Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Následek mohutného výbuchu sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai zaznamenaly i čidla amatérských meteostanic v České republice.TiskMohutnou tlakovou vlnu, kterou způsobil výbuch (erupce) sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai v Tichomoří, zaznamenaly i čidla amatérských meteostanic v České republice.
Spousta bastlířů, nejen v České republice, si postavilo vlastní meteostanici, kterou osadili čidlem teploty, vlhkosti a třeba i tlaku. Právě tyto meteostanice zaznamenaly výkyv tlaku, který byl způsoben sopkou Hunga Tonga-Hunga Haʻapai - tedy její erupcí. Sopka je od Česka vzdálená přes 16 000 km.

Dvoubarevný tisk na 3D tiskárně Průša Mini s jedním extruderemTiskChtěl jsem si na 3D tiskárně vytvořit logo, dvoubarevné, a k dispozici jsem měl jenom 3D tiskárnu Průša Mini, která má jen jeden extruder.
Jak vytisknout něco, kde chceme dvoubarevný nebo tříbarevný tisk?
Celý návod najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=301

Kamera s Raspberry Pi pro hlídaní objektu nebo 3D tiskárny za 5 minut a pár stovekTiskPotřeboval jsem co nejjednodušeji vytvořit kameru založenou na Raspberry Pi, která by snímala nějakou oblast a pořizovala záznamy, pokud by nastal pohyb v perimetru.
Představa instalace systému, openCV a psaní vlastního scriptu mě dost děsilo.
Naštěstí existuje systém s názvem MotionEyeOS, který dokáže nahrávat na základě pohybu v zorném poli, ukládat fotky nebo video i mimo Raspberry Pi. Navíc podporuje i další jednodeskové počítače.

Celý článek je dostupný na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=300

Sipeed LicheeRV Nezha CM compute modul a rozšiřující deska s HDMI, USB, Wi-Fi a BluetoothTiskFirma Sipeed na konci roku představila nový compute module s 64-bitovým RISC-V procesorem. Cena je 20.45 USD a kromě RISC-V procesoru na desce ještě najdete 512 MB DD3 RAM, slot na microSD kartu a USB konektor s podporou OTG.

Tranzistory MOSFET - co to je, jak je řídit, na co si dát pozor.TiskJak se tranzistor chová při různých teplotách, jak je můžeme řídit a k čemu je vlastně můžeme použít najdete v posledním videu od Drirr90.

Wokwi - online simulátor Arduino Uno, ESP32 i Raspberry Pi PicoTiskAbyste si začali hrát a programovat Arduino Uno, ESP32 nebo Raspberry Pi Pico, tak je nutně nepotřebujete mít na stole. Stačí vám i webový prohlížeč, ve kterém běží simulátor.
Na web wokwi upozornil Martin Hubáček.

Jak zkopírovat program z jedné Arduino desky do druhé?TiskV jedné Arduino desce máte funkční program a chtěli byste jej použít i do jiných desek? Původní program ve vašem počítači ale chybí! No, nedá se nic dělat - v tomto návodu od Martina Bláhy se dozvíte, jak takový program z jednoho Arduino zkopírovat do druhého.

Novinky v českých e-shopech #20TiskTěsně před vánocemi se nám tu sešlo na 14 novinek od dvou českých distributorů - v novinkách najdete roboty, drony, M5Stack rozšiřující moduly, smart city sadu s Micro:bit, nabíjecí moduly a spoustu dalšího.

Arduino IDE 2.0 poprvé v RC verziTiskArduino IDE 2.0 poprvé v RC verzi (release candidate), po dlouhé době beta verzí tu tedy máme první stabilní(?) verzi.
O Arduino IDE 2.0 jsem psal už tady, kde jsem zároveň i měřil rychlost kompilace programů.

Novou verzi Arduino IDE najdete na githubu: https://github.com/arduino/arduino-ide/releases/tag/2.0.0-rc1

Prodejci doporučují: 19 tipů na dárky pod vánoční stromečekTiskOslovil jsem několik českých distributorů a výrobců elektroniky zda by chtěli vybrat, dle jejich uvážení, pět výrobků, které by si lidé určitě měli koupit.
A tady jsou, je jich 19 a v článku najdete například výukový dům s Arduino, robotickou žábu, hodiny, ESP vývojové desky nebo třeba robota ve tvaru auta.

