Sdílejte násRSS feeds

ThingPulse ESP32 - low-power deska s USB-UART převodníkemTiskVývojářská firma ThingPulse přichází na trh s opravdovou úspornou vývojovou deskou založenou na ESP32. A dali si opravdu záležet.
Jejich deska se od jiných nijak významně neliší - najdete tam stabilizátor, USB-UART převodník, dvě tlačítka a samotné ESP32.

Ale design a výběr součástek je naprosto odlišný.

ESP8266 vs. ESP32 z pohledu bateriového napájeníTiskESP8266 nebo ESP32? Podívejte se na porovnání těchto mikrokontrolérů s Wi-Fi konektivitou z pohledu bateriového provozu v případě použití s 1000mAh akumulátorem, při TCP spojení, TLS spojení a MQTT.

Celý článek najdete na https://blog.voneicken.com/2018/lp-wifi-esp-comparison/

Tiskneme roboty - dneska ty jednoduššíTiskZimní večery ještě nejsou moc zimní, ale i tak se na toto období hodí každý zajímavý projekt. V této novince najdete hned dva roboty, které si za večer můžete postavit.
Oba projekty robotů jsou jednoduché na stavbu a určitě si s nimi vyhrajete.
Jeden robot je založený na Raspberry Pi Zero, druhý na Arduino Nano....

LocoPCB už není, přivítejte OceanSmileTiskNa konci roku 2019 jsem tu publikoval příspěvek o mé zkušenosti s levným výrobcem plošných spojů LocoPCB.
Plošné spoje vypadaly velmi dobře a navíc jsem ocenil i možnost pošty EUPost, což prakticky znamená, že jsou tu zásilky i o dva týdny dříve než klasickou pomalou poštou a zároveň si připlatíte jen pár desítek centů. ...

Low power verze populární ESP32 vývojové desky ESP32 MiniKitTiskDesek pro ESP32 je bezpočet, liší se víceméně drobnostmi - nabíjecí obvod baterií, USB-C místo běžnějšího microUSB, ... ale není tu žádná rozšířená vývojová deska, která by byla opravdu nízkoodběrová, tzv. "low-power". Až do teď...

Celý článek je na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=249

Snižující měnič s opravdu nízkou vlastní spotřebou a pasující na držák AA/AAA bateriíTiskNavrhl jsem desku s ESP8266 a eInk displejem pro zobrazení aktuálního počasí a krátkodobé předpovědi.
Využil jsem eInk displej, který vyniká svou nulovou spotřebou v čase spánku. Samotné ESP8266 odebírá pár desítek uA (50uA). Celé zařízení je tedy velmi úsporné a vhodné na bateriové napájení.
Ale jak vyřešit napájení?
Použít lineární stabilizátor s vlastní spotřebou třeba i 1 mA? Kompenzovat to vyšší kapacitou baterií?
Ne a Ne!

Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=248

PCBs.io - necháváme si vyrábět prototypové DPSTiskPlošné spoje si můžeme vyrobit sami nebo využít nějakou službu - hodně známá je prototypová výroba u plosnaky.cz, využít můžete i poolservisu (například gatema.cz) nebo si můžete nechat vyrobit plošňáky i v Číně.
Tam sice zaplatíte pár dolarů za 10ks o velikosti 100x100mm s výrobou typicky 48 nebo 72 hodin, ale dodací doba může být až 30 dní díky volbě nejlevnější = nejpomalejší pošty.

PCBs.io je služba zajišťující výrobu plošných spojů s cenou, která je počítána pro 4 kusy na základě velikosti - 3 až 4 USD za čtvereční palec s poštou zdarma.

Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=247

Pronikněte do světa jádra RISC-V s minimální investicí, vývojový kit za pouhé 3 USDTiskRISC-V už není žádná neznámá. Je to open-hardware jádro procesorů a mikrokontrolérů, které není zatíženo poplatky za licenci. Díky komunitě a otevřenosti projektu přichází každý měsíc nový vývojový kit nebo zajímavý projekt.
Pokud se chcete pustit do bádání jádra RISC-V, stačí vám k tomu 5 USD - například Sipeed Longan Nano.
Teď vám k tomu stačí pouhé 3 USD - Polos GD32VF103 Alef Board, miniaturní vývojový kit s GD32VF103 od AnalogLamb. ...

Vyrobte si vlastní chytré hodinky nebo fitness náramek za 18 USDTiskČínská vývojářská společnost TTGO, která se proslavila svými vývojovými deskami T-Display, T-Higrow a T-Camera příchází s geniální myšlenkou, tedy vývojovým kitem o velikosti fitness náramku, který si můžete naprogramovat a vytvořit vlastní funkcionalitu a další rozšíření vlastní chytré domácnosti - T-Wristband.
Zařízení je založeno na ESP32-PICO-D4 a kromě tohoto integrovaného modulu s Wi-Fi a Bluetooth konektivitou obsahuje i tříosý akcelerometr, gyroskop a magnetometr MPU9250, obvod reálného času PCF8563, a také IPS displej o velikosti 0.96" u kterého můžete regulovat jas podsvícení. ...

