Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Články: Návody a rady / Tutorials

Vlastní Arduino kód pro ovládání chytré zásuvky Sonoff S20 s ESP8266
Před lety jsem si koupil chytrou Wi-Fi zásuvku (vypínač) k televizi + Raspberry Pi + repro atd. Při používání mě ale hrozně štvala nutnost mít aplikaci ewLink, který se strašně dlouho připojoval na server, celá aplikace byla zbytečně nepřehledná a aplikace mě neustále odhlašovala. Teď, po letech, jsem zásuvku rozebral a přeprogramoval pro spínání pomocí služby The IoT Guru Cloud.

LGT8F328P - jak rozchodit klon ATmega328 v Arduino IDE. A funguje to vůbec?
Jiří Janovec mi poslal článek o LGT8F328P - klonu ATmega328 s vylepšenými parametry v katalogovém listu. Jiří nainstaloval podporu do Arduino a vyzkoušel tam hned několik projektů.

Jak nastavit IoT Gateway pro The Things Network (TTN)
Řeším automatizované zavlažování skleníku. Nechci řešit pouhé zavlažování, ale také sběr dat teploty, vlhkosti, UV záření. A u skleníku není dosah wifi. Proto jsem se rozhodl, že využiji k přenosu dat LPWAN sítě. Konkrétně jsem si vybral LoRaWAN vzhledem k velkému dosahu.

Jak jsem pájel exposed pad - obrázkový návod
Pájení exposed padu vyvolává u mnoha bastlířů doslova hrůzu a je pravdou, že ne vždy je to pájení jednoduché. Exposed pad je ploška pod čipem, většinou země, která slouží jak k odvodu tepla, tak i nižšímu elektromagnetickému vyzařování. V tomto obrázkovém návodu najdete postup pájení, který jsem zvolil pro připájení exposed padu MSOP pouzdra. To je pouzdro, které má klasické SMD nožičky, ale pod čipem může být exposed pad.

ePaper 4.3" (800x600) s komunikací přes UART
Zobrazovací jednotka ePaper display je u bastlířů stále populárnější - nejen díky nulové spotřebě, ale také čím dál nižší ceně. ePaper displej spotřebovává energii pouze v době přepisu displeje. Odběr je jinak nulový.

Online C kompilátor a debugger - jak urychlit vývoj vašeho C kódu pro Arduino, RaspberryPi aj.
Jistě jste se setkali se situací, kdy jste psali kód pro mikrokontrolér a nějaký výpočet, logická funkce, parsování dat z pole, převod z jednoho formátu do druhého nefungoval tak, jak by měl. Pokud máte mikrokontrolér a debugger, pak si můžete jednoduše odkrokovat jednotlivé řádky kódu a ve "watch listu" sledovat změny vámi vybraných promněných. Pokud ale debugger nemáte, jste odkázání na UART, výpis na LCD nebo to prostě zkusíte a ono to bude nějak fungovat.

Bolt IoT - první zapnutí a nastavení
Obrázkový návod jak zprovoznit Bolt IoT platformu. Jak bylo už napsáno v novince věnované Bolt IoT. Základem je čip ESP8266 v modulu ESP12S. Dalšími komponentami jsou zelená LED (indikace připojení ke cloudu) a modrá LED (připojení k WiFi), stabilizátor 3.3V (LMS1117) a microUSB kabel, který slouží k napájení. Jádrem tohoto projektu je ale zejména SW část celé platformy. Jak firmware v ESP8266, tak i webové rozhraní (cloud) platformy.

Moje skúsenosti s WiDo WIFI node
Dostala sa mi do rúk vývojová doska pre IOT aplikácie s názvom WiDo od DFRobot. Jej konštrukcia sa podobá doske Arduino Leonardo, avšak okrem mikrokontroléru ATMEGA32U4 sa na nej nachádza i slot pre SD kartu a WIFI modul CC3000.

Podruhé leptáme DPS pomocí Peroxidu vodíku, kyseliny citrónové a soli
Sešlo se mi několik mailů - dotazů - ohledně výroby DPS v souvislosti s leptáním pomocí peroxidu vodíku, kyseliny citrónové a kuchyňské soli. Co bych chtěl tímto článek ukázat je, jak DPS dopadnou v případě koupě DPS s fotorezistem nebo když si fotorezist laminujete sami. Co udělá 30% peroxid vodíku nebo 3%.

Leptáme DPS pomocí Peroxidu vodíku, kyseliny citrónové a soli
Byl víkend, venku zima, GME mělo zavřeno. Měl jsem konečně volný víkend. Chtěl jsem vyleptat slíbené DPS pro moji mini meteostanici, ale něco se zvrtlo... Ten víkend si budu navždy pamatovat. Můj chlorid železitý už došel na svou hranici maximálního nasycení a tak přestal leptat. Protože byl víkend, elektroobchody měly zavřeno a já je tedy neměl jak vyleptat. Hledal jsem na internetu, jak jinak vyleptat plošné spoje.

Nefunkční bezdrátový modul NRF24L01 (2.4GHz) / Wirelles module NRF24L01(2.4GHz) doesn't work
Náš čtenář (V.K.) nám zaslal článek o nefungujícím bezdrátovém modulu NRF24L01 s integrovaným zesilovačem pracující na frekvenci 2.4GHz. Jeho projekt s tímto modulem nefungoval i když modul s integrovanou anténou bez zesilovače byl v projektu funkční.

Eagle tipy a triky / Eagle tips and tricks
Na elektrofórech se lidé dokola ptají: jak udělat v eagle tohle, jak tam to... Budu sem přidávat jednoduché návody jak vytvořit rozlitou měď, sběrnici, vývody napájení operačního zesilovače, posunutí textu součástek (jméno, hodnotu), zvětšení padu (pinu) u součástky a další...

Jak odstranit měděnou vrstvu z DPS (z oboustranné DPS udělat jednostrannou) / How to remove copper layer from PCB
Odstranění vrstvy mědi z DPS (z oboustranné DPS udělat jednostrannou) pomocí velmi ostrého nože a kleští. <#EN>Removing copper layer from PCB (one-sided / two-sided).

Nažehlovací metoda: SMD, THT, TOP, BOTTOM, jak na to?
Taky se Vám nejednou stalo při navrhování desky, nedej bože až po vyleptání, že máte návrh špatně? Otočené součástky. Kam patří SMD? THT součástky (klasické vývodové) ? Na jakou stranu je mám dát? TOP? BOTTOM? Plno otázek, málo odpovědí. Zkusím je tedy objasnit. Jako program pro návrh schémat a desek nám poslouží relativně kvalitní Eagle a modelace v Pov-ray tedy 3D modelace.


DPS pomocí nažehlovací metody
Nejprve si řekneme co to vlastně nažehlovací metoda je.Takže je to jeden z druhů výroby plošných spojů.

TINA - moderní simulátor elektronických obvodů
Existuje velké množství podobných simulátorů od Multisimu přes LTSpice až k Edisonovi. Dalo by se říci, že Tina tedy zapadne v zapomnění. To ovšem není pravda. Tina se vyznačuje velmi přívětivým prostředím, tzv. "user friendly".

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,978,890 návštěv