Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Arduino Day 2023 na MatfyzuTiskOd roku 2016 pořádáme Arduino Day jako součást celosvětových aktivit Arduino. Po vynucené pauze se na tuto tradici pokusíme navázat. Pro letošek byl určen termín 25. března a Arduino Day uspořádáme opět na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

https://robodoupe.cz/2023/arduino-day-2023-na-matfyzu/

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst. Oslavují kreativitu a propojují nadšené tvůrce a vynálezce!TiskPraha 20. března 2023 - Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, různého zaměření a všech věkových kategorií, aby ukázali své vynálezy a podělili se o své poznatky. Pořadatelé očekávají zapojení přes 500 tuzemských makerů s návštěvností okolo 30 000 lidí. Největší Maker Faire se už po šesté uskuteční v Praze. Dvoudenní akci budou od 10. do 11. června hostit Křižíkovy pavilony na Výstavišti Praha.

Novinky v českých e-shopech #32TiskMěsíc únor nám přinesl 13 novinek od čtyř distributorů. Najdete zde základní desku pro RPi Compute Module 4, kamery, desku s RP2040 určenou pro napájení adresovatelných LED pásků, vývojový kit s ESP32 a velkým 3.5" displejem nebo třeba ethernet desku s ESP32.

Učit se, jak věci fungují zabavnou formou. Řízení křižovatky s Arduino.TiskRadiokluby OK1RAJ s OK1KVK vytvořily opensource projekt pro řízení křižovatky - a vypadá skvěle!
Nejen že se může člověk naučit programovat, navíc lze takovou křižovatku použít i při hraní s dětmi.
Základní desku tvoří motiv křižovatky s footprintem pro Arduino desku.

Aktualizace: Nový HW, FW i program do počítače. 24 kanálový logický analyzátor za 150 Kč se vzorkovací frekvencí 100 MHz. Nový firmware do RPi Pico podporuje řetězení - až 120 kanálů.TiskLogických analyzátorů je na trhu celá řada. Mezi neznámější patří Saleae, ten je velmi výkonný, jeho software patří mezi nejlepší, ale od toho se odráží i cena. Kompromisem k tomuto analyzátoru by mohl být projekt logického naalyzátoru s Raspberry Pi Pico, který má 24 kanálů a vzorkovací frekvenci 100 MHz. Cena je 150 Kč.

Unikátní mapa Česka s adresovatelnými RGB LED ještě jednou, tentokrát s podporou ESPhome a OTA.TiskMartin Kiklhorn je velmi aktivní bastlíř jak v české komunitě bastlířů na twitteru, tak i na fóru homeassistant-cz.cz. I jemu se zalíbila unikátní mapa Česka (psal jsem o ní zde), kde každý okres má svou adresovatelnou RGB mapu. Na této mapě můžete zobrazovat například teplotu z amatérských meteostanic posílající data do tmep.cz

Porovnání mezi čidly teploty a vlhkosti SHT3x a SHT4x - článek od soselectronicTiskČasto čtu v různýh skupinách, jaký že je rozdíl mezi SHT3x a SHT4x což jsou (řekněme) dvě generace čidel teploty a vlhkosti. Soselectronic mi vytrhl trn z paty, protože sami napsali článek (neplacený) a já to měl už dlouho na mém TODO listu. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Arduino přichází s novou vývojovou deskou, má spoustu výkonu, GPIO, připojení na Wi-Fi i konektor pro kameru.TiskArduino přichází... s novou deskou, výkonnou, spoustou GPIO, Wi-Finou na desce, konektorem pro ArduCam kameru a mikrokontrolérem STM32H747 - dvoujádro Cortex®-M7 @ 480 MHz a Cortex®-M4 @ 240 MHz.
Deska pojmenovaná Arduino Giga R1 WiFi má osazen i čip 1DX od Murata, Bluetooth 5.1 a WiFi 802.11 b/g/n.

Umíte vytvořit tranzistor? A mohl bych ho vidět?TiskTranzistor - základní součástka všech integrovaných obvodů. Autor simulátoru Wokwi vytvořil další simulátor - SiliWiz. V něm si můžete vytvořit tranzistor a zjistit jeho parametry.

Raspberry Pi Debug Probe - novinka z dílny Raspberry Pi. Univerzální ladící nástroj pro ARMy.TiskRaspberry Pi představilo nový produkt. Nazval ho Raspberry Pi Debug Probe a je založen na čipu RP2040.
Za 12 USD máte kompletní hardware pro ladění vašeho zařízení s čipem ARM. Ve výchozím nastavení je nastaven na ARM Serial Wire Debug (SWD).

