Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Horká novinka od Ikea. Nový monitor kvality vzduchu s názvem Vindstyrka a proč ho nemá smysl kupovat. Nebo?TiskIkea začala prodávat svůj nový monitor kvality vzdchu - Vindstyrka. Je krásný, měří více parametrů vzduchu, má displej a bezdrátovou komunikaci s Ikea Digikera. Najde se někdo kdo to integruje do HomeAssistant nebo předělá na vlastní desku?

EasyTerm jako datalogger s SCD41 během pár minutTiskO zařízení EasyTerm jsem tu už několikrát psal - jednoduchý a všestranný pomocník při vývoji. S autorem projektu jsme dali dohromady první praktický článek a jak jinak bychom ho použili než jako datalogger? A třeba s SCD41 - čidlem pro měření koncentrace CO2, teploty a vlhkosti.
Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=321

Neuvěříte co pobláznilo bastlířský twitter, teď to chce každý! Ostatní bastlíři už nedělají nic jiného.TiskJeden jediný projekt dokáže pobláznit celou komunitu bastlířů na twitteru. To se stalo před několika málo dny. Jeden bastlíř sdílel projekt z instructables.com a ten se okamžitě stal hitem bastlířů na twitteru.
A co víc, díky zapojení desítek lidí vyšperkovali původní návod k dokonalosti.

Nový ročník Maker Faire v České republice je tady! Makeři, kutilové, bastlíři, hlaste se!TiskMaker Faire pro rok 2023 otevřel své přihlášky pro vystavovatele. Máte zajímavý projekt do dílny, na zahradu nebo interiéru? Vymýšlení a realizace nejrůznějších projektů vás prostě jen baví? Zapište se, přihlášky jsou otevřené pro všechna města - od Karlových Varů až po Olomouc (i Praha a Brno).
https://makerfaire.cz/vystavuj/

Sehnat Raspberry Pi je peklo, vyrobte si alarm, který vás upozorní na naskladnění!TiskSehnat v dnešní době jednodeskové počítače opravdu není nic jednoduchého. I oficiální distributoři čekají na tyto populární jednodeskové počítače měsíce. Vyrobte si alarm, který vás upozorní na jejich naskladnění.
Alarm je založen na

STM32C0 jsou ultralevné a výkonné 32bitové mikrokontroléry a podporované v Arduino IDETiskSTM32 zahrnuje celou plejádu 32bitových mikrokontrolérů. Výkonné, velmi úsporné a teď i ultralevné - řada STM32C0.
STM32C0 32bitové s frekvencí procesoru až 48MHz, 5V tolerantními GPIO, s pinoutem pro jednoduchý návrh desek a velmi nízkou cenou!

Jak zapájet SMD součástky bez potřeby pájecí pasty.TiskVytvořil jsem jednoduchý video návod, jak jednoduše zapájet SMD součástky bez pomocí pasty. Postup jsem použil na WS2812B-2020, což je adresovatelná RGB LEDka o rozměrech 2x2mm a pájení klasickou páječkou není tak jednoduché, jako pájet SMD rezistor.

Jak je to s objednávkou z JLCPCB? Platí se DPH? Musím vyplnit celní prohlášení Celnicka?TiskPo extrémně dlouhé době jsem objednal plošňáky z JLCPCB, obvykle preferuji aisler.com , ale zajímalo mě, jak si JLCPCB poradilo s novými pravidly pro zásilky ze zemí mimo EU a jak se to dotkne samotného bastlíře. Musí zaplatit DPH? Musí vyplnit celní prohlášení v aplikaci Celnicka?

Samopájecí plošný spoj. Zapájení součástek bez potřeby páječky, pece nebo horkovzduchu.TiskSámopájecí plošný spoj? Že to zní jako HLOUPOST? Hloupost to není a dokázal to youtuber Carl Bugeja. Ten si navrhl plošný spoj pro projekt Open Reflow Controller tak, aby nepotřeboval k zapájení ani páječku, ani horkovzduch nebo pec.
A princip je vlastně jednoduchý.

Fantastická mapa České republiky. Co okres, to jedna adresovatelná RGB LED.TiskBastlíři s 3D tiskárnou tisknou všemožné modely a mezi nimi i modely měst, republiky nebo evropy. Tomáš posunul tuhle myšlenku o veliký kus dál. Navrhl plošných spoj s desítkami adresovatelný RGB LED (2x2mm), které jsou umístěny na 21x13cm velkém plošném spoji s obrysem České republiky. A že tam není co zobrazovat? Ale kdepak! Ve spolupráci s TMEP.cz můžete zobrazovat například ...

