Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Hiearchie článků

Články: Zdroje, měniče

Jak jsem za jeden dolar koupil buck-boost a pořád nevím, jestli jsem udělal dobře. [Nové]
Různé měniče, stabilizátory si navrhuji zpravidla sám - vím co tam osazuju a jak jsem navrhl plošný spoj. Vždy s ohledem na co nejvyšší účinnost, malé rozměry a praktičnost. Při výběru čipu jsem narazil na TPS63020 - google mi vyhodil tuhle desku z alíka, která se prodává za 1 USD. Jak dopadlo měření účinnosti? A nemá nějakou nevýhodu?

Potřeboval jsem další měnič. Tak jsem si ho navrhl. Snižující měnič, vysoká účinnost, kompaktní rozměry, velký výkon bez nutnosti chlazení.
Pro svůj další projekt jsem potřeboval snižující (step-down) měnič a protože měl jsem specifické požadavky, navrhl jsem si vlastní desku přesně tak, jak jsem potřeboval. Snižující regulátor dosahuje jen pár součástek, i přesto dosahuje vysoké účinnosti a dostatečného výkonu pro moje aplikace.

RK6006 - co od tohoto malého regulovatelného zdroje očekávat? Stojí za to ho vůbec koupit? Jasně!
Zdroj DPS5005 je jeden z nejpopulárnějších regulovatelných zdrojů pro bastlíře vůbec. RUIDENG teď nabízí na aliexpressu novinku s názvem RK6006 - stejné rozměry, ale vyšší výkon, větší displej, jasnější menu, možnost připojení přes Bluetooth. Já jsem zdroj změřil při několika podmínkách, kdy se ukáže, jak je zdroj dobrý.

Miniaturní zvyšující/step-up měnič se čtyřmi součástkami a výstupem 5V/600mA ideální pro napájení čidel (kvalita vzduchu) nebo adresovatelných RGB LED pásků z baterky a fungující i jako spínač.
Chci měřit kvalitu vzduchu, ale chci napájet celé zařízení jenom z LiPolky. To byla první myšlenka, která mě dovedla k návrhu miniaturní destičky sloužící jako zvyšující nebo také step-up měnič. Ten navíc může být použitý i jako spínač, který sám neodebírá téměř nic. V článku se dozvíte i informace z praktického měření.

Představení Power Profiler Kit 2 (PPK2). Tohle musí mít doma každý bastlíř.
Znáte Power Profiler Kit 2 od Nordic Semiconductor? Cože? Vy ho vážně ještě nemáte doma? Přečtěte si tenhle článek, kde jej ve zkratce představím a ukážu, co všechno umí.

Modul napájený ze solárního panelu nebo USB-C s výstupem pro LiPol akumulátor a se stabilizovaným výstupním napětím pro zařízení.
Potřeboval jsem malinký nabíjecí modul pro LiPol akumulátor, který by byl napájen ze solárního panelu nebo USB-C a jeho výstup by byl jak na akumulátor, tak zároveň i stabilizované napětí 3.3V do zařízení - a stvořil!

Čidlo CO2 SCD41 prakticky
Nedávno jsem zakoupil čidlo CO2 fungující na fotoakustickém principu. Což je naprosto odlišný princip od jiných čidel CO2, které fungují zejména na principu optické detekce, tzv. NDIR. Použití fotoakustické technologie u čidla SCD41 mu dává jedinečné vlastnosti. Firma Sensirion navíc dodává knihovny pro platfomu Arduino, čímž integraci toho čidla do vašeho projektu značně urychluje. Pojďme se na toto čidlo podívat :-)

Regulovatelný zdroj DC-6006L s (nejen) USB-PD napájením za necelých 40 USD
Na aliexpressu jsem zahlédl zajímavý regulovatelný zdroj DC-6006L, který může být napájený skrze banánky, souosý konektor nebo, a to je nejzajímavější, z USB-PD nabíječky.
Jak to funguje, jaké jsou parametry a co od tohoto zdroje můžete očekávat se dozvíte v tomto článku.

Univerzální deska pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorů
Pro své projekty jsem hledal vhodný modul pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorů. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si navrhl vlastní a v tomto článku vám můj univerzální nabíjecí modul představím. Nazval jsem ho USB Li-Po charger.

Miniaturní destička, která dokáže stabilizovat napětí i pro náročné aplikace
Oblíbil jsem si napájet moje projekty z AA nebo AAA baterií. Člověk přitom nemusí řešit nabíjení akumulátoru a pokud je zařízení velmi úsporné, dokáže na těch pár AAček běžet třeba i půl roku či rok. Proto jsem si navrhnul miniaturní desku se dvěma typy poudrem.

Další měření LDO s velmi nízkým dropem a vlastní spotřebou - HT7333
Po zveřejnění článku o měření HT7833 se mi ozvalo několik lidí (dva), že by je zajímalo, jak dopadne měření HT7333 - opět od společnosti Holtek.

HT7833 - nejvíc nejlepší LDO stabilizátor. Nebo ne?
Během několika diskuzí o LDO stabilizátorech na twitteru jsem dostal tip na HT7833. Stabilizátory Holtek s velmi nízkou vlastní spotřebou, relativně nízkým dropem (minimální rozdíl napětí mezi vstupem a výstupem) a extra nízkou cenou - necelý jeden dolar za 10 kusů. Aktualizováno: Dejte si pozor jaké HT7833 nakupujete. Našel jsem pravé HT7833!

