Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Meteostanice bastlířů opět v akci. Měří zvýšenou koncentraci prachových částic kvůli požáru v Českém Švýcarsku.TiskBastlíři a jejich meteostanice opět potvrzují, jak je jejich měření důležité. Tentokrát zachytily významně zvýšenou koncentraci prachových částic PM1 (1um), PM2.5 a PM10 v důsledku požáru v Českém Švýcarsku, kde hoří velká část lesa a lidé museli být evakuování.

Prachové částice se ale dostaly až do tak velké vzdálenosti, že zvýšená koncentrace je snadno měřitelná až v Praze, což je zhruba 120 km a postupujícím časem bude tato zvýšená koncentrace měřitelná do ještě větší vzdálenosti od místa požáru.
To zachytila meteostanice Alana Hodináře, který používá pro měření prachových částit IKEA VINDRIKTNING vylepšenou o desku LaskaKit ESP-VINDRIKTNING.


To potvrzuje i Petr Klosko a jeho meteostanice s SPS30.


Aktualizace: Meteostanice se senzorem pevných částic zaznamenala vyšší koncentraci už i na zlínsku.


Není to poprvé, co meteostanice bastlířů zachytily nějakou významnou událost. V lednu tohoto roku například zachytily několika násobnou změnu tlaku po výbuchu sopky v Tichomoří. Ta citlivější čidla zachytila i oběh tlakové vlny kolem zeměkoule.

A nyní meteostanice bastlířů měří v širokém okolí Českého Švýcarska (desítky km) i znatelné zvýšení koncentrace prachových částic a lidé navíc cití i kouř z požáru. Například v Praze, který je vzdálen cca 120km.
Hasiči upozorňují: zvažte volání na tísňovou linku v případě, že cítíte kouř, ale nevidíte jej.


Mapu s naměřenými daty z meteostanic (profi i těch od bastlířů) můžete vidět na https://sensor.community/

A zdravotnická vsuvka, co se děje s tělem, které je dlouhodobě vystaveno takovému množství prachových částic? To popsal profil sensorvzduchu na twitteruUpozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,928,572 návštěv