Sdílejte násRSS feeds

ATtiny85 USB TesterTiskMeteostanici jste si už postavili, zdroj určitě taky, ale nechcete si postavit třeba USB Tester? Modul měřící napětí a procházející proud s 0.91" OLED displejem.
Jistě, dá se to koupit za pár stovek, ale tohle si můžete upravovat dle své libosti. Na githubu projektu najdete jak výrobní poklady (gerber soubory), tak i schéma, BOM a firmware si jednoduše upravíte v ...

ESP-Now: jak to funguje a jak to použítTiskPopularita ESP8266 a ESP32 stále stoupá a není divu, díky čipu za pár korun dokážete své zařízení připojit do celosvětového internetu během několika chvil.
Bastlíři ESP8266/32 používají i jako klasický server a k němu připojují další ESP jako klienty - čidla. To není vhodné řešení, když máte zařízení napájeno z akumulátoru a používáte klasické http spojení. ....

První Maker Faire Prague online - od pátku do sobotyTiskDnes začíná historicky první Maker Faire Prague, který bude vysílán pouze online.
Můžete se z pohodlí vašeho domova zúčastnít jak workshopů, tak i přednášek.
První, páteční, den pořadatelé zahájí v Průša Labu od 16:00.

Celý program najdete na stránkách Maker Faire Prague - https://www.makerfaireprague.online/

Raspberry Pi 4B ve verzi s 8GB RAM za 75 USD už teď i v ČRTiskDlouho se spekulovalo o tom, že Raspberry Pi 4B by mohla mít i 8 GB RAM. Právě dnes Raspberry Pi Foundation zveřejnilo oficiální zprávu o tom, že si můžete koupit verzi Raspberry Pi 4B s 8 GB RAM!

Už teď si tuto variantu můžete koupit u českého distributora ...

Aktualizace: Instalace Dosbianu a Windows 95 na Raspberry Pi 4B - kompletní návodTiskČlánek o operačním systému, který vám připomene hry ze začátku počítačové éry jsem tu publikoval nedávno.
Z verze 1.0 beta se po několika týdnech stala verze 1.5, na které spustíte nejen hry pro DOS 3.11, ale i Windows 95 nebo Windows 98.
To vám umožní hrát legendární hry jako Red Alert nebo Diablo. ...

Aktualizace: Instalace Windows 95 na Dosbian s Raspberry Pi 4B

Programování pro děti - speciál z redakce časopisu ComputerTiskRedakce časopisu Computer vydala speciál, kde (nejen) dětem představuje možnosti programování. V časopise se dozvíte informace, jak mohou děti začít s programováním, jaké nástroje a "hračky" mohou použít, jak pro výuku programování využít populární hru Minecraft nebo k čemu použít roboty Ozobot nebo Lego Boost. ...

TTGO T-Watch 2020 chytré hodinky s ESP32, které naprogramují i dětiTiskPořád si nemůžete vybrat chytré hodinky, které by splnily všechna vaše přání? Pak tu máme TTGO T-Watch 2020 s ESP32, LCD o uhlopříčce 1.54" a hlavně velmi hezkým zpracováním, které si můžete navíc naprogramovat nejen vy, ale i vaše děti bez zkušeností s programováním. ...

Raspberry Pi 4B a boot z USB, už nepotřebujete microSD kartu (beta bootloader)TiskJedna z nejčastějších příčin nefunkčnosti jednodeskových počítačů je microSD karta. Proto někteří bastlíři volí raději jednodeskový počítač, který má eMMC paměť.
Raspberry Pi 4B sice eMMC paměť nemá, ale bude nabízet možnost uložení a běh systému z USB flashdisku / harddisku. ...

Výroba čtyřvrstvých plošných spojů za 7 USDTiskVýrobce plošných spojů JLCPCB asi není třeba představovat. Firma sídlící v Číně vyrábí prototypové desky plošných spojů za neuvěřitelnou cenu. Do teď vyráběla velmi levně pouze dvouvrstvé desky, nyní neskutečně levně vyrábí i čtyřvrstvé. Cena začíná na 7 USD za 5 kusů s rozměrem maximálně 100x100mm. ...

Ultra úsporná deska s ESP8266 Easy board a kompatibilními piny s Wemos D1 MiniTiskVývojová deska Wemos D1 Mini je velmi populární, ale nepatří mezi desky vhodné pro low-power projekty. Chcete-li něco opravdu úsporného, pak je to tato deska, ESP8266 Easy board, s kompatibilním pinoutem a navíc konektory pro I2C čidla. ...