Už dost bylo perníčků ve tvaru stromečků, srdíček a zajíčků!TiskTo je pořád - perníčky ve tvaru srdíčka tady, zajíčka a stromečku tam. Vytvořte si originální a vlastní vykrajovátka. Díky stránce cookiecad je to naprostá hračka, která vám zabere pár minut.
Na stránku jednoduše nahrajete váš obrázek s tvarem, který byste chtěli a stránka automaticky vygeneruje náhled i soubor pro 3D tiskárnu.
Vlastní vykrojávátko na linecké, perníčky budeme mít v ruce během par desítek minut i s tiskem.

Moje vykrajovátko v podobě pouzdra SOT23-6 zvětšeného o pár stovek procent najdete hned na úvodní fotce článku.
https://cookiecad.com/

Kompletní návod jak nahrát vlastní firmware do chytré zásuvky Professor Smart 10ATiskChytrá zásuvka s měřením spotřeby Professor Smart 10A. Jak přehrát její firmware a použít něco "normálního" jako je třeba Tasmota? Pro Tasmota existuje jednoduchá integrace do vaší domácí automatizaci - Home Assistant.

Arduino UNO Mini - ATmega328P na desce o velikosti 27x35 mmTiskMiniaturní Arduino UNO? Přesně tak. Arduino.cc zveřejnilo novou, miniaturní a limitovanou edici, desky Arduino UNO. Na miniaturní desce o velikosti necelých 27x35mm najdete ATmega328P, USB-C konektor pro napájení a programování.

CO2 Ampel - komerčně prodávaný open-source monitor CO2TiskKomerčně prodávaný produkt, který je ale kompletně open-source opravdu člověka potěší. Jedním z takových produktů je CO2 Ampel. Deska s CO2 čidly SCD30 nebo SCD41, mikrokontrolérem Microchip ATSAMD21 a čtyřmi RGB LEDkami indikující koncentraci CO2 v místě měření.

Chyba při kompilaci programu s The IoT Guru cloud a oprava během 48 hodinTiskChtěl jsem po dlouhé době upravit svou venkovní meteostanici s ESP12F (ESP8266). Už dlouho využívám službu The IoT Guru Cloud a teď jsem při kompilaci upravného programu narazil na tuhle chybu. ...

SOQuartz - kompatibilní s Raspberry Pi Compute module od 35 USDTiskPine64 vydal novinku v podobě Compute Module. Ano, takový už prodává Raspberry Pi. Pine64 zachoval pinovou kompatibilitu, ale změnil procesor. V nabídce jsou verze se 2/4 nebo 8 GB RAM.

Průša představuje 3D tiskárnu XL s rozměry tisku 36×36×36 cmTiskPrůša zveřejnil na svém webu novinku v podobě obří 3D tiskárny s tisknutelnou plochou 36×36×36 cm.
Verze XL bude mít novou generaci extrudérů nazvanou Nextruder - cykloidní převodovka s nulovou vůlí, trysky vyměnitelné za provozu a systémem na bázi Load Cell pro plně automatickou kalibraci první vrstvy.

Jak je to s upgradem z Raspberry Pi Zero W na Dvojku? Stačí jenom přehodit microSD kartu?TiskKoupili jste si novinku Raspberry Pi Zero 2 W v naději, že svůj projekt se starším Zero W vylepšíte prostou výměnou za dvojku tím, že prostě jen přehodíte microSD kartu? Téměř ano a Petr vám ukáže jak!

Postavte si svůj vlastní jednodeskový počítačTiskJednodeskových počítačů je na světě celá řada - Raspberry Pi, Orange Pi, Rock Pi, ale postavit si svůj vlastní jednodeskový počítač, to už je výzva. S tímhle projektem to ale budete mít jednodušší. Xassette Asterisk je založen na Allwinner F133, který obsahuje RISC-V jádro na kterém běží OpenWRT.

Novinky v českých e-shopech #19TiskNový měsíc, nové produkty u českých distributorů - za měsíc říjen tu máme rovnou 13 novinek od dvou distributorů. Najdete tu jednoduchý bezdrátový ovladač, 3D pero, roboty, stavebnice a samozřejmě i novinku v podobně Raspberry Pi Zero 2 W.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,046,306 návštěv