Vybráno pro vás
 
Hiearchie článků
 
Články: Raspberry Pi, Cubieboard, Banana Pi, BeagleBone
RaspberryPi - Domoticz + ESP - LED pásek a Si7020
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak zkombinovat RaspberryPi, ESP8266, Domoticz a LED pásek tak, aby ESP8266 ovládalo LED pásek právě přes Domoticz. Určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji.

Raspberry Pi 3B Plus - Test rychlosti (ethernet, WiFi 2.4 GHz a 5 GHz) přes iperf
Po úvodním článku o Rapsberry Pi 3B Plus tu máme článek o měření rychlosti připojení přes ethernet, WiFi 2.4 a 5 GHz. Vývojáři deklarují vyšší rychlost připojení (až 300 Mbps) přes ethernet i přes to, že toto spojení je provozováno přes USB 2.0 převodník. Ale je to vážně tak? Na desce Raspberry Pi 3B Plus najdete i WiFi modul podporující 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 a 5 GHz). Jaká je rychlost WiFi?

Raspberry Pi 3B Plus - Termokamera, CPU benchmark, spotřeba, porovnání s RPi 3B
V tomto článku uvidíte Raspberry Pi 3B i 3B Plus z trochu jiného pohledu. Najdete tu fotografie z termokamery během benchmark CPU testu, odběr proudu desky v několika stavech - Boot (od zapnutí až po přihlášení), Idle (po přihlášení), Benchmark (během CPU benchmark) a CPU benchmark (sysbench).

Raspberry Pi - TVheadend na Raspbian, TV po domácí síti
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak zprovoznit TVheadend na RaspberryPi s operačním systémem Raspbian. Sdílejte TV vysílání ve vaší domácí síti. Za článek děkuji.

RaspberryPi - Raspbian + Domoticz
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak nainstalovat Domoticz na RaspberryPi a určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji.

RaspberryPi - Instalace raspbian
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal návod, jak nainstalovat Raspbian na RaspberryPi a určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji.

Chytré zrcadlo s Raspberry Pi 3
Lukáš Beran (web, linkedin, google+, twitter, facebook) mi poslal svůj projekt chytrého zrcadla s RaspberryPi a určitě to není poslední jeho článek na chiptron.cz. Za článek děkuji. Doma jsem měl zobrazovací 13.3" panel z notebooku Asus (typ panelu N133HSE-EA3), jedná se o panel s Full HD rozlišením a poměrně dobrými pozorovacími úhly. Jednoho dne jsem přemýšlel k čemu tento displej použít, prošel jsem na internetu několik návodů od foto rámečku až po různé zobrazování informací, až mne zaujala možnost udělat si chytré zrcadlo.

Banana Pi M2 Berry: Rozjíždíme vlastní cloud na BananaPi - nextcloud
Cloudové služby jsou stále populárnější a jejich nabídka je nepřeberná. Ne vždy a všechna data chcete sdílet na disky třetích stran a tak může na řadu přijít cloud na vlastním serveru. Já mám doma BananaPi M2 Berry, ale návod bude fungovat i na dalších jednodeskových počítačích jako je Raspberry Pi, Orange Pi nebo Nano Pi. K sepsání návodu mi posloužil tento návod, který jsem ale trochu modifikoval.

Banana Pi M2 Berry: rozhraní SATA a test rychlosti (dd, hdparm, rsync)
Další článek o jednodeskovém počítači z dílny SinoVoip s názvem Banana Pi M2 Berry. Podíváme se rozhraní SATA, které je určeno pro připojení harddisku.

Banana Pi M2 Berry: první start, iperf, sysbench a termokamera
Jednodeskový počítač Banana Pi M2 Berry je dalším zařízením, které prodává SinoVoip. S cenovkou $34 (s poštou $39.66) se Banana Pi M2 Berry jeví jako velmi zajímavá alternativa jednodeskovým počítačům jako jsou Raspberry Pi 3, Orange Pi Prime či Win Plus. V dnešním článku uvidíte snímek z termokamery, test výkonu pomocí programu sysbench nebo test rychlosti WiFi a ethernet připojení (iperf).

