Vybráno pro vás
 
Hiearchie článků
 
Články: Raspberry Pi, Cubieboard, Banana Pi, BeagleBone
Banana Pi M2 Berry: Rozjíždíme vlastní cloud na BananaPi - nextcloud
Cloudové služby jsou stále populárnější a jejich nabídka je nepřeberná. Ne vždy a všechna data chcete sdílet na disky třetích stran a tak může na řadu přijít cloud na vlastním serveru. Já mám doma BananaPi M2 Berry, ale návod bude fungovat i na dalších jednodeskových počítačích jako je Raspberry Pi, Orange Pi nebo Nano Pi. K sepsání návodu mi posloužil tento návod, který jsem ale trochu modifikoval.

Banana Pi M2 Berry: rozhraní SATA a test rychlosti (dd, hdparm, rsync)
Další článek o jednodeskovém počítači z dílny SinoVoip s názvem Banana Pi M2 Berry. Podíváme se rozhraní SATA, které je určeno pro připojení harddisku.

Banana Pi M2 Berry: první start, iperf, sysbench a termokamera
Jednodeskový počítač Banana Pi M2 Berry je dalším zařízením, které prodává SinoVoip. S cenovkou $34 (s poštou $39.66) se Banana Pi M2 Berry jeví jako velmi zajímavá alternativa jednodeskovým počítačům jako jsou Raspberry Pi 3, Orange Pi Prime či Win Plus. V dnešním článku uvidíte snímek z termokamery, test výkonu pomocí programu sysbench nebo test rychlosti WiFi a ethernet připojení (iperf).

Orange Pi Zero - blikáme LEDkou, měříme teplotu (I2C) a posíláme data (SPI), vše v Pythonu
V dnešním článku o Orange Pi Zero si zablikáme LEDkou, změříme teplotu senzorem AD7415, který komunikuje přes I2C a pak pošleme data do NRF24L01 přes SPI. Bohužel NRF24L01 se mi nepodařilo zprovoznit, OPi Zero ale data posílá. Všechen kód napíšeme v pythonu.

Orange Pi Zero - další informace, shield
Dnešní článek bude velmi stručný. Uběhlo pár týdnů a na světě se objevili další informace o Orange Pi Zero a také vám ukážu jeden rozšiřující shield.

Orange Pi Zero - WiFi, ethernet, speedtest, USB, armbian
V dnešním článku o Orange Pi Zero se podíváme, jak zapnout WiFi tak, aby se automaticky připojila (OS armbian). A jakou vlastně rychlost můžeme očekávat od ethernetu, WiFi ve speedtest a rychlost čtení malých souborů a velkých souborů pro USB.

Orange Pi Zero - spotřeba, termokamera, benchmark
A máme tu další článek o Orange Pi Zero. V podobném duchu jako u CHIP computer. Takže v tomto článku se dozvíte jaký odběr můžeme u Orange Pi očekávat, jak moc se nám Orange Pi Zero zahřeje a nakonec vám ukážu výsledky z benchmarku sysbench.

Orange Pi Zero - seznámení a první boot
O Orange Pi jste dozajista už slyšeli. Levný klon Raspberry Pi. Co možná ale už nevíte je, že nedávno začali prodávat svou verzi Zero. A ta vůbec není tak "chudá" jako Raspberry Pi Zero.

CHIP computer: I2C sběrnice - teplotní čidlo AD7415
CHIP computer samozřejmě disponuje i I2C sběrnicí. K ní můžete připojit nejrůznější zařízení - teplotní čidla, čidla vlhkosti, magnetometry, akcelerometry a spoustu dalších. Samozřejmě musí umět komunikovat skrze I2C sběrnici. V tomto velmi článku vám ukážu, jak na to.

CHIP computer: USB webkamera - vytvoření obrázku i videa
Už jsme se s CHIP computer seznámili, připojili se k WiFi, využili UART, vyzkoušeli rychlost WiFi a USB flash disku, změřili jsme odběr proudu v určitých fázích běhu CHIP computer a také jsme si zablikali LEDkou. Dneska si připojíme USB webkameru. A hned na začátku vám povím, že tento postup můžete dozajista použít na Raspberry Pi Zero, Raspberry Pi, BeagleBone, Odroid a dalších desítek SBC, kde běží debian nebo nějaká jeho větev (ubuntu, minibian atp). A je to vážně jednoduché.

CHIP computer: nahrání OS, python, LEDka a blikání po bootu
Nahrajeme nový OS, nainstalujeme python, rozblikáme LEDku. A jak poznáte, že CHIP computer dokončil boot a vy se můžete přihlásit? Že vám zabliká LEDkou. Tento script si taky nainstalujeme :-)

CHIP computer: rychlost USB, WiFi, odběr proudu, teplota zařízení
Další článek o CHIP computer. Tentokrát o rychlosti USB, rychlosti připojení skrze WiFi, odběr proudu v jednotlivých fázích (boot a po bootu), log z bootu a jako bonus snímky z termokamery.

