2C nebo SPI.
A nakonec připojit MemoryLCD displej nebo vlastně jakýkoliv TFT displej skrze dostupnou SPI sběrnici.

Cena 999 Kč za monitor vzduchu založený na SEN54 se zdá jako velmi dobrá koupě v případě, že už máme Ikea domácí automatizaci. Pokud někdo "ohne" Vindstyrka do HomeAssistant bude to skvělé.

Ikea Vindriktning https://www.ikea.com/cz/cs/p/vindriktning-senzor-kvality-vzduchu-80515910/
Ikea Vindstyrka https://www.ikea.com/cz/cs/p/vindstyrka-senzor-kvality-vzduchu-chytre-40498234/
Tisková zpráva https://about.ikea.com/en/newsroom/2023/02/14/ikea-launches-vindstyrka-a-smart-sensor-to-measure-indoor-air-quality

Aktualizace:
Jakub Dušek velmi pečlivě zkoumá Ikea Vindstyrka. Rozsvítil všechny segmenty displeje. Podívejte se, co by mohla Vindstyrka všechno umět.
Sledujte Jakuba na twitteru.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,658,653 návštěv