Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

UPS nejen pro Raspberry Pi - aliexpress, kickstarter i vlastní výrobaTisk

UPS neboli zdroj nepřerušovaného napájení, je nedílnou součástí serverů a díky dostupnosti součástek není žádným problémem si takovou UPS postavit.
V této novince najdete jeden projekt UPS, kterou si můžete postavit, druhou levně koupit na aliexpressu a třetí objednat na kickstarteru.Vlastní výroba
Na circuitmaker existuje projekt UPS, ke kterému si můžete stáhnout výrobní podklady.
Deska je v běžné situaci napájena skrze konektor USB-C. O nabíjení se stará čip od Linear Technology (nyní už Analog Devices) LTC4040. Ten nabíjí 2 akumulátory LiFePO4. Stejný čip obsahuje i výstupní step-up DC-DC měnič.
Na výstupu je pak opět USB-C konektor.
Výstupní napětí: 5V
Výstupní proud: 2.5A
Typ akumulátoru: 2x 18650
Projekt najdete na tomto odkazu https://circuitmaker.com/Projects/Details/Craig-Peacock-4/5V-Uninterruptable-Power-Supply-USB

AliexpressUPS HAT nejen pro Raspberry Pi. Deska o velikosti rozšiřující desky pro Raspberry Pi Zero v sobě skrývá jak napájení skrze 40 pinový konektor, tak i napájení skrze USB-C. Desku naopak můžete nabíjet buď s microUSB konektorem nebo USB-A konektorem. Poslední zmíněný může sloužit jako napájení celé desky a akumulátoru.
Výstupní napětí: 5V
Typ akumulátoru: 14500
Výstupní proud: deska je založena na obvodu SW6106, který údajně dokáže dodat zařízení proud až 4A.
Desku zakoupíte na https://www.aliexpress.com/item/32900341200.htmlDeska s názvem GeekPi UPS je také založena na akumulátorech 18650 a to rovnou na dvou.
UPS je napájena z microUSB konektoru a pro výstup můžete použít UBS-C nebo dva USB-A konektory. Mezi výhody této desky patří i sada 5 LED, které signalizují kapacitu akumulátorů. Jako UPS začne fungovat až po zmáčknutí tlačítka.
Výstupní napětí: 5V
Výstupní proud: 2.1A
Typ akumulátoru: 2x 18650

Tuto desku můžete zakoupit na https://www.aliexpress.com/item/33011106536.htmlKickstarter

Pokud se vám nelíbí ani jedna z výše zmíněných UPS, pak tu máme kickstartérovou kampaň, která by vás mohla oslovit - PowerPi.
Výhodou desky je 40 pinový konektor díky kterému jednoduše připojíte UPS desku na Raspberry Pi.
Díky prověřeným součástkám - nabíjecí obvod BQ25895 a step-up DC-DC měnič TPS61236P - můžete na výstupu získat 5V/3A.
Rozsah napájecího napětí je opravdu široký - od 3.9V až do 14V pro výstupní proud od 2A až do 3A.
Jako akumulátor slouží jeden 18650.
S touto UPS si může vaše Raspberry Pi v klidu popovídat díky I2C sběrnici. Díky napsanému scriptu pak budet pořád vědět aktuální stav.

Více informací pak najdete na https://www.kickstarter.com/projects/tjohn327/power-pi-a-smart-ups-for-the-raspberry-pi?ref=section-design-tech-view-more-recommendations-p1

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,405,180 návštěv