Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Kutilové ve válce, jak pomahají bránit Ukrajinu.TiskPrvní dny války na Ukrajině se nesou ve znamení občanské obrany před vojáky Ruské federace. Jedním z obránců před agresory z Ruska byli i kutilové, bastlíři chcete-li makeři. Neházeli molotovovy koktejly, nestříleli, pomáhali totiž jinak.
Nyní vyšel článek od Yuri Vlasyuka, který popisuje, jakým způsobem kutilové na Ukrajině pomáhali.
Nutno podotknout, že se na pomoci Ukrajině podíleli i evropští kutilové.

Yuri popisuje, jak první dny války začali a jakým způsobem se kutilové v MakerSpace nebo přímo v ukrajinské armádě podíleli a podílí na vývoji a inovacích, které pomáhají při obraně země.

Článek je rozdělen na několik části - v první části se dozvíte, že takový nákupní košík může dobře sloužit (po rozřezání) jako obrana před lehčími vozidly. Dále třeba svařovali ježky jako obranu před těžkými vozidly nebo svařovali kamna pro oblasti bez přístupu k teplu a teplé vodě.

Bastlíři nezůstali pozadu, vyráběli přenosné powerbanky o větších kapacitách než je běžné nebo jednoduché, ale šifrované vysílačky.
Možná si vzpomínáte na moment, kdy ruská armáda používala nejlevnější vysílačky z aliexpress, které byly nešifrované a tak si každý v dosahu mohl poslouchat jejich plánování. :D


Díky 3D tisku zase mohli tisknout nedostupné náhradní díly pro opravu aut, turnikety pro zaškrcení krvácení nebo držáky granátů pro drony.

Samostatná kapitola jsou drony. Díky nim získala Ukrajina cenný přehled o tom, kde se co děje a navíc mohla podkopávat morálku okupačních vojsk.
Například záběry, kdy se vojácí vzdávají dronu, který slyší nad sebou.

Kutilové vyvinuli i vozík pro přepravu materiálu či zraněných vojáků nebo nákladní kola pro rychlou a tichou přepravu materiálu.

Tento článek najdete na https://makezine.com/article/maker-news/makers-in-defense-of-ukraine/

Přeložená verze: https://makezine-com.translate.goog/article/maker-news/makers-in-defense-of-ukraine/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,423,895 návštěv