Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Hiearchie článků

Články: Vše ostatní / others

Mám 7.5" ePaper a nevím do čeho jej dát tak, aby to vypadalo pěkně. Čtyři řešení.
S rostoucí popularitou ePaper/eInk displejů roste i počet dotazů do čeho tyto elektronického papíry, na kterých můžete zobrazit od fotek, přes data z meteostanice nebo FVE až po kalendář, usadit tak, aby to bylo hezké.

Bateriově napájené pájecí pero s výkonem 8W s bezdrátovým nabíjením 4W. Je k n(ě/i)čemu?
Dostala se mi do rukou mikropáječka - pájecí pero jehož udávaný výkon je až 8W. Je napájené z akumulátoru 18650 s kapacitou 2200 mAh a je navíc bezdrátově nabíjené, až 4W. Jaká je?

EasyTerm jako datalogger s SCD41 během pár minut
O zařízení EasyTerm jsem tu už několikrát psal - jednoduchý a všestranný pomocník při vývoji. S autorem projektu jsme dali dohromady první praktický článek a jak jinak bychom ho použili než jako datalogger? A třeba s SCD41 - čidlem pro měření koncentrace CO2, teploty a vlhkosti.

Pájíme doma BGAčka s roztečí 400um jenom pomocí horkovzduchu a mikropáječky
Na sociálních sítích jste si odhlasovali, že mám sepsat návod o tom, jak přepájet BGA pouzdro jenom za pomocí horkovzduchu a mikropáječky - což jsou věci, které dost bastlířů má běžně doma. Ani podehřev nepotřebujete, ale samozřejmě je to s ním lepší.

Nová verze Albi tužky, rozvoj informatického myšlení dětí.
Napsalo mi Albi.cz, že našli u mě na stránkách programovaniprodeti.cz zmínku o jejich hře Algy programuje a že mají novinku nazvanou Albi box, tak jestli bych se o této novince zmínil také. Albi box je určen pro pedagogy a obsahuje kromě her a deskovek také pracovní listy. Ale co rodiče? O tom bude tenhle článek založený na vlastních zkušenostech :-)

Jak proclít zásilku z Číny? Od 1. července 2021 se mění pravidla.
Chcete objednat zásilku ze zemí mimo Evropskou Unii? Třeba z Číny? V tomto článku se dozvíte, jak správně vyplnit celní prohlášení a vyhnout se tak zbytečnému zdržení dodání zásilky. Od 1. července 2021 se totiž mění pravidla clení zásilek menší hodnoty než je 22 eur.

Osvětlení kočárku
Nedávno jsem viděl obrázek, kde bastlíř dal na kočárek RGB LEDky jako osvětlení. Nápad to nebyl vůbec špatný! Jen jsem místo RGB LEDek dal vysocesvítivé LEDky s obvodem pro konstatní proud LEDkou.

Maker kit for SwiftIO - blikáme LEDkou
V tomto článku bych vás rád seznámil s programovacím prostředí MadMachine IDE. Stáhnout si ho můžete zde. Pro začátek bych ukázal základní programy pro práci s gpio. První programem tedy bude blikání ledkou. Po startu MadMachine IDE vytvořte nový program, který si třeba pojmenujte blink_led. Automaticky se vám vytvoří adresář, kde bude soubor main.swift. Do tohoto souboru se píše kód.

Maker kit for SwiftIO - úvod
První vývojová deska od firmy MadMachine. Jedná se o vývojovou desku, která oproti Arduinu a jiným známým mikrokotrolerům využívá programovací jazyk Swift. Vytvořili si vlastní MadMachine IDE, který je dostupný zatím pouze pro Windows a MacOS, ale připravuje se i verze pro Linux.

Uživatelská recenze Pinebook Pro
V tomto článku najdete uživatelskou recenzi Petra Hodiny, který si pořídil notebook Pinebook Pro s procesorem Rockchip RK3399 a 4 GB RAM. Co na něm Petr oceňuje, co by vylepšil a co ho štve? To najdete v tomto článku.

Plošné spoje pod mikroskopem. PCBWay, jaké plošné spoje dělají?
Nedávno mě oslovil výrobce plošných spojů PCBWay, jestli bych měl zájem si u nich nechat vyrobit plošné spoje. No proč ne, taková nabídka se přece neodmítá. A byl jsem hodně zvědavý na rychlost výroby a hlavně kvalitu - jak potisku a vrtání tak i masky.

JustSwitch v1.0 - praktický tranzistorový spínač
Během svého bastlení se dostanete do momentu, kdy potřebujete spínat nějakou zátěž a pouhým GPIO pinem to nejde kvůli buď rozdílnému napětí (napájení řídícího obvodu a zátěže) nebo proudové limitaci GPIO pinu. Jednoduchá deska JustSwitch obsahuje pouze místo na N-MOSFET (pro low-side switch), P-MOSFET (pro high-side switch), pull-up a pull-down rezistor a rezistor z ovládacího GPIO na Gate tranzistorů.

PCBs.io - necháváme si vyrábět prototypové DPS
Plošné spoje si můžeme vyrobit sami nebo využít nějakou službu - hodně známá je prototypová výroba u plosnaky.cz, využít můžete i poolservisu (například gatema.cz) nebo si můžete nechat vyrobit plošňáky i v Číně. Tam sice zaplatíte pár dolarů za 10ks o velikosti 100x100mm s výrobou typicky 48 nebo 72 hodin, ale dodací doba může být až 30 dní díky volbě nejlevnější = nejpomalejší pošty.

12 let chiptron.cz
Právě před dvanácti lety vznikl web chiptron, tehdy ještě na hostingu webzdarma.cz A co se za poslední rok událo?

Jak jsem hledal prodloužené dutinkové lišty za rozumnou cenu
Dlouho jsem hledal konektor, který se často používá na vývojových deskách Arduino a jejich rozšiřujících deskách. Najít ale kvalitní prodlouženou THT dutinkovou lištu za "normální peníze" není vůbec jednoduché. Vyzkoušel jsem jich několik a nakonec mohu říct, že jsem konečně našel. Zároveň v tomto článku najdete i porovnání kvalitních s těmi méně kvalitními.

Magnetické držáky DPS - profi, ebay, aliexpress, 3D tisk
Bastlířům může pomáhat spousta pomocníků, udělátek a mezi ně patří i držáky plošných spojů. V tomto článku se podíváme na ty magnetické, ty profesionální, levné z ebay a aliexpress nebo si je můžete vytisknout na vaší 3D tiskárně. Článek vznikl na základě fotografie od pnoxi.

A článek máš?
Nevšední nadpis článku skrývá povídání o tom, jak recruiterka k bastlení přišla. V článku je vše. Od prvních pocitů, přes první neúspěchy až po první projekt.

Domoticz - Xiaomi roborock s50
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak přidat robotický vysavač Xiaomi do služby Domoticz. Za zaslání článku děkuji.

11 let
Ano, právě dnes v 8:41:31 před jednenácti lety jsem založil stránku chiptron(wz.cz). Nejsou to kulatiny, ale i přesto se s vámi chci podělit, co se za poslední rok událo. Co se stalo za prvních deset let si můžete přečíst zde. V článku naleznete první loga, bannery, vzhled stránek.

Hello Ruby: dobrodružné programování
Projekt iMyšlení na twitteru zmínil knihu s názvem "Hello Ruby", přeloženou do češtiny, která si klade za cíl naučit děti logicky přemýšlet a to na základě připravených cvičení.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,978,144 návštěv