Sledování kvality vzduchu. Čím to měřit a jak to měření vlastně funguje.TiskKvalita vzduchu není novodobým buzzwordem. O měření a zhodnocení kvality vzduchu se mluví a píše desítky let. Žit ve znečištěném prostředí znamená vyšší riziko nemocí.
V dnešní době není problém kvalitu vzduchu měřit - v této novince se dozvíte, co to to PM2.5 vlastně je a co znamená pro naše tělo, čím to měřit, a jak to měření vlastně funguje. ...

KiCad 5.1.6 ReleaseTisk

Nový release populárního open-source nástroje KiCad. Verze 5.1.6 orpavuje kritické chyby a dále vylepšuje footprint, 3D modely, symboly a dokumentaci.
Seznam opravených chyb najdete na tomto odkazu.
Instalační soubory jsou připraveny pro Windows, Linux i MacOS.

KiCad ve verzi 5.1.6 je ke stažení na https://kicad-pcb.org/download/

5 krabiček pro Raspberry Pi 4B a překvapení navícTiskOd uveřejnění Raspberry Pi 4B uběhla nějaká doba a na thingiverse už najdete bezpočet zajímavých 3D návrhů krabiček. V této novince si ukážeme několik z nich. ...

Aktualizace: Netypická krabička pro Raspberry Pi 4B, u českého distributora za 689 KčTiskKrabiček pro Raspberry Pi 4B je na trhu už spousta a liší se povětšinou jen designem. Krabička Argon One má ale jedno prvenství. Všechny konektory jsou pouze na jedné straně krabičky. Navíc je deska vyrobena z hliníku.

Aktualizace: RPishop.cz má krabičku skladem za 689 Kč.
...

Novinky v českých e-shopech #1TiskNapsal jsem několika českým distributorům, zda by mi mohli každý měsíc napsat seznam jejich novinek za uplynulý měsíc.
Za měsíc duben tu máme tyto novinky z e-shopů vokolo.cz a rpishop.cz

Radiační štít - co to je, k čemu slouží, jak ho vytisknout nebo vyrobitTiskPři stavbě vlastní meteostanice, nebo vlastně jakéhokoliv zařízení měřící teplotu, je nežádoucí, aby měřená teplota byla ovlivňována nežádoucími okolními vlivy jako jsou slunce, topení nebo déšť. Výběrem špatného radiačního štítu (v případě venkovního meření) si ale můžete zhatit vaše snažení o co nejpřesnější měření teploty.
Víte, jak radiační štít funguje? O tom v tomto článku.

YAT - Serial terminal, vyzkoušejte a nebudete chtít používat jinýTiskSerial terminál je pro drtivou část bastlířů naprostá nezbytnost. Pomocí něj komunikují s Arduino deskou, Raspberry Pi, nebo něčím vlastním.
Terminálů je také celá řada, od těch Putty, Script Communicator nebo třeba Real Term.
Pokud jste ale dosud neslyšeli o YAT (Yet Another Terminal), stoprocentně byste ho měli vyzkoušet. ...

Raspberry Pi představuje novou kameru s rozlišením 12Mpx a bajonetem C/CSTiskK Raspberry Pi můžete zakoupit bezpočet oficiálních i neoficiálních modulů s kamerou. Některé jsou levné, jiné mají IR přisvícení, ale rozlišení 12 Mpx nemá žádná, až do teď.
Raspberry Pi Foundation vydalo modul s kamerou, kterou už teď můžete zakoupit i na českých e-shopech. ...

Víte, jak se daří vaší kytce? Zjistěte to s ESP8266, přehledně v grafech a s ultra nízkou spotřebouTiskRozhodl jsem se vytvořit automatický zalévací systém, ke kterému patří i měření teploty a vlhkosti vzduchu a stejně tak i měření teploty a vlhkosti půdy.
A právě o této části projektu je tento článek.
Důraz kladu zejména na nízkou spotřebu a dobře intepretovaná data dostupná odkudkoliv.
Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=261

Vraťme se do časů windows 3.1, DOSu a nejlepší herTiskAktualizace: První release Dosbian - verze 1.0.

Prince of Persia, Doom, Wolfenstein 3D nebo Pac-Man - to jsou hry, které v našich srdcích zůstávají a žijí dále díky srdcařům. K nim patří i vývojář operačního systému Dosbian, který vytvořil OS pro Raspberry Pi (1, Zero, 2B, 3B, 3B+, 4B) se kterým se vrátíte do časů DOSu, Windows 3.1, a legen...počkej si... dárních her.

Systém je prozatím v Beta verzi, ale určitě už teď stojí za vyzkoušení.
V případě problémů či dotazů autor vytvořil Dosbian facebookovou skupinu - https://www.facebook.com/groups/632016540971375/

Více informací o Dosbian a stejně tak i odkaz ke stažení najdete na oficiální stránce systému
https://cmaiolino.wordpress.com/dosbian/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
5,606,085 návštěv