Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Novinky v českých e-shopech #39TiskDeset novinek od třech distributorů na nás čeká v "Novinky v českých e-shopech", díl 39, měsíc Září.
Jednodeskový počítač Raspberry Pi 5, herní konzole PicoPad, obří ePaper nebo stavebnice robota, nejen to najdete v tomto přehledu novinek.

BastlPivo s chiptron.cz na after párty brněnského Maker FaireTiskBěhem výstavy kutilů MakerFaire Brno není moc času si pokecat, protože je toho tolik k vidění!
V sobotu ale bude After párty a i když nejsi vystavovatel, můžeme se tam potkat a pokecat. Stačí když mě odchytíš na stánku LáskaKit nebo na mé sobotní přednášce - dostaneš speciální lístek.
A pak dáme takové BastlPivo.
https://makerfaire.cz/brno/

zivyobraz.eu přináší naprosto jednoduchou možnost zobrazení dat z meteostanice, kalendáře a nejrůznějších grafů na ePaperTiskDo ePaper nahrajete jeden kód, na webu zivyobraz.eu vytvoříte účet a pak celá konfigurace, milión možností zobrazení čehokoliv, se pak upravuje jenom přes webové rozhraní.
Je libo kalendář? Zobrazení dat z vaší meteostanice nebo fotorámeček?

Všestranný pomocník EasyTerm dostal upgrade - komunikaci skrze Wi-Fi, podporu MODBUS aj.TiskNa stránkach zařízení EasyTerm přibyl nový článek napěchovaný novinkami. EasyTerm nově umí komunikovat po WIFI skrze připojitelný modul zasílaný spolu s EasyTermem - umožňuje tak bezdrátovou obsluhu, ovládání různých IOT udělátek a navíc jej konečně můžete pohodlně použít s různými automatizačními technologiemi (Node-RED, Home Assistant atd.).
Data můžete zasílat/získávat skrze nové HTTP a MQTT příkazy ...

A je to venku. Raspberry Pi 5.TiskNení Apríl. Opravdu. Je 28.9. a právě vyšla informace o nové verzi Raspberry Pi. Tentokrát s číslovkou 5 - takže, Hello Raspberry Pi 5. Ale jakým způsobem? Element14 poslal do e-mailů informaci o této novince.
2-3 vyšší výkon procesoru, dvojitý 4Kp60 výstup pro displej, LPDDR4 RAM (4 a 8GB), 802.11 ac Wi-Fi a Bluetooth 5.0/BLE, PCIe 2.0 - dostupný skrze rozšiřující shield.

Postav si svůj Boron LanderTiskI kdyby tohle zařízení nefungovalo, vypadalo by naprosto skvěle kdekoliv. Řeč je o projektu Boron Lander od Mohit Bhoite. Že je vám tohle jméno známé? Jistě - psal jsem o něm v souvislosti s dalšími dvěma projekty.
Základem je deska Particle Boron s čidlem teploty a vlhkosti SHT31 s 1.3" displejem a to celé v originálním provedení.

Kniha "Poznámky k jazyku C"TiskNová knižka - Poznámky k jazyku C - nie je učebnicou a ani sa nesnaží byť systematickým popisom jazyka.
Na pozadí konkrétneho programu pre mikrokontrolér AVR popisuje niektoré viac či menej známe zvláštnosti jazyka

3D tiskárna Průša Mini(+) dostala významný upgrade. Díky tomu můžete tisknout rychleji a kvalitněji. Problém s "Homing Error Y" - napněte řemen.TiskVývojáři a programátoři z dílny Průša Research se opět vyznamenali - v dobrém slova smyslu. 3D tiskárna Průša Mini(+) dostala nový firmware obsahující vylepšení v podobě vychytávek nazvaných Input Shaper, Pressure Advance a Precise Stepping. Díky těmto vychytávkám, které už má větší a mladší brácha MK4, se Mini(+) dostalo opravdu významné vylepšení - vyšší rychlost i pohledově kvalitnější tisk.

Home Assistant Green - jednodeskový počítač určený pro domácí automatizaciTiskKdo by neznal Home Assistent - službu pro domácí automatizaci. Home Assistant teď přichází s produktem nazvaným Green. Jednodeskový počítač s taktem čtyřjádrového procesoru až 1.8 GHz, 4GB RAM, 32 GB eMMC a cenou 99 USD.

Způsoby chlazení elektronických zařízeníTiskEfektivní chlazení elektronických zařízení vyžaduje nejen výběr správného řešení, ale také jeho sladění z hlediska účinnosti a technických parametrů. Výrobci nabízejí řešení přizpůsobená specifickým potřebám a velmi přísným požadavkům. V tomto článku se seznámíme s řešeními dostupnými na trhu a poukážeme na jejich nejsilnější stránky.
Celý článek od TME najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=329

Novinky v českých e-shopech #38TiskSrpen a rovnou 19 novinek od třech distributorů - spousta robotů, spousta čidel, osciloskop nebo svářečka. Nejen tohle najdete v srpnové náloži novinek.