Ohlednutí se za rokem 2019Tisk

Máme tu rok 2020 a tak sem patří i ohlédnutí za rokem minulým. Jaké jsou nejčtenější články a novinky? A co videa? A jaká byla návštěvnost?

[CZ/SK] PCB/PCBA u Seeedstudio (generování výrobních a osazovacích dat)TiskMrkněte na kompletní videonávod, jak vygenerovat výrobní podklady i osazovací data pro osazení vašich plošných spojů u seeedstudio.com

Aktualizace: NewLogic - simulátor logických obvodů + LogiSim a SimcirJSTiskAktualizace: Další dva simulátory logických obvodů najdete na konci článku.

NewLogic - simulátor logických obvodů vyniká svou naprostou jednoduchostí a jasným užitím. Uživatel propojí všechny logické bloky a pomocí spínačů (vstupů) a LED (výstupů) simuluje chování celého bloku. ...

12 let chiptron.czTiskPrávě před dvanácti lety vznikl web chiptron (8:41:31, 20.12.2007), tehdy ještě na hostingu webzdarma.cz
A co se za poslední rok událo?

Kromě veselých zpráv život bohužel nese i ty negativní.

Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=246

Notifikace z vašeho zařízení na chytrý telefon s OS AndroidTiskVytvořit si vlastní hlídací zařízení je prvním krokem k finálnímu využití, druhou důležitou částí je, jak se dozvíte, že se někde něco stalo. K tomu vám může sloužit notifikace a dnešní novinka je právě návodem, jak vytvořit notifikaci pro operační systém Android. ...

Stavíme NAS z Raspberry Pi 4 nebo Rock Pi 4 s pomocí SATA HATuTiskPostavte si NAS s HATem od Radxa, který můžete použít jak s Rock Pi 4, tak i Raspberry Pi.
Radxa představil HAT, který slouží k propojení SATA disků s jednodeskovými počítači. Nabízí je hned ve dvou. Dual/Quad je dostupný pro oba výše jmenované jednodeskové počítače, verzi Penta pak můžete připojit pouze k Rock Pi 4.. ...

Univerzální UPS - připravte své zařízení na výpadek energie, od Arduino po Raspberry PiTiskVždy připraven. Buďte i vy a vaše zařízení připraveni na nenadálý výpadek elektrické energie, který by mohl i poškodit vaše zařízení.
Zálohovaný zdroj nemusíte nutně použít jen pro zálohu napájení, ale i jako hlavní zdroj energie na místě, kde není zásuvka.

Důležitými parametry jsou univerzální konektory pro vstup, výstup, konektor baterie, výstupní napětí a dostatečný proud, která je UPS schopna dodat. ...

IoT praktický seminář a webinář od HardwarioTiskSpolečnost Hardwario se aktivně angažuje na nejrůznějších akcích, kde vývojáři předávají svoje know-how dalších lidem ať už z bastlířského světa nebo jiných firem.
Tento měsíc přichází Hardwario s praktickým seminářem o IoT (LPWAN) a také online webinářem o myšlence Průmysl 4.0. ...

Raspberry Pi 4 testuje nový firmware, měl by razantně zlepšit problém s chlazenímTiskRaspberry Pi Foundation aktivně řeší problém s vyšší teplotou procesoru respektive desky jako takové oproti předcházejícím modelu 3B+.
V článku najdete, jak inženýři z Raspberry Pi Foundation testovali jednotlivé nápady na snížení vyzařovaného tepla z procesoru a jak vlastně celé jejich snažení dopadlo.

Celý článek najdete na https://www.raspberrypi.org/blog/thermal-testing-raspberry-pi-4/

Porovnání páječek - USB, Weller, JBC, TS100, TS80TiskLukáš Kymla věnoval svůj čas a páječky na jejich testování. Ve videu se zároveň dozvíte i spoustu zajímavých poznatků.

Co si koupíte nechává jen na vás, ale jeho testování vám určitě pomůže v rozhodnování jakou páječku koupit. ...

Black Friday a Cyber Monday - pravidelně aktualizovaný seznam zlevněných výrobků pro bastlířeTiskBlack Friday po kterém následuje Cyber Monday - dva svátky plné zbytečných nákupů věcí, které byste vlastně nepotřebovali - jsou tady.
V tomto článku najdete pravidelně aktualizovaný seznam zajímavých a zlevněných výrobků, které najdete na nejrůznějších e-shopech.

Pokud najdete nějakou zajímavou akci, dejte mi, prosím, vědět na chiptron(zavinac)chipned.cz nebo mě označte na sociálních sítích facebook a twitter.

Spolupracujeme s:

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
5,062,783 návštěv