Novinky v českých e-shopech #31TiskVybral jsem 12 zajímavých novinek od třech českých distributorů. Co tam najdete? Vývojovou desku pro RP20404, čtyřbarevný ePaper displej, level-shifter (převodník logických úrovní) a další zajímavý hardeware.

Horká novinka od Ikea. Nový monitor kvality vzduchu s názvem Vindstyrka a proč ho nemá smysl kupovat. Nebo?TiskIkea začala prodávat svůj nový monitor kvality vzdchu - Vindstyrka. Je krásný, měří více parametrů vzduchu, má displej a bezdrátovou komunikaci s Ikea Digikera. Najde se někdo kdo to integruje do HomeAssistant nebo předělá na vlastní desku?

EasyTerm jako datalogger s SCD41 během pár minutTiskO zařízení EasyTerm jsem tu už několikrát psal - jednoduchý a všestranný pomocník při vývoji. S autorem projektu jsme dali dohromady první praktický článek a jak jinak bychom ho použili než jako datalogger? A třeba s SCD41 - čidlem pro měření koncentrace CO2, teploty a vlhkosti.
Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=321

Neuvěříte co pobláznilo bastlířský twitter, teď to chce každý! Ostatní bastlíři už nedělají nic jiného.TiskJeden jediný projekt dokáže pobláznit celou komunitu bastlířů na twitteru. To se stalo před několika málo dny. Jeden bastlíř sdílel projekt z instructables.com a ten se okamžitě stal hitem bastlířů na twitteru.
A co víc, díky zapojení desítek lidí vyšperkovali původní návod k dokonalosti.

Nový ročník Maker Faire v České republice je tady! Makeři, kutilové, bastlíři, hlaste se!TiskMaker Faire pro rok 2023 otevřel své přihlášky pro vystavovatele. Máte zajímavý projekt do dílny, na zahradu nebo interiéru? Vymýšlení a realizace nejrůznějších projektů vás prostě jen baví? Zapište se, přihlášky jsou otevřené pro všechna města - od Karlových Varů až po Olomouc (i Praha a Brno).
https://makerfaire.cz/vystavuj/

Sehnat Raspberry Pi je peklo, vyrobte si alarm, který vás upozorní na naskladnění!TiskSehnat v dnešní době jednodeskové počítače opravdu není nic jednoduchého. I oficiální distributoři čekají na tyto populární jednodeskové počítače měsíce. Vyrobte si alarm, který vás upozorní na jejich naskladnění.
Alarm je založen na

STM32C0 jsou ultralevné a výkonné 32bitové mikrokontroléry a podporované v Arduino IDETiskSTM32 zahrnuje celou plejádu 32bitových mikrokontrolérů. Výkonné, velmi úsporné a teď i ultralevné - řada STM32C0.
STM32C0 32bitové s frekvencí procesoru až 48MHz, 5V tolerantními GPIO, s pinoutem pro jednoduchý návrh desek a velmi nízkou cenou!

Jak zapájet SMD součástky bez potřeby pájecí pasty.TiskVytvořil jsem jednoduchý video návod, jak jednoduše zapájet SMD součástky bez pomocí pasty. Postup jsem použil na WS2812B-2020, což je adresovatelná RGB LEDka o rozměrech 2x2mm a pájení klasickou páječkou není tak jednoduché, jako pájet SMD rezistor.

Jak je to s objednávkou z JLCPCB? Platí se DPH? Musím vyplnit celní prohlášení Celnicka?TiskPo extrémně dlouhé době jsem objednal plošňáky z JLCPCB, obvykle preferuji aisler.com , ale zajímalo mě, jak si JLCPCB poradilo s novými pravidly pro zásilky ze zemí mimo EU a jak se to dotkne samotného bastlíře. Musí zaplatit DPH? Musí vyplnit celní prohlášení v aplikaci Celnicka?

Samopájecí plošný spoj. Zapájení součástek bez potřeby páječky, pece nebo horkovzduchu.TiskSámopájecí plošný spoj? Že to zní jako HLOUPOST? Hloupost to není a dokázal to youtuber Carl Bugeja. Ten si navrhl plošný spoj pro projekt Open Reflow Controller tak, aby nepotřeboval k zapájení ani páječku, ani horkovzduch nebo pec.
A princip je vlastně jednoduchý.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,912,697 návštěv