Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

SensorTile.box - výkladní skříň plná čidelTiskJan Souček z radioklubu OK1RAJ sepsal zkušenosti s vývojovou deskou SensorTile.box. Vývojovou deskou plnou nejrůznější čidel.
V recenzi se dozvíte pozitivní i negativní vlastnosti desky a také to, jak (ne)fungují předpřipravené vzorové kódy.


STEVAL-MKSBOX1V1 (nebo také SensorTile.box) je sada pro vývoj, ale i pro okamžité použití s předpřipravenými ukázkovými programy. Sada obsahuje samotnou krabičku SensorTile.box, dva typy držáků a JTAG adaptér.
Deska SensorTile.box obsahuje mnoho čidel a senzorů a pro komunikaci se využívá BlueTooth skrze který se odesílají data do aplikace ST BLE Sensor na vašem chytrém telefonu. Aplikaci jednoduše stáhnete z Google Play nebo na AppStore. Okamžitě po připojení a spárovaní vám deska nabídne mnoho různých předpřipravených programů a nebo si můžete jednodušší program sestavit přímo v aplikaci a poté ho přes Bluetooth nahrát do SensorTile.boxu. S hlavní deskou je přiložena i baterie a 8GB micro SD karta, což je příjemný bonus.
To mě přivádí k další funkci SensorTile.boxu, možnost použití jako víceúčelového dataloggeru. Logovat je možné kratší časové úseky přímo přes Bluetooth na telefon do .csv souboru a nebo bez spojení s telefonem na přiloženou MicroSD.
Co je však méně praktické je umístění zapínacích a ovládacích tlačítek uvnitř krabičky, které nelze stisknout bez rozebrání. Naštěstí k rozebrání krabičky stačí jen křížový šroubovák, a po odšroubování dvou šroubků jste tam.
Vnitřní dílenské zpracování je velmi úhledné a není co bych mu vytkl. Dalším pozitivem je upgrade firmware SensorTile.boxu, který mi přišel ihned po prvním spárování s telefonem a ukazuje jak si ST dalo záležet i s tímto jednoduchým kitem.
Co však už tak pozitivní není, a jedinou malou chybou na celem kitu je nefunkční ukazatel zbývajícího nabití baterie SensorTile.boxu, který ukazoval sice napětí baterie, ale již dané informace nebyl schopný přetvořit do procentuálního zobrazení stavu baterie. Myslím si, že to bylo způsobenou možnou nekompatibilitou s mým telefonem nebo bugem v obslužné aplikaci a myslím si že se tento problém odstraní při budoucích aktualizacích.Ukázkové programy jsou:
Krokoměr na pásek
Detektor dětského pláče s AI
Barometer / meteostanice
Sledování pohybu stroje
Sledování otřesů
Kompas a sklonoměr
Datalogger na MicroSD

Senzory v SensorTile.box:
Teplotní senzor (STTS751)
6ti osý 3d akcelerometr a gyroskop (LSM6DSOX)
3 osý akcelerometr (LIS2DW12 a LIS3DHH)
3 osý magnetometr (LIS2MDL)
Výškoměr / tlakoměr (LPS22HH)
Mikrofon / sensor zvuku (MP23ABS1)
Vlhkoměr (HTS221)SensorTile.box používá mikrokontrolér ARM Cortex-M4 (STM32L4R9), který je velmi úsporný a na komunikaci využívá Bluetooth 4.2 (SPBTLE-1S). Také po rozšroubování krabičky můžeme využít programovací konektor pro JTAG interface, což ale asi obyčejní kutilové nevyužijí avšak firmy a profesionálové jej ocení.

Mé poznatky
Pro mě osobně se jeví nejpřitažlivější možnost využití SensorTile.boxu jako venkovního dataloggeru teploty, tlaku a vlhkosti. To, že se lze s SensorTile.boxem lze spojit přes aplikaci v telefonu a tak vidět třeba aktuální teplotu, tlak a vlhkost je praktické, lze jej tak využít jakožto takovou meteostanici. Pedometr je jako takový spíš příklad pro hračičky, praktické využití nemá tak silné jako meteostanice, ale zase dobře ukazuje funkci IMU senzorů. Výdrž baterie však není úplně optimální pro dlouhodobé využití jakožto datalogger, avšak to nelze vyčítat již z podstaty věci, je to pouze výkladní skříň senzorů ne profesionální datalogger.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,775 návštěv