Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Hrajeme si s „chytrým zámkem“ Ikea ROTHULTTiskAdam Hořčica sdílel na twitteru své poznatky a zkušenosti se zámkem ROTHULT, který můžete koupit v obchodních domech IKEA.
V sériií jeho tweetů najdete jaké RFID karty se zámkem vyzkoušel, které nefungují, jak odposlouchával komunikaci mezi kartou a čtečkou a spoustu dalších zajímavých informací. ...

Jak funguje Albi tužka?TiskAlbi tužka je malý počítač ve tvaru tužky. Má svoji baterii, procesor, interní paměť, paměťovou kartu a zvukový výstup. Na špičce tužky jsou dvě infračervené LED diody a CCD nebo CMOS obrazový snímač, jako je v digitálním fotoaparátu nebo v počítačové myši. Pomocí LED diod a obrazového snímače se přečte OID kód vytištěný na obrázku. Procesor zjistí údaje z kódu a poté začne přehrávat odpovídající zvukovou stopu.
Celý rozbor tužky najdete na https://tatageek.blog/2021/01/28/jak-funguje-albi-tuzka

Kompletní návod na stavbu PiCar-V s Raspberry Pi [video návod]Tisk


Boian Mitov natočil už 21 videí, kde krok po kroku skládá jednotlivé díly stavebnice PiCar a jak název napovídá, jedná s čtyřkolového robota, který je řízen jednodeskovým počítačem Raspberry Pi.

PineNote - tablet s 10.3" ePaper displejem a čtyřjádrovým procesoremTiskPine64 stojí za populárními jednodeskovými počítači, laptopem, hodinkami, páječkou a nyní představil tablet s 10.3" ePaper displejem s rozlišením 1404x1872px, čtyřjádrovým počítačem, 4 GB RAM a 128 GB eMMC pamětí.

Novinky v českých e-shopech #16TiskDnešní počet novinek překonal dosavadní rekordy. Máme tu 21 novinek od třech českých distributorů a jedna novinka je lepší než druhá. Vývojové desky pro Raspberry Pi Pico, UPS, Nintendo, stavebnice se spousty čidel, kamera s Raspberry Pi Pico, cluster, meteostanice, Neopixel, Li-ion nabíječky. ...

Měření DC-DC měničů s termokamerou. Některé dosahují teplot přes 120°CTiskMiroslav Šiler publikoval na facebooku své měření DC-DC měničů, kde díky termokameře zaznamenal teplotu každé komponety na plošném spoji.
A výsledky jsou velmi zajímavé - měnič Mini360 se rožhavil až na 140 °C (5,25V/2A), měnič D-SUN s MP1584 pak na 124 °C (5,25V/2A).

Celý robot na jednom plošném spoji o velikosti 99x99mm i s kolyTiskZačít s robotem nemusí být žádná sranda - to máte mechaniku, firmware, výběr součástek. Tento projekt vám usnadní váš start s roboty hned ve dvou případech. Celá mechanika se totiž vejde na plošný spoj o rozměrech 99x99mm a designer už vybral ty nejlepší součástky :-)

Můžeme nahradit ESP12F (ESP8266) výkonnějším modulem ESP32-C3F (ESP32-C3) ve stávajícím zařízení?TiskPlánujete vylepšit zařízení novějším Wi-Fi modulem s ESP32-C3 namísto staršího a slabšího modulu s ESP8266? Ač je ESP32-C3F (s ESP32-C3) rozměrově kompatibilní s ESP12F (s ESP8266), záměna není tak jednoduchá - prostá výměna modulů.
Celý článek na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=296

Nová verze univerzálního USB-UART převodníku - microUSB i USB-C přímo