Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Články: Raspberry Pi, Cubieboard, Banana Pi, BeagleBone

Test 16 MPx kamery Arducam s autofocusem s Raspberry Pi 4B a Zero 2 W
RPishop mi poslal k recenzi nejnovější kameru od Arducam, která vyniká 16 Mpx senzorem, velmi nízkou cenou a také autofocus režimem. Kombinace těchto třech parametrů dělá z tohoto modulu kamery velmi žádoucí artikl. Kamera umí navíc macro režim i režim dlouhé expozice. Modul má stejnou velikost jako oficiální moduly kamery V1/V2 od Raspberry Pi. Zároveň ale má dvojnásobné rozlišení oproti V2. Modul je osazen čipem Sony IMX519. A jak je to s implementací kamery do Raspberry Pi? Jsou zde nějaké problém s ovladači? Operačním systémem? Hardwarem?

Kamera s Raspberry Pi pro hlídaní objektu nebo 3D tiskárny za 5 minut a pár stovek
Potřeboval jsem co nejjednodušeji vytvořit kameru založenou na Raspberry Pi, která by snímala nějakou oblast a pořizovala záznamy, pokud by nastal pohyb v perimetru. Představa instalace systému, openCV a psaní vlastního scriptu mě dost děsilo.

Cooler Master Pi Case 40 - pořádná krabička s programovatelným tlačítkem pro Raspberry Pi 4 podruhé
O krabičce Cooler Master Pi 40 jsem psal v tomto článku. V prvním článku jsem to vzal spíše teoreticky, v tomto článku se krabičce koukneme "na zub" i prakticky.

Raspberry Pi 4B - měření teploty termokamerou a benchmark
Nová verze Raspberry Pi 4B sem přiletěla jako blesk z čistého nebe a hned vyvstaly desítky otázek bastlířů "jak, kde a proč".

Instalace Zigbee2MQTT + přidání do Domoticz (CC2531, Zigbee)
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal svůj návod, jak zprovoznit Zigbee2MQTT do Domoticz. Za článek děkuji. Všechny jeho články naleznete zde.

RockPi 4B - test rychlosti (2.4GHz, 5GHz, ethernet) a benchmark sysbench
Na stůl mi přistál jednodeskový počítač RockPi 4B s příslušenstvím - eMMC modul, zdroj, krabička a PoE modul. O schopnostech a dovednostech RockPi 4B se můžete dočíst v této novince.

Ladění programu na ESP32 z visual studio code a použití raspberry pi jako JTAG adaptéru
Daniel Skopalík sdílel návod, jak použít populární jednodeskový počítač RaspberryPi jako JTAG programátor například ESP32.

RaspberryPi - Domoticz + ESP - LED pásek a Si7020
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak zkombinovat RaspberryPi, ESP8266, Domoticz a LED pásek tak, aby ESP8266 ovládalo LED pásek právě přes Domoticz. Určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji.

Raspberry Pi 3B Plus - Test rychlosti (ethernet, WiFi 2.4 GHz a 5 GHz) přes iperf
Po úvodním článku o Rapsberry Pi 3B Plus tu máme článek o měření rychlosti připojení přes ethernet, WiFi 2.4 a 5 GHz. Vývojáři deklarují vyšší rychlost připojení (až 300 Mbps) přes ethernet i přes to, že toto spojení je provozováno přes USB 2.0 převodník. Ale je to vážně tak? Na desce Raspberry Pi 3B Plus najdete i WiFi modul podporující 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 a 5 GHz). Jaká je rychlost WiFi?

Raspberry Pi 3B Plus - Termokamera, CPU benchmark, spotřeba, porovnání s RPi 3B
V tomto článku uvidíte Raspberry Pi 3B i 3B Plus z trochu jiného pohledu. Najdete tu fotografie z termokamery během benchmark CPU testu, odběr proudu desky v několika stavech - Boot (od zapnutí až po přihlášení), Idle (po přihlášení), Benchmark (během CPU benchmark) a CPU benchmark (sysbench).

Raspberry Pi - TVheadend na Raspbian, TV po domácí síti
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak zprovoznit TVheadend na RaspberryPi s operačním systémem Raspbian. Sdílejte TV vysílání ve vaší domácí síti. Za článek děkuji.

RaspberryPi - Raspbian + Domoticz
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak nainstalovat Domoticz na RaspberryPi a určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji.

RaspberryPi - Instalace raspbian
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak nainstalovat Raspbian na RaspberryPi a určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji.

Chytré zrcadlo s Raspberry Pi 3
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal svůj projekt chytrého zrcadla s RaspberryPi a určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji. Doma jsem měl zobrazovací 13.3" panel z notebooku Asus (typ panelu N133HSE-EA3), jedná se o panel s Full HD rozlišením a poměrně dobrými pozorovacími úhly. Jednoho dne jsem přemýšlel k čemu tento displej použít, prošel jsem na internetu několik návodů od foto rámečku až po různé zobrazování informací, až mne zaujala možnost udělat si chytré zrcadlo.

Banana Pi M2 Berry: Rozjíždíme vlastní cloud na BananaPi - nextcloud
Cloudové služby jsou stále populárnější a jejich nabídka je nepřeberná. Ne vždy a všechna data chcete sdílet na disky třetích stran a tak může na řadu přijít cloud na vlastním serveru. Já mám doma BananaPi M2 Berry, ale návod bude fungovat i na dalších jednodeskových počítačích jako je Raspberry Pi, Orange Pi nebo Nano Pi. K sepsání návodu mi posloužil tento návod, který jsem ale trochu modifikoval.

Banana Pi M2 Berry: rozhraní SATA a test rychlosti (dd, hdparm, rsync)
Další článek o jednodeskovém počítači z dílny SinoVoip s názvem Banana Pi M2 Berry. Podíváme se rozhraní SATA, které je určeno pro připojení harddisku.

Banana Pi M2 Berry: první start, iperf, sysbench a termokamera
Jednodeskový počítač Banana Pi M2 Berry je dalším zařízením, které prodává SinoVoip. S cenovkou $34 (s poštou $39.66) se Banana Pi M2 Berry jeví jako velmi zajímavá alternativa jednodeskovým počítačům jako jsou Raspberry Pi 3, Orange Pi Prime či Win Plus. V dnešním článku uvidíte snímek z termokamery, test výkonu pomocí programu sysbench nebo test rychlosti WiFi a ethernet připojení (iperf).

Orange Pi Zero - blikáme LEDkou, měříme teplotu (I2C) a posíláme data (SPI), vše v Pythonu
V dnešním článku o Orange Pi Zero si zablikáme LEDkou, změříme teplotu senzorem AD7415, který komunikuje přes I2C a pak pošleme data do NRF24L01 přes SPI. Bohužel NRF24L01 se mi nepodařilo zprovoznit, OPi Zero ale data posílá. Všechen kód napíšeme v pythonu.

Orange Pi Zero - další informace, shield
Dnešní článek bude velmi stručný. Uběhlo pár týdnů a na světě se objevili další informace o Orange Pi Zero a také vám ukážu jeden rozšiřující shield.

Orange Pi Zero - WiFi, ethernet, speedtest, USB, armbian
V dnešním článku o Orange Pi Zero se podíváme, jak zapnout WiFi tak, aby se automaticky připojila (OS armbian). A jakou vlastně rychlost můžeme očekávat od ethernetu, WiFi ve speedtest a rychlost čtení malých souborů a velkých souborů pro USB.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,766 návštěv