PowerShield - plošný spoj s regulátorem a nabíjecím obvodem pro ESP32 MiniKit i Wemos D1 mini
Oblíbil jsem si vývojovou desku ESP32 MiniKit zejména díky snadné dostupnosti, oblíbenému pinoutu ke kterému je navrženo hned několik zajímavých modulů (OLED, čidlo teploty, relé aj.). K této desce jsem si vyrobil low-power verzi, která v nejhlubším režimu spánku bere jen lehce přes 5uA. Teď jsem si ještě navrhl desku se stabilizátorem a nabíjecím obvodem a právě o této desce je tento článek.

Čínský modul Buck Boost regulátoru - krásné parametry na papíře
Při stavbě vlastních DC-DC měničů (step-up a step-down) jsem přemýšlel, zda má smysl stavět vlastní regulátor, když jenom součástky stojí okolo stokoruny a na aliexpress nebo ebay najdete hotové moduly za 2 dolary s parádními paramtery... na papíře.

Zvyšující měnič pasující na držáky AA/AAA/CR2032 s nízkou vlastní spotřebou
Jak snížit vstupní napětí jsme tu už měli. Jak ho ale zvyšit? Důležitá je účinnost zařízení i maximální výstupní proud. Zároveň je celá deska velmi malá a tak se vejde na čelo držáku AA/AAA baterie popřípadě můžete zapájet i baterii CR2032.

Snižující měnič s opravdu nízkou vlastní spotřebou a pasující na držák AA/AAA baterií
Navrhl jsem desku s ESP8266 a eInk displejem pro zobrazení aktuálního počasí a krátkodobé předpovědi. Využil jsem eInk displej, který vyniká svou nulovou spotřebou v čase spánku. Samotné ESP8266 odebírá pár desítek uA (50uA). Celé zařízení je tedy velmi úsporné a vhodné na bateriové napájení. Ale jak vyřešit napájení? Použít lineární stabilizátor s vlastní spotřebou třeba i 1 mA? Kompenzovat to vyšší kapacitou baterií? Ne a Ne!

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Použití filtru na seznamy
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze používat filtry na seznamy. Funkce filtru očekává na vstupu funkci a iterovatelnou proměnnou (v našem případě seznam). Následně použije funkci na každý prvek z dané proměnné. Výstupem filtru je seznam prvků, u kterých námi použitá funkce vrátila true. Ukážeme si to na jednoduchém případě, kdy nás bude zajímat, který prvek je větší než 5. Na vstupu dáme tedy seznam s několika čísly a na výstupu dostaneme seznam čísel, které byly větší než 5.

Power Shield pro řízení výkonových součástek určený pro Arduino (Nano, Uno, Mega)
Do poštovní schránky mi přistál modul (shield) určený pro vývojové desky Arduino Nano, Uno i Mega. Z tohoto pohledu se jedná o velmi univerzální modul, ale co dokáže?

Spínaný zdroj - Step down měnič pro LM2576/ Switching power supply - Step down converter LM2576
Pro svůj velký projekt jsem potřeboval zdroj (step down měnič) o výkonu alespoň 2A a výstupním napětím buď 3.3V nebo nastavitelným (resp. 4.2V). Samozřejmě jsem chtěl co nejvyšší účinnost a proto jsem zvolil spínaný zdroj s obvodem LM2576. Desku jsem navrhl tak, abych pomocí jediné propojky (odpor R2) mohl použít buď typ s pevným výstupním napětím (3.3V, 5V, 12V, ... ) nebo naopak nastavitelným (1.23 - 37V). Účinnost měniče by měla být pro nastavitelnou verzi 77%, pro veriz 3.3V 75%, pro 5V 77%, pro 12V 88%. <#EN> I needed power supply (step down converter) for my big project with minimal 2A current and fixed output voltage (3.3V) or adjustable output voltage. I wanted higher efficiency and that's why I chose switching power supply with LM2576 circuit. I designed the circuit so I could replace LM2576 with fixed output voltage (3.3V, 5V, 12V etc.) for LM2576 with adjustable output voltage. If you want to use fixed output voltage, replace the resistor R2 for 0R value and resistor R1 will not be involved. If you want tu use adjustable version (1.23 - 37V), you calculate values of resistor in the datasheet. The efficiency of 3.3V version is 75%, 5V 77%, 12V 88% and adjustable version is 77%.

Step-down MC34063 - 12-3.3V/500mA
Další konstrukce spínaného měniče, tentokrát snižujícího z 12V na 3.3V s velmi populárním DC/DC měničem MC34063. Požadavky: výstupní napětí 3.3V, maximální odebíraný proud 500mA a maximální zvlnění 100mV. Účinnost tohoto snižujícího měniče byla 73.086%. Spínací frekvence byla 68KHz. Naleznete zde schéma, desku plošného spoje, tabulku naměřených hodnot, grafy i fotky výsledného zařízení... <#EN>This is next circuit switching converter. This converter reduces the voltage from 12V to 3.3V with very popular DC/DC converter MC34063. A efficiency is 73.086%. The switching converter was designed for 500mA with max ripple 100mV. When measuring ripple was the current drawn 550mA. Frequency of switching was 68KHz...

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,460,567 návštěv