Test nabíjecích LiPol AA/tužkových baterií. Má je smysl kupovat?
Jsou zařízení, která vyžadují napájení z tužkových/AA baterií. Jaké použít? Jednorázové? Nabíjecí? A co takhle LiPol ve tvaru tužkových baterií? Jak se vlastně takové baterie chovají a jaké jsou jejich vlastnosti?
Co se děje na VBUS USB po připojení zařízení
I když se elektronice - vývoji - věnuju už dlouhá léta, ať už jako hobby nebo pracovně, setkal jsem se nedávno s pro mě překvapující situací. Co se může na VBUS USB stát po připojení napájení. Doufám, že vám tenhle článek pomůže a podobné chyby se u vás nedopustíte :-)
Jak jsem za jeden dolar koupil buck-boost a pořád nevím, jestli jsem udělal dobře.
Různé měniče, stabilizátory si navrhuji zpravidla sám - vím co tam osazuju a jak jsem navrhl plošný spoj. Vždy s ohledem na co nejvyšší účinnost, malé rozměry a praktičnost. Při výběru čipu jsem narazil na TPS63020 - google mi vyhodil tuhle desku z alíka, která se prodává za 1 USD. Jak dopadlo měření účinnosti? A nemá nějakou nevýhodu?
RK6006 - co od tohoto malého regulovatelného zdroje očekávat? Stojí za to ho vůbec koupit? Jasně!
Zdroj DPS5005 je jeden z nejpopulárnějších regulovatelných zdrojů pro bastlíře vůbec. RUIDENG teď nabízí na aliexpressu novinku s názvem RK6006 - stejné rozměry, ale vyšší výkon, větší displej, jasnější menu, možnost připojení přes Bluetooth. Já jsem zdroj změřil při několika podmínkách, kdy se ukáže, jak je zdroj dobrý.
Čidlo CO2 SCD41 prakticky
Nedávno jsem zakoupil čidlo CO2 fungující na fotoakustickém principu. Což je naprosto odlišný princip od jiných čidel CO2, které fungují zejména na principu optické detekce, tzv. NDIR.
Použití fotoakustické technologie u čidla SCD41 mu dává jedinečné vlastnosti. Firma Sensirion navíc dodává knihovny pro platfomu Arduino, čímž integraci toho čidla do vašeho projektu značně urychluje.
Pojďme se na toto čidlo podívat :-)
Regulovatelný zdroj DC-6006L s (nejen) USB-PD napájením za necelých 40 USD
Na aliexpressu jsem zahlédl zajímavý regulovatelný zdroj DC-6006L, který může být napájený skrze banánky, souosý konektor nebo, a to je nejzajímavější, z USB-PD nabíječky.
Jak to funguje, jaké jsou parametry a co od tohoto zdroje můžete očekávat se dozvíte v tomto článku.
Univerzální deska pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorů
Pro své projekty jsem hledal vhodný modul pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorů. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si navrhl vlastní a v tomto článku vám můj univerzální nabíjecí modul představím. Nazval jsem ho USB Li-Po charger.
Miniaturní destička, která dokáže stabilizovat napětí i pro náročné aplikace
Oblíbil jsem si napájet moje projekty z AA nebo AAA baterií. Člověk přitom nemusí řešit nabíjení akumulátoru a pokud je zařízení velmi úsporné, dokáže na těch pár AAček běžet třeba i půl roku či rok.
Proto jsem si navrhnul miniaturní desku se dvěma typy poudrem.
HT7833 - nejvíc nejlepší LDO stabilizátor. Nebo ne?
Během několika diskuzí o LDO stabilizátorech na twitteru jsem dostal tip na HT7833. Stabilizátory Holtek s velmi nízkou vlastní spotřebou, relativně nízkým dropem (minimální rozdíl napětí mezi vstupem a výstupem) a extra nízkou cenou - necelý jeden dolar za 10 kusů.
Aktualizováno: Dejte si pozor jaké HT7833 nakupujete. Našel jsem pravé HT7833!
PowerShield - plošný spoj s regulátorem a nabíjecím obvodem pro ESP32 MiniKit i Wemos D1 mini
Oblíbil jsem si vývojovou desku ESP32 MiniKit zejména díky snadné dostupnosti, oblíbenému pinoutu ke kterému je navrženo hned několik zajímavých modulů (OLED, čidlo teploty, relé aj.).
K této desce jsem si vyrobil low-power verzi, která v nejhlubším režimu spánku bere jen lehce přes 5uA. Teď jsem si ještě navrhl desku se stabilizátorem a nabíjecím obvodem a právě o této desce je tento článek.
Zvyšující měnič pasující na držáky AA/AAA/CR2032 s nízkou vlastní spotřebou
Jak snížit vstupní napětí jsme tu už měli. Jak ho ale zvyšit? Důležitá je účinnost zařízení i maximální výstupní proud. Zároveň je celá deska velmi malá a tak se vejde na čelo držáku AA/AAA baterie popřípadě můžete zapájet i baterii CR2032.
Snižující měnič s opravdu nízkou vlastní spotřebou a pasující na držák AA/AAA baterií
Navrhl jsem desku s ESP8266 a eInk displejem pro zobrazení aktuálního počasí a krátkodobé předpovědi.
Využil jsem eInk displej, který vyniká svou nulovou spotřebou v čase spánku. Samotné ESP8266 odebírá pár desítek uA (50uA). Celé zařízení je tedy velmi úsporné a vhodné na bateriové napájení.
Ale jak vyřešit napájení?
Použít lineární stabilizátor s vlastní spotřebou třeba i 1 mA? Kompenzovat to vyšší kapacitou baterií?
Ne a Ne!
ESP32 / ESP8266 MicroPython: Použití filtru na seznamy
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze používat filtry na seznamy. Funkce filtru očekává na vstupu funkci a iterovatelnou proměnnou (v našem případě seznam). Následně použije funkci na každý prvek z dané proměnné. Výstupem filtru je seznam prvků, u kterých námi použitá funkce vrátila true. Ukážeme si to na jednoduchém případě, kdy nás bude zajímat, který prvek je větší než 5. Na vstupu dáme tedy seznam s několika čísly a na výstupu dostaneme seznam čísel, které byly větší než 5.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.