Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

BASTLÍŘSKÝ KALENDÁŘ Z VAŠICH FOTEK. Připojte se ke komunitě bastlířů, kteří se podílí na vydání bastlířského kalendáře. Nahrajte vaše fotografie na http://calendar.bytegarden.eu/ a vyhrajte jeden z voucherů na nákup u pajenicko.cz a laskakit.cz v hodnotě 500 Kč. Děkujeme za podporu Maker Faire.

Novinky v českých e-shopech #20TiskTěsně před vánocemi se nám tu sešlo na 14 novinek od dvou českých distributorů - v novinkách najdete roboty, drony, M5Stack rozšiřující moduly, smart city sadu s Micro:bit, nabíjecí moduly a spoustu dalšího.

Arduino IDE 2.0 poprvé v RC verziTiskArduino IDE 2.0 poprvé v RC verzi (release candidate), po dlouhé době beta verzí tu tedy máme první stabilní(?) verzi.
O Arduino IDE 2.0 jsem psal už tady, kde jsem zároveň i měřil rychlost kompilace programů.

Novou verzi Arduino IDE najdete na githubu: https://github.com/arduino/arduino-ide/releases/tag/2.0.0-rc1

Prodejci doporučují: 19 tipů na dárky pod vánoční stromečekTiskOslovil jsem několik českých distributorů a výrobců elektroniky zda by chtěli vybrat, dle jejich uvážení, pět výrobků, které by si lidé určitě měli koupit.
A tady jsou, je jich 19 a v článku najdete například výukový dům s Arduino, robotickou žábu, hodiny, ESP vývojové desky nebo třeba robota ve tvaru auta.

Už dost bylo perníčků ve tvaru stromečků, srdíček a zajíčků!TiskTo je pořád - perníčky ve tvaru srdíčka tady, zajíčka a stromečku tam. Vytvořte si originální a vlastní vykrajovátka. Díky stránce cookiecad je to naprostá hračka, která vám zabere pár minut.
Na stránku jednoduše nahrajete váš obrázek s tvarem, který byste chtěli a stránka automaticky vygeneruje náhled i soubor pro 3D tiskárnu.
Vlastní vykrojávátko na linecké, perníčky budeme mít v ruce během par desítek minut i s tiskem.

Moje vykrajovátko v podobě pouzdra SOT23-6 zvětšeného o pár stovek procent najdete hned na úvodní fotce článku.
https://cookiecad.com/

Kompletní návod jak nahrát vlastní firmware do chytré zásuvky Professor Smart 10ATiskChytrá zásuvka s měřením spotřeby Professor Smart 10A. Jak přehrát její firmware a použít něco "normálního" jako je třeba Tasmota? Pro Tasmota existuje jednoduchá integrace do vaší domácí automatizaci - Home Assistant.

Arduino UNO Mini - ATmega328P na desce o velikosti 27x35 mmTiskMiniaturní Arduino UNO? Přesně tak. Arduino.cc zveřejnilo novou, miniaturní a limitovanou edici, desky Arduino UNO. Na miniaturní desce o velikosti necelých 27x35mm najdete ATmega328P, USB-C konektor pro napájení a programování.

CO2 Ampel - komerčně prodávaný open-source monitor CO2TiskKomerčně prodávaný produkt, který je ale kompletně open-source opravdu člověka potěší. Jedním z takových produktů je CO2 Ampel. Deska s CO2 čidly SCD30 nebo SCD41, mikrokontrolérem Microchip ATSAMD21 a čtyřmi RGB LEDkami indikující koncentraci CO2 v místě měření.

Chyba při kompilaci programu s The IoT Guru cloud a oprava během 48 hodinTiskChtěl jsem po dlouhé době upravit svou venkovní meteostanici s ESP12F (ESP8266). Už dlouho využívám službu The IoT Guru Cloud a teď jsem při kompilaci upravného programu narazil na tuhle chybu. ...

SOQuartz - kompatibilní s Raspberry Pi Compute module od 35 USDTiskPine64 vydal novinku v podobě Compute Module. Ano, takový už prodává Raspberry Pi. Pine64 zachoval pinovou kompatibilitu, ale změnil procesor. V nabídce jsou verze se 2/4 nebo 8 GB RAM.

