Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Pájecí pinzeta HT140 - hodí se to do bastlířské dílny?Tisk



Před časem jsem si zakoupil pájecí pinzetu HT140 od firmy Sequre. Dlouho jsem se po podobné pájecí pinzetě díval, protože často měním součástky na zapájené desce.
Zaujala mě velmi nízká hmotnost (50g) a velmi vysoký výkon (až 140W). Jak se pájecí pinzeta HT140 po týdnech používání osvědčila?

Nejprve o samotné pájecí pinzetě.
Pájecí pinzeta může využít výkon z USB-C nebo souosého konektoru až 140W, výchozí maximální výkon je nastaven na 65W.
Teplotní rozsah je možné nastavit od 50 °C až do 500 °C. Pájecí pero má i široký rozsah napájecího napětí - od 5 do 28V. Při použití USB-C napájení si pájecí pinzeta sama řekne o co nejvyšší napětí skrze USB-PD / USB-QC.

Nahřátí pájecích hrotů je opravdu velmi rychlé, což lze vidět z videa na konci článku. Tam uvidíte i to, jak se s ní pájí a odpájí SMD součástky.

Hroty se vyměňují nebo se natočí až po uvolnění 4 inbusů na každém hrotu.



Pájecí pinzeta se dodává v velmi tenkými hroty - porovnání s velikostí 0603.



Nastavení pájecí pinzety se provádí skrze OLED a dvě tlačítka po stranách displeje.

Výchozí změna nastavené teploty je po 50 °C, tato hodnota lze upravit v menu.
Do menu se dostanete dlouhým podržením pravého tlačítka. Tam můžete upravit pracovní teplotu, skok, použití buzzeru, čas, kdy přejde pájecí pero do Idle režimu, a spoustu dalšího nastavení.
Z menu respektive z jednotlivých screenů menu se dostanete počkáním několika sekund (FW "vyskáče" z menu sám).



Ve velmi hezkém pouzdře najdete najdete silikonový a velmi ohebný USB-C USB-C kabel, ESD pásek a krokodýl, stojánek se stabilní základnou (je relativně těžký), náhradní inbusy, nářadí a hlavně samotná pájecí pinzeta s už osazenými hroty.

Po vybalení páječka fungovala na první zapnutí, nebylo třeba nic nastavovat v menu.
Co jsem upravit ale chtěl bylo, naklonění pájecích hrotů, aby byly blíže k sobě.

Ač jsou hroty dodané v balení velmi tenké, díky ohnutí hrotů se s nimi dobře pájí a také odpájí součástky.
Tedy to, pro co je pinzeta dělaná. Pokud byste chtěli jiné hroty, je možné doobjednat jiný typ.

Závěr:
Pokud pracujete zejména s SMD součástkami a výměna, oprava je pro vás téměř denní chleba, zvažte tuto nebo jinou pájecí pinzetu.
Pinzeta, ač jí zejména využijete pro odpájení součástek, dobře se s ní i pájí, protože má velký výkon a je zároveň velmi lehká.

Páječku jsem zakoupil u jediného evropského distributora (nechtěl jsem řešit danění a clo) https://eleshop.eu/sequre-ht140-portable-soldering-tweezer.html

Manuál najdete na https://static.eleshop.nl/mage/media/downloads/InstructionsofHT140HotTweezerscompressed.pdf

Náhradní nebo jiné hroty jsou k dostání na https://eleshop.eu/catalog/product/view/id/8436/s/sequre-ht140-soldering-tips/category/333/

Video je ke zhlédnutí na YOUTUBE
nebo INSTAGRAM


Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. Přečtete si také Zásady ochrany osobních údajů
11,632,718 návštěv