Earpick endoscop - jak něco, co bylo určeno pro kontrolu uší a nosu, používají bastlíři na kontrolu pájení a plošných spojů. Co je uvnitř? A funguje to?TiskVidíte, jak je nadšená? Vidí si do uší a ... no raději už nic. Takže, koupil jsem si na aliexpress Wireless Visual Silicone Ear Spoon Safe Endoscope Earpick. Proč? Protože jsem naskočil na vlnu nákupů z alíku na základě twitterové/Xové bastlířské bubliny a taky proto, že jsem chtěl vyzkoušet, jak dobře to bude fungovat pro kontrolu plošňáků a pájení.

Chyba" This if clause does not guard" v Arduino IDE. Kde je problém a jaké je řešení?TiskPo nějaké době jsem se pustil do kódu, kde jsem použil knihovnu AsyncTelegram (ano, už je novější verze AsyncTelegram2). Z nějakého důvodu (aktualizace kompilátoru, knihovny?) mi Arduino IDE v2.1.1 začalo hlásit chybu
"this if clause does not guard"
Kde je problém?

Něco pro radioamatéry. ESPink se 4.2" ePaper displejem a podporou anténního rotatoru a meteostanice.TiskRadioamatérství ani za mák nerozumím, tak doufám, že tu nebudu psát hlouposti, ale je to tak zajímavý projekt, že o tom musím něco sepsat :-)
Rotátor je zařízení, které pohybuje anténou do určeného směru. To pomáhá pro dálkové spojení s dalšími radioamatéry. Jak zobrazit aktuální natočení rotátoru? Tím se pochlubil radioamatér OK1HRA na svém twitteru.

ESPkamera - dohled na 3D tiskárnou, bytem, zahradou nebo kanceláří.TiskJsem na dovolené a chci zkontrolovat, zda je doma všechno v pořádku. Dobře, napíšu "/foto". Za chvíli dostanu na telefon aktuální fotku. Hm, měl bych zapnout světlo, aby to vypadalo, že jsme doma. Takže napíšu "/rele1".
Populární ESP32-CAM ve spojení se softwarem espkamera.cz dělá z ESP-CAM zajímavého pomocníka.

Novinky v českých e-shopech #37TiskPrvní prázdninový měsíc nám naložil pěknou řádku novinek. Čtyři distributoři poslali hodně dlouhý seznam novinek, já vybral 15 z nich. 3D skener, průmyslový počítač s displejem založený na Raspberry Pi CM4, Omikola pro roboty, pájecí pero se superkondenzátory, nebo třeba LIDAR.

Analog Discovery 3 - praktický pomocník do dílny nebo laboratoře. USB osciloskop, generátor signálu, logický analyzátor a nastavitelný zdroj v jedné krabičce.Tisk"Ten umí to a ten zas tohle..." zpívá Werich a já dodávám "a Analog Discovery 3 umí vše". Mezi TOP kapesní logické analyzátory patří Saleae, mezi USB osciloskopy zase Picoscope, a mezi řiditelné zdroje můžeme mezi velmi dobré zařadit třeba Nordic nRF-PPK2.
Teď tu máme nejnovější verzi Analog Discovery, verze 3. Co umí? Je to opravdu univerzální nástroj do dílny nebo laboratoře?

Nový ročník našeho kalendáře. Bastlíři, sdílejte fotky a vyhrajte voucher na nákup v e-shopu.TiskNový ročník Bastlířského kalendáře je tu. Na rok 2024 hledáme povedené fotky od bastlířů. Je jedno, jestli pošleš fotku tvého bastlení, rozebraného zesilovače nebo 3D tisk. Zapoj se a vyhraj voucher na nákup produktů z e-shopu.

Jednorázová cigareta - jedna z nejzbytečnějších věcí na světě. Jak funguje?TiskJaká je nejzbytečnější věc na světě?
Jednorázové cigarety. Milióny prodaných cigaret skončí v koši a s nimi i nabíjecí baterka.
Díky kutilům se hledají nová využití - třeba jako skladná powerbanka pro sluchátka, mohli jste vidět na MakerFaire v Praze.
Pomůže to globálně? Bohužel ne.

Novinky v českých e-shopech #36TiskPoslední předprázdninový měsíc, červen, nám přinesl 11 novinek od třech distributorů. Co si můžete objednat? Kulatý dotykový LCD displej 1,28'', UV senzor ultrafialového světla, žluto-modrý OLED, Arduino UNO R4 WiFi nebo vývojový kit ESP32-C6.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,348,301 návštěv