Sdílejte násRSS feeds

Testujeme pájky - 18 typůTiskVideo z testu tavidel pro pájení od SDG Electronics jsme tu už měli, teď tu mám test pájek - 18 nejrůznějších typů - od toho samého autora. Děkuji Lukášovi, který video našel :-)

Křišťálová Lupa 2019TiskA je tu další ročník Křišťálové Lupy.
Myslíte, že si www.chiptron.cz zaslouží nominaci v kategorii "zájmový web"?
Pokud ano, hlasovat můžete na této adrese
https://kristalova.lupa.cz/nominace/

#1 Bastlířský mišmaš aneb co se děje na sítíchTiskZačíná nová série novinek z bastlířského světa.
Dalo by se říct, že trošku netradiční. Sledovat všechno dění na sociálních sítích z oblasti elektroniky a bastlení není pro člověka možné jednoduché a proto bych zde rád jednou za čas zveřejnil několik odkazů na různá vláka na sociálních sítích, kde se řeší něco zajímavé a pro vás možná i užitečného.

Při vyhledávání vhodného čidla pro měření pevných částic ve vzduchu vám bastlíři poradí spoustu zajímavých čidel a někdy, ještě lépe, i stránku, kde se tomu přímo věnují. ...

Jaké tavidlo pro pájení je nejlepší?TiskNa diskuzích se často probírá, jaké tavidlo pro pájení součástek je nejlepší. Vyzkoušet všechny není jednoduché a ani levné, ale třeba je už vyzkoušel někdo jiný!
Na videu níže uvidíte použití tavidel v praxi a je jen na vás, které se vám bude líbit nejvíce.

VYPRODÁNO: Akce na aliexpressu - TTGO T-Display s ESP32 a OLED za 1 USD s poštovným do ČR zdarmaTiskKdo sleduje účet chiptron.cz na twitteru, facebooku nebo MeWe, ten má navrch.
Proč? Protože se třeba dozví o akci na aliexpressu TTGO T-Display ESP32 s OLED za 1 USD a poštovným zdarma (původně 10 USD) dřív než ostatní. Teď už je cena desky 7.10 USD + 5.14 USD za poštu.
Pouze jeden kus na osobu. 894 ks zbývá.
https://www.aliexpress.com/item/33048962331.html

Deska T-Display s ESP32 obsahuje OLED o velikosti 1.14", USB-C konektor pro napájení i nabíjení externího Li-Ion akumulátoru.
http://www.lilygo.cn/claprod_view.aspx?TypeId=21&Id=1128&FId=t28:21:28

Video, jak desku naprogramovat, najdete na https://chiptron.cz/news.php?readmore=882

Nefunguje vám RaspberryPi 4B s vaší USB-C nabíječkou? Nejste v tom sami.TiskVydání RaspberryPi 4B přišlo jako blesk z čistého nebe. Nová generace jednodeskových počítačů s největší komunitou programátorů, bastlířů a vývojářů na světě strhla obrovskou pozornost.
Teď, po pár týdnech od uveřejnění, příchází na svět jedna nemilá zpráva. Ne všechny nabíječky podporující USB-C fungují s RPi-4B. Na vině je chybný design USB-C konektoru. ...

Kickstartérový projekt jednodeskového počítače La Frite od LibreComputer konečně v našich poštovních schránkáchTiskPo opravdu dlouhých průtazích konečně dorazil jednodeskový počítač La Frite od LibreComputer.
Tento jednodeskový počítač schopný přehrát video v rozlišení 1080p, s ethernet rozhraním o rychlosti 100 Mbps, 2x USB 2.0, IR přijímačem, 500 MB/1GB RAM a eMMC konektorem a 128 Mb SPI NOR FLASH je připraven přehrát vaše videa z youtube a filmy ve FullHD rozlišení přímo na vaše televizory a monitory skrze výstup HDMI 1.4. ...

Měření teploty úsporně s Wi-Fi modulem ESP01TiskVšeobecně se Wi-Fi připojení nepovažuje za vhodný koncept pro bateriově napájené zařízení. Navázání spojení a komunikace trvá dlouho a spotřeba je vysoká. Prodloužit životnost zařízení na baterie můžete prodloužením intervalu komunikace. A nebo taky ne. ...

TTGO T-Call - deska s ESP32, GPRS modulem SIM800L a USB-CTiskLilyGO je známý výrobce vývojových desek, kitů a modulů TTGO, které obsahují ty nejrůznorodější kombinace součástek a funkcí.
Dnes přichází s deskou s názvem TTGO T-Call obsahující WiFi a Bluetooth modul ESP32 spolu s GPRS modulem SIM800L. Zařízení je napájeno pomocí USB-C konektoru nebo akumulátoru. ...

Raspberry Pi 4B - měření teploty termokamerou a benchmarkTiskNová verze Raspberry Pi 4B sem přiletěla jako blesk z čistého nebe a hned vyvstaly desítky otázek bastlířů, jak, kde a proč.
Já jsem vyzkoušel standardní test - benchmark - sysbench a zároveň změřil teplotu termokamerou.

Celý článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=232

Arduino není jenom ATmega328 - zkuste ATtiny88TiskNa internetu můžete zakoupit nepřeberné množství nejrůznějších Arduino kompatibilních vývojových desek. Povětšinou jsou založeny na mikrokontrolérech, které používají originální Arduino desky. Tato deska je jiná, používá mikrokontrolér ATtiny88.

