Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Tříkanálový teploměr do auta s ATMega8 a LM335/Three-channel thermometer in the car with ATMega8 and LM335Tisk

Hned v první řadě bych chtěl říci, že cílem NEBYLA extrémní přesnost, ale cena. Proto jako čidla byla zvolena LM335. Prvním čidlem se bude měřit teplota
vnitřku vozidla, druhým venkovní teplota a třetím, v tomto případě, bude teplota vody v chladiči. Teploměr byl navržen jako relativně univerzální, proto obsahuje
stabilizátor (7805) a jako chladič je použita rozlitá měď na plošném spoji. Jako donastavovací prvek je použit víceotáčkový trimr, který je po
nastavení zalepen tavnou pistolí, nebo jsou připraveny odpory pro pevné nastavení. Zdroj obsahuje cívku s kapacitorem pro odstranění možného rušení z automobilu (aby se mikrokontrolér nerestartoval).
Celý návrh je navržen pro další možné vylepšení.
Každý vývod může být připojen na další periferii. Jak na obrázku vidíte, přesnost je dostačující. Během návrhu moc problémů nebylo, avšak nastaly během psaní programu.
Jako například špatné zobrazování záporných hodnot, což bylo vyřešeno absolutní hodnotou, tedy pokud je hodnota menší než nula, automaticky se výsledek násobí -1.
Pokud jakékoli čidlo dosáhne teploty +7 °C a nižší, rozbliká se nápis !POZOR! střídající se s hvězdičkami (od této teploty je pravděpodobnější výskyt náledí). Protože třetí čidlo bylo zamýšleno na měření vyšších
hodnot, zobrazení u tohoto čidla je rozšířeno o řád stovek.Minimální krok je 5V/1024 = 4.8828125mV tzn 0.48°C. Procesor je nastaven defaultně, tzn. z výroby. Tedy oscilátor vnitřní 1MHz. V programu je vypnuto blikání kurzoru i samotný kurzor.
Nyní už následují obrázky s možností stáhnutí zdrojového kódu v *.HEX zde.


Pro velký zájem stažení kódu v *.c zdeSchéma:DPS (rozlišení 600DPi):DPS pro nažehlovací metodu (předloha se neobrací, rovnou se tiskne, rozlišení 600DPi):Zapojení vývodů displeje:
A nyní fotografie výrobku:
Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,664,341 návštěv