Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Články: Atmel mikrokontroléry (AVR, ATMega, ATXMega, ATTiny...)

Arduino mini mobil
Zabývám se Arduinem na amatérské úrovni cca 3 roky a předem bych chtěl zmínit, že se nepokládám vůbec za žádného pokročilého uživatele. Jen mě to úplně chytlo v tom dělat z několika důvodů. Je kolem toho dostupných spousta modulů, knihoven a ukázkových příkladů, funguje to vždy na první dobrou a hlavně je to vše strašně levné, zvlášť, když člověk objednává komponenty z Aliexpressu.

Izbový termostat - Arduino + Ethernet
Arduino je šikovná embedded platforma, ktorú je možné využiť na rôzne účely a projekty. Napríklad aj pre stavbu izbového termostatu, ktorý si dnes ukážeme. Termostat môže mať rôzne možnosti pre vizualizáciu a konfiguráciu.

WIDO - Arduino Leonardo kompatibilní WiFi board
Nová hračka na hraní. A co více, velmi zajímavá. Jestli uvažujete o koupi, snad vám pomůže tento článek. WIDO board zaslal eshop https://dfrobot.com. Za což mu tímto děkuji. K sepsání tohoto článku jsem využil informací ze wiki stránek eshopu https://www.dfrobot.com/wiki/index.php/Wido-WIFI_IoT_Node_SKU:DFR0321 WIDO - Deska s WiFI modulem, která je kompatibilní s Arduino Leonardo.

Multiblikač 3v1 s AT89C2051
Tak to je můj složitější pokus s mikroprocesorem AT89C2051.

Zapojení je velmi jednoduché a mělo by fungovat na poprvé.Když nepočítáme uP,kde můžeme špatně zapsat(vypálit) program.


Aktualizace: PWM regulace pomocí ATMega8 / PWM regulation with ATMega8
Konstrukce je pouze ukázka funkčnosti PWM.

Částečně moje konstrukce (návrh schématu a pájení + oživování a program), která slouží k regulaci LED, ventilátorů a dalších zařízení odebírající maximální proud do 0.5A (vzhledem k buzení) při maximální výkonové ztrátě na tranzistoru 12.5W a vstupním napětí maximálně 30V (kvůli 78L05).

<#EN>Device is used for regulation LED, fan and other device with max current 0.5A and max power of transistor 12.5W and input voltage 30V (78L05). PWM is controled transistor and transistor is in saturation, loss-power is calculated:


Tříkanálový teploměr do auta s ATMega8 a LM335/Three-channel thermometer in the car with ATMega8 and LM335
Hned v první řadě bych chtěl říci, že cílem NEBYLA extrémní přesnost, ale cena. Proto jako čidla byla zvolena LM335. Prvním čidlem se bude měřit teplota vnitřku vozidla, druhým venkovní teplota a třetím, v tomto případě, bude teplota vody v chladiči. Teploměr byl navržen jako relativně univerzální, proto obsahuje stabilizátor (7805) a jako chladič je použita rozlitá měď na plošném spoji. Jako donastavovací prvek je použit víceotáčkový trimr, který je po nastavení zalepen tavnou pistolí, nebo jsou připraveny odpory pro pevné nastavení.

Propojení ATMega8 s PC přes USB pomocí UART
Tak moje programování pokročilo dále a dalším cílem bylo zdolání UARTu. Ukážu zde několik kódů. Ať od těch nejjednodušších až po složitější. Celé jsem to zkoušel na vývojové desce

ATMega8 - 3x PWM pro RGB led
Pod stále větším zájmem o PWM regulaci, jsem vytvořil jednoduchý program, který ovládá 3 led diody pomocí 6-ti tlačítek a PWM regulace (Pulzně Šířková Modulace [Pulse Width Modulation] )

Jednoduché programy v C pro ATmega8 (AVR)
Jednoduché programy pro ATmega8 (AVR)

Dvojitý LCD voltmetr s ATmega8
Tento dvojitý voltmetr je zbastlený na vývojové desce ,takže přesnost a odolnost vůči rušení šla lehce stranou.

Návod jak naprogramovat AVR v linuxu s avr-gcc a terminálem
Zkusím Vám stručně a přehledně napsat návod, jak programovat mikrokontroléry (slengově mikroprocesory) AVR. Na zjednodušení využijeme tzv. makefile, který nám velmi zjednodušší kompilaci i programování.

Obrázkový návod jak pracovat s CodeVision (ATMega, ATTiny...)
Takže naistalování CodeVisionu přeskočíme, neboť si nemyslím,že by v něm bylo něco záludného a vrhneme se přímo do vytvoření projektu a naprogramování.

Atmel AVR vývojový kit (ATmega8,ATtiny2313, ATtiny12)
Já vím, některým se opravdu nebude líbit název Atmel kit. Neboť Atmel je firma. Vzhledem však k tomu, že tento kit obsahuje 3 druhy mikroprocesory (dále jen uP), je tento název snad vhodný.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,460,665 návštěv