Tato vývojová deska s názvem MH Tiny s ATtiny88 je v Arduino IDE podporována ...

Tvořit může každý, připomněl Čechům víkendový festival Maker Faire Prague 2019TiskPraha, 23. června 2019 – Tvořit může každý. Kutilství v Česku stále vzkvétá a díky světovým trendům získává nové podoby. Kreativním projektům se dobře daří i v českých školách. To jsou podle organizátorů hlavní sdělení úspěšného druhého ročníku festivalu Maker Faire Prague. Průmyslový palác Výstaviště Praha o víkendu opět zaplnilo 10 000 návštěvníků, minulý ročník byl překonán už v počtu lístků prodaných v předprodeji. ...

Fotogalerie: Raspberry Pi 4B - 1/2/4 GB RAM, USB-C, 4K video - 35 USDTiskDlouho očekáváná nová verze Raspberry Pi 4 je konečně tady.
Vývojáři z Raspberry Pi Foundation dlouho vyvraceli spekulace o budoucí verzi Rapberry Pi. A právě dnes jí můžete koupit i na českém e-shopu.

Aktualizace: LibreELEC - multimediální centrum, už nyní podporuje Raspberry Pi 4B
Výkonnostní testy RPi 4B
Článek českého prodejce popisující RPi 4 a porovnání s předchozími modely
Další test výkonu RPi 4B na hackster.io
Aktualizované vydání knížky o RPi a jak jej nastavit, programovat a ovládat LEDky a čidla
...

Před vysvědčením na Maker Faire Prague! Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativityTiskDruhý ročník festivalu Maker Faire Prague je světová akce pro celou rodinu. Konat se bude o víkendu 22. a 23. června 2019 na pražském Výstavišti
S dětmi si můžete užít tvořivé dílny, vlastnoručně vyrobené atrakce, soutěže a kutilské vynálezy od téměř 200 autorů! ...

Aktualizováno: Banana Pi M4 - jednodeskový počítač s RTD1395, eMMC a USB 2.0 Type CTiskSinovoip, výrobce populárních jednodeskových počítačů Banana Pi, zveřejnil specifikaci nového mini počítače Banana Pi M4 s neobvykým procesorem RealTek RTD1395.
Procesor RealTek obsahuje RTD1395 s 64-bit ARM Corte M53 a GPU Mali 470 MP4. Na desce dále najdete 1 GB RAM (max 2 GB RAM), 8 GB eMMC paměť (64 GB), 10/100 Mbit ethernet s RJ45 a Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac s Bluetooth 4.2. ...

ATTO - nejmenší kompatibilní Arduino vývojová deskaTiskNejmenší sem, nejmenší tam. Vlastnost, která nebývá nejdůležitějším parametrem při výběru vývojové desky. Ale přece, někomu na velikosti záleží a proto tu je vývojová deska ATTO - kompatibilní Arduino vývojový kit. ...

6. ročník letního setkání příznivců technických výpočtů a počítačových simulacíTisk

Datum: 5.-6.9.2019 (čtvrtek až pátek), registrace od 8:30
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada, Česká republika
Vstupné: ZDARMA

Hlavní témata
- Deep Learning, Machine Learning a nástroje pro Big Data.
- Model-Based Design a vývoj embedded aplikací, Low-Cost Hardware.
- Internet věcí a prediktivní údržba systémů, Robotika.
- Computer Vision, systémy ADAS a autonomní řízení vozidel.
- Simulace v reálném čase, Rapid Control Prototyping a HIL.
- Počítačové simulace fyzikálních dějů. ...

PC Revue - články o moderních technologiích, IoT a vývojových kitechTisk

Stránka PC Revue je na Slovenku velmi populární díky širokému záběru informací, které tam můžete najít.
Pro zaměření této stránky bych rád vyzdvihnul kategorii "Technológie".

V této rubrice najdete přehled nejrůznějších vývojových kitů - Micro:bit, BigClown, STM32, Arduino, ESP8266, jak s nimi začít pracovat, v čem se liší a také praktická zapojení.

https://www.pcrevue.sk/internet-veci/technologie

Tachyon - 120 MHz Arduino Zero (kickstarter)TiskTachyon - kickstarterový projekt Arduino Zero s mikrokontrolérem SAMD51 (32-bit ARM M4F) s taktem až 120 MHz.
Pokud se vám líbí velikost Arduino Zero, ale chyběl vám do vašeho projektu vyšší výkon, pak byste Tachyon neměli přehlédnout.

ESP32-S2 jednojádrový procesor s frekvencí až 240 MHz a Wi-Fi rozhraním (bez Bluetooth)Tisk

Espressif před několika dny zveřejnil novinku ESP32-S2, jednojádrový procesor s taktem až 240MHz, Wi-Fi konektivitou 802.11 b/g/n (bez Bluetooth) a pamětí 320 kB SRAM a 128 kB ROM.
ESP32-S2 tak doplňuje rodinu čipů pro bezdrátovou komunikaci ESP8266 a ESP32.
Verze S2 nedisponuje takovým výkonem jako jeho starší brácha ESP32, a tak by se mělo jednat o levnější variantu, která by měla být určená pouze proto nejdůležitější - zabezpečenou Wi-Fi komunikaci s vaším serverem nebo cloudem s lepší cenou než ESP32. ...

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
4,973,623 návštěv