Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Články: Čidla, indikátory / Sensors

Jak jsem měřil zimu, zjistil zajímavou vlastnost eInk displeje a objevil problém mrazáku, který ale nebyl.
Co dokáže způsobit jedna fotka je neuvěřitelné - občas je to rozpad manželství, jindy zase potrestání viníka nehody jindy je to objevení zajímavé vlastnosti eInk displeje následováné hrůzou z toho, že správně nemrazí mrazák. Tenhle článek bude o všem výše jmenovaném - kromě rozpadu manželství a potrestání viníka nehody.

Hlídejte si kvalitu vzduchu ve vašem okolí online a za pár stovek.
Hlídat si kvalitu vzduchu v okolí, ve kterém žiji není nic nenormálního. Naopak. Profi přístroje stojí často tisíce až desetitisíce korun a pro základní monitoring jsou zbytečně drahé. Sensirion vyrábí čidla, které přesně měří kvalitu vzduchu a čidla nejsou vůbec drahá. Tady najdete návod, jak si postavit čidlo pevných částic, teploty vzduchu, vlhkosti a VOC index s online dostupností dat.

Demontáž modulu plného čidel SEN5x od Sensirion až do posledního šroubku
Zakoupil jsem multisenzorový modul SEN5x, novinku od firmy Sensirion. A samozřejmě mě zajímalo, co se skrývá uvnitř. Tak pojďme na to!

Návod na měření spotřeby energií s AQARA Window & Door Sensor
Snažím jít cestou co nejnižší spotřeby a provozu na baterie, na což ESP není úplně vhodné. Navíc u měřidel většinou ani zásuvka nebývá, takže o důvod víc použít baterii. Proto mě napadlo využít AQARA Window & Door Sensor, který asi většina znáte a používáte. Kdo nezná, jde o magnetický senzor, který se montuje většinou na okna a dveře. Tohle řešení jsem aplikoval na vodoměr, ale lze jej úplně stejně aplikovat na plynoměr i elektroměr.

Metriful MS430 - deska plná čidel
Roman Hošek (twitter) napsal článek o vývojové desce Metriful, která nejen že obsahuje několik užitečných čidel, ale zároveň obstarává komunikaci s hlavní (vaší) deskou. Není tak třeba se starat o HW ale ani o SW část, která by komunikovala s jednotlivými čidly.

Měříme CO2 čidlem CozIR-LP a ESP32 posílá data na tmep.cz
V dnešní době můžeme jednoduše a levně měřit spoustu parametrů ovzduší - od teploty a vlhkosti až po kvalitu vzduchu nebo koncentraci ozónu či CO2. A právě o čidle a použití CO2 bude dnešní článek. Budeme měřit CO2 a data posílat na tmep.cz.

Zapojení a otestování IOT LPWAN SigFox Node UART Modemu s měřičem vlhkosti a teploty - DHT11 na vývojové desce - Arduino
Adam Huml (facebook, linkedin) mi zaslal článek popisující komunikaci přes IoT síť SigFox na server ThingSpeak. Za zaslání článku děkuji. Dnes jsem si připravil poněkud složitější projekt založený na odesílání dat z DHT11 do SigFox sítě a posléze směrování dat na ThingSpeak, avšak věřím, že pokud budete následovat mé kroky, i vám se zadaří. Po zakoupení samotného modemu doporučuji projít jeho instalaci na webu: https://tinyurl.com/sigfox-node Poté si vytvořte profil na thingspeaku a při vytváření "channelu" napište do kolonek přesně toto:

Přehled čidel, kterými můžete vylepšit svou meteostanici
Jaká čidla máte připojená ve vaší meteostanici? Teplota, vlhkost a možná i tlakoměr? Co vaši meteostanici vylepšit o tato čidla. Čidla teploty, vlhkosti, tlaku, UV záření, intenzity světla, ...

Hlídač napětí baterie (auto, kamion)/Battery voltage (car, truck)
Hlídač napětí (podpětí) pro automobily (12V), kamiony (24V) nebo hlídání jiného napětí (napětí baterie pro svítilny, modeláře). Napětí je možné nastavit pomocí víceotáčkového trimru. Indikace podpětí je indikováno LED (popřípadě samoblikající LED) a piezo buzzerem. Obvod je chráněn proti přepólování napájení. <#EN>Battery voltage monitor for a car (12V), a truck (24V) or monitoring other battery voltage (flashlight, modeler). The voltage can be set using a multi-turn trimmer. The LED and piezo buzzer indicates a low voltage. The circuit is protected against reverse polarity.

Kapacitní snímač
Kapacitní snímač

Indikátor zaseknutého ventilátoru
Jedná se o jednoduché zapojení operačního zesilovače s několika součástkami okolo.

Popis: V sérii s ventilátorem je rezistor R1,který zde slouží jako převodník proud/napětí.Podle jeho úbytku napětí vyhodnocuje komparátor podle nastaveného referenčního napětí (rezistory R3,R4 a trimrem Rt) zda má aktivovat led diodu či nikoliv.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,301 návštěv