Orange Pi Zero - blikáme LEDkou, měříme teplotu (I2C) a posíláme data (SPI), vše v Pythonu
V dnešním článku o Orange Pi Zero si zablikáme LEDkou, změříme teplotu senzorem AD7415, který komunikuje přes I2C a pak pošleme data do NRF24L01 přes SPI. Bohužel NRF24L01 se mi nepodařilo zprovoznit, OPi Zero ale data posílá. Všechen kód napíšeme v pythonu.

Orange Pi Zero - další informace, shield
Dnešní článek bude velmi stručný. Uběhlo pár týdnů a na světě se objevili další informace o Orange Pi Zero a také vám ukážu jeden rozšiřující shield.

Orange Pi Zero - WiFi, ethernet, speedtest, USB, armbian
V dnešním článku o Orange Pi Zero se podíváme, jak zapnout WiFi tak, aby se automaticky připojila (OS armbian). A jakou vlastně rychlost můžeme očekávat od ethernetu, WiFi ve speedtest a rychlost čtení malých souborů a velkých souborů pro USB.

Orange Pi Zero - spotřeba, termokamera, benchmark
A máme tu další článek o Orange Pi Zero. V podobném duchu jako u CHIP computer. Takže v tomto článku se dozvíte jaký odběr můžeme u Orange Pi očekávat, jak moc se nám Orange Pi Zero zahřeje a nakonec vám ukážu výsledky z benchmarku sysbench.

Orange Pi Zero - seznámení a první boot
O Orange Pi jste dozajista už slyšeli. Levný klon Raspberry Pi. Co možná ale už nevíte je, že nedávno začali prodávat svou verzi Zero. A ta vůbec není tak "chudá" jako Raspberry Pi Zero.

CHIP computer: I2C sběrnice - teplotní čidlo AD7415
CHIP computer samozřejmě disponuje i I2C sběrnicí. K ní můžete připojit nejrůznější zařízení - teplotní čidla, čidla vlhkosti, magnetometry, akcelerometry a spoustu dalších. Samozřejmě musí umět komunikovat skrze I2C sběrnici. V tomto velmi článku vám ukážu, jak na to.

CHIP computer: USB webkamera - vytvoření obrázku i videa
Už jsme se s CHIP computer seznámili, připojili se k WiFi, využili UART, vyzkoušeli rychlost WiFi a USB flash disku, změřili jsme odběr proudu v určitých fázích běhu CHIP computer a také jsme si zablikali LEDkou. Dneska si připojíme USB webkameru. A hned na začátku vám povím, že tento postup můžete dozajista použít na Raspberry Pi Zero, Raspberry Pi, BeagleBone, Odroid a dalších desítek SBC, kde běží debian nebo nějaká jeho větev (ubuntu, minibian atp). A je to vážně jednoduché.

CHIP computer: nahrání OS, python, LEDka a blikání po bootu
Nahrajeme nový OS, nainstalujeme python, rozblikáme LEDku. A jak poznáte, že CHIP computer dokončil boot a vy se můžete přihlásit? Že vám zabliká LEDkou. Tento script si taky nainstalujeme :-)

CHIP computer: rychlost USB, WiFi, odběr proudu, teplota zařízení
Další článek o CHIP computer. Tentokrát o rychlosti USB, rychlosti připojení skrze WiFi, odběr proudu v jednotlivých fázích (boot a po bootu), log z bootu a jako bonus snímky z termokamery.

CHIP computer: připojení k WiFi, SSH, UART, boot
A je tu další článek. Dneska velmi praktický. Jak se připojit k WiFi, použít SSH, využít UART a jak CHIP computer připojit k displeji/televizi.
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.