CHIP computer: připojení k WiFi, SSH, UART, boot
A je tu další článek. Dneska velmi praktický. Jak se připojit k WiFi, použít SSH, využít UART a jak CHIP computer připojit k displeji/televizi.

CHIP computer: první seznámení a porovnání s Raspberry Pi Zero - pizero
Jak jste se mohli dočíst na sociálních sítích, přišel mi CHIP computer. Populární projekt na kickstarter, který s přehledem docílil zvolenou částku a o dost jí překročil. V tomto článku naleznete nějaké porovnání, odkazy na důležité stránky, videorecenzi a fotografie. V dalším článku se můžete těšit na první zapojení, připojení k WiFi s a bez monitoru, připojení přes SSH, připojení skrze UART a možná i něco více.

Základní zabezpečení linux serveru / How to secure linux server
Rád bych hned na začátek uvedl, že nejsem profesionál v oboru bezpečnosti, ale rád bych zde zveřejnil článek pojednávající o základním zabezpečením linux serveru. Článek vychází z nastudované literatury a tak nějak i ze zkušeností. Příchodem Raspberry Pi, Cubieboard nebo Banana Pi se rozmohla možnost mít doma i vlastní server. Ano, zní (a je) to naprosto super, mít vlastní stránky u sebe na serveru a pokud máte veřejnou IP adresu, nic vám nebrání se dostat na vaše stránky i z jiné, než lokální sítě. S tímto počinem ale přicházejí i rizika a nejsou vůbec malá. Ve světě internetu existují stovky, tisíce, milióny robotů zkoušející se dostat na nejrůznější servery a stejně tak i lidé, kteří to chtějí zkusit sami. Další částí možných útočníků jsou sousedi, kteří to mohou zkusit také - student střední nebo i základní školy chce "hacknout" všechno :-) Vycházejme z modelové situace, aby to vysvětlování bylo alespoň trochu účelné (mnoho informací lze však převést i na jiné situace). Máme doma server s Raspberry Pi (Banana Pi, BeagleBone, Cubieboard aj.) a nainstalovaným OS Raspbian (Cubian, Debian, Ubuntu, arcOS aj). Zabezpečení samotných stránek je jedna věc, druhá je přístup do serveru.

Samba - Raspberry Pi, Cubieboard, Banana Pi, Linux, Windows, Raspbian, Cubian
Chtěl jsem si na cubieboard vytvořit jednu partition, kterou si budu sdílet skrze sambu (samozřejmě lze také sdílet externí hard disk nebo flash disk). Skrze samba můžete sdílet i pouze jednu složku. V následujícím návodu vám popíši jak. Tento návod můžete použít i pro další systémy jako raspbian, cubian, debian, ubuntu nebo jiných distribucích linuxu, které rozběhnete na Raspberry Pi, Cubieboard, Banana Pi nebo jiném zařízení. Pokud chcete sdílet jenom jednu složku, máte jednodušší práci. Pokud chcete sdílet prostor na USB flash disku, hard disku nebo SD kartě, pak je práce o trochu složitější. Já chtěl přímo na SD kartě. Proto jsem vyndal SD kartu a v počítači zapnul GParted a vytvořil si FAT32 partition. Proto následují návod bude pro tento konkrétní případ. S menšími změnami ho můžete použít i na jiné použití.

Dropbox pro Raspberry Pi, CubieBoard, Banana Pi a další
Chcete mít Dropbox na Raspberry Pi, CubieBoard, Banana Pi a dalších jednodeskových počítačích? Pak zkuste Dropbox Uploader. Jednoduchá shell script pro nahrávání, stahování souborů a složek, vytváření složek a mnoho dalšího. Zde je jednoduchý návod:

Raspberry Pi - Jak ovládat GPIO z webu / How to control a GPIO from website
Pokud si zahráváte s myšlenkou ovládat zařízení pomocí webové stránky, pak byste si tento článek měli určitě přečíst. V článku rozeberu možnosti jak ovládat GPIO z webové stránky. K dispozici jsou zdrojové kódy python script a 2 php soubory. Rozsvítíme LED pomocí PHP, který přímo spustí python script nebo PHP soubor pouze zapíše do databáze MySQL a cron spustí každou minutu náš python script. V prvním případě budeme zapisovat "nového" uživatele přímo do /etc/sudoers.tmp a ošetříme chybu "sudo: no tty present and no askpass program specified". Ve druhém případě vytvoříme nový cron proces, který se má spouštět každou minutu do cronetab....

Jak opravit OpenSSL na Raspberry Pi -Raspbian/ How to repair OpenSSL on Raspberry Pi - Raspbian
S nedávno zveřejněnou chybou v OpenSSL (Heartbleed Bug) nastává otázka, jak tuto chybu odstranit na Raspberry Pi OS Raspbian. Řešení je velmi jednochuché... + Velmi jednoduché pochopení problému - komiks!

FTP na Raspberry Pi - anonymous i ftp-user / FTP with Raspberry Pi - anonymous and ftp-user
V tomto návodu naleznete jak nainstalovat FTP na Raspberry Pi, jak nastavit FTP jenom pro uživatele nebo anonymous uživatele.
 
Diskuze
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.