Recenze přenosné páječky GD300 napájené z USB-C adaptéruTiskJiří Bekr vyzkoušel další zajímavý hardware do dílny - přenosnou páječku GD300 s výkonem až 65W. Je to ale dost? A jak se s ní pracuje? Právě na to se Jiří zaměřil ve své videorecenzi. Samozřejmě nechybí ani praktická ukázka použití - dá se s ní pocínovat větší plocha?

Lineární hodiny - takové hodiny chcete mít, ale ne v ložnici.TiskLineární hodiny (LinearClock) je název pro projekt atypických hodin. Jejich vzhled ani nejde pojmenovat - ty se musí vidět a nejlépe mít.
Hodiny jsou založeny na ArduinoNano, ke kterému jsou připojené RTC hodiny. Arduino řídí krokové motory přes driver ULN2003.

Arduino a funkce millis. Proč nikdy neuvidíte číslo 42.TiskZajímavé téma ohledně funkce millis() pro vývojové kity Arduino Uno, Nano, prostě desky založené na Atmega328 zveřejnil Michal Dudka.
Zjistil, že po spuštění časovače právě s ATmega328 se nikdy nedočkáte 42 milisekundy a jejich násobků. Zároveň přidal i vysvětlení.

Novinky v českých e-shopech #30TiskZa prosinec jsem vybral devět produktů od třech distributorů. Je libo lidar, modul s čidlem BME688, transparentní OLED o velikosti 1.51" nebo PoE modul?

Raspberry Pi vylepšuje kamery. Přichází s vylepšenými typy kamer - model 3, Model 3 NoIR a HQ kameraTiskFullHD s frekvencí až 50 Hz a autofocusem - to je Raspberry Pi kamera modul v3.
Modul kamery je založen na čipu Sony IMX708, HDR (vysoký dynamický rozsah) až 3 MPx. Kamera je samozřejmě k dispozici jak se široko...

ESP32-P4. Slibuje frekvenci jádra 400MHz, dedikované instrukce pro strojové učení a spoustu GPIO pinů. Spatří ale světlo světa?TiskEspressif Systems oznámil další nový čip. Tento se jmenuje ESP32-P4 a slibuje brutální výkon, speciální instrukce pro strojové učení a třeba i hardwarové security bloky jako jsou SHA, ECC, AES, RNG a další.
Důležitou otázkou ale je, uvidíme někdy ESP32-P4 na vývojových deskách?

ChatGPT píše kód pro Arduino Wemos D1, PHP, MySQL, Javascript. Funkční kód aniž by člověk napsal jediný řádek kódu.TiskChatGPT je chatbot vycvičený pomocí umělé inteligence a strojového učení. ChatGPT je navržen tak, aby byl schopen interakce s lidmi a odpovídat na jejich otázky. A otázkám se meze nekladnou - třeba napiš mi kód pro Wemos D1 se čtením dat z BME280 a posláním requstu do MySQL databáze. Funguje to?

Silvestr se blíží, připravte svoje meteostaniceTiskUž od večera 31.12. každého roku a občas i na Nový rok je v téměř každém městě a vesnici ohňostroj. Během něj se do ovzduší uvolní kilogramy (celkově v ČR tuny) nejrůznějších chemických látek - hořčík, titan, rubidium, měď, barium a desítky dalších. Toto znečištění mohou měřit i vaše meteostanice.

Chytrý telefon + Raspberry Pi Pico = přenosný osciloskop a logický analyzátor v jednom. Díky Scoppy!TiskAplikace Scoppy - právě díky této aplikaci pro telefony s OS Android můžete mít přenosný osciloskop a logický analyzátor s Raspberry Pi Pico přímo ve vašem telefonu. Raspberry Pi Pico nabízí velký výkon a cena samotné desky je velmi nízká. Jak na to?

Fanoušek F1? Vytiskněte si třeba všechny okruhy, kde se jezdí.TiskZajímavost pro sebe nebo dárek pro někoho z přátel či příbuzných. To může být například 3D tištěný okruh, kde se bude jezdit v roce 2023 Formule 1.
Vytvořil jsi Jiří Syrovátko a pochlubil se na facebookové skupině 3D tisk.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,116,272 návštěv