Průša představuje 3D tiskárnu XL s rozměry tisku 36×36×36 cmTiskPrůša zveřejnil na svém webu novinku v podobě obří 3D tiskárny s tisknutelnou plochou 36×36×36 cm.
Verze XL bude mít novou generaci extrudérů nazvanou Nextruder - cykloidní převodovka s nulovou vůlí, trysky vyměnitelné za provozu a systémem na bázi Load Cell pro plně automatickou kalibraci první vrstvy.

Jak je to s upgradem z Raspberry Pi Zero W na Dvojku? Stačí jenom přehodit microSD kartu?TiskKoupili jste si novinku Raspberry Pi Zero 2 W v naději, že svůj projekt se starším Zero W vylepšíte prostou výměnou za dvojku tím, že prostě jen přehodíte microSD kartu? Téměř ano a Petr vám ukáže jak!

Postavte si svůj vlastní jednodeskový počítačTiskJednodeskových počítačů je na světě celá řada - Raspberry Pi, Orange Pi, Rock Pi, ale postavit si svůj vlastní jednodeskový počítač, to už je výzva. S tímhle projektem to ale budete mít jednodušší. Xassette Asterisk je založen na Allwinner F133, který obsahuje RISC-V jádro na kterém běží OpenWRT.

Novinky v českých e-shopech #19TiskNový měsíc, nové produkty u českých distributorů - za měsíc říjen tu máme rovnou 13 novinek od dvou distributorů. Najdete tu jednoduchý bezdrátový ovladač, 3D pero, roboty, stavebnice a samozřejmě i novinku v podobně Raspberry Pi Zero 2 W.

Raspberry Pi 4B s novým operačním systémem přetaktujete až na 1.8 GHzTiskRaspberry Pi OS má novou aktualizaci a najdete tam spoustu změn. Tou nejdůležitější je ale, že Raspberry Pi 4B můžete přetaktovat z původních 1.5 GHz až na 1.8 GHz. Další změnou je Debian 11 a použití GTK+3, které nyní budou používat všechny aplikace.

Raspberry Pi Zero 2 W pod drobnohledemTiskRaspberry Pi Zero 2 W bylo podrobeno detailnímu rozboru na stránkách electronupdate. Na stránce najdete detailní fotografii silikonu - naskytne se vám pohled na 50 až 100 miliónů tranzitorů a křemíku za pár dolarů.

Pi Sniffer - Wi-Fi sniffer s Raspberry PiTiskBlíží se zima, pojďme se poohlédnout po nějakém zajímavém projektu na dlouhé zimní večery. Třeba takový Wi-Fi sniffer s Raspberry Pi Zero a OLED displejem.

Domácí monitor vzduchu se dvěma čidly CO2, čidlem teploty a vlhkosti, ePaper a odesíláním dat do IoTGuruCloud - to vše s ESP32.TiskVytvořil jsem si domů monitor vzduchu, který měří koncentraci CO2 pomocí čidel SCD41 a CozIR-LP a teplotu a vlhkost s SHT40. Data jsou odesílána do The IoTGuruCloud a celé to běží na ESP32.

Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=299

Přes tisíc českých škol objevuje kouzlo 3D tisku. Josef Průša jim věnuje své tiskárny zdarmaTiskVíce než tisíc českých škol, knihoven a kroužků se už přihlásilo do programu, který před rokem spustila firma Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši. V rámci akce nazvané Průša pro školy mohou všechny tuzemské vzdělávací instituce zažádat o 3D tiskárnu zdarma.

Projekty s Raspberry Pi Zero u kterých oceníte vyšší výkon DvojkyTiskRaspberry Pi Zero 2 W je vylepšenou verzí svého předchůdce. Dostal nový - výkonější - procesor. K čemu se ale nová verze hodí? Kde se nám hodila malá velikost ale tížil nás nízký výkon? Vybral jsem několik zajímavých projektů.

5x více výkonu. Raspberry Pi Zero 2 W je venku!TiskEben Upton se 26.10. zmínil o připravované novince - Raspberry Pi Zero 2 W. A dnes, o den později, je venku. Za 15 USD dostanete 5x vyšší výkon oproti předchozí verzi. Dostanete tak mnohem více muziky.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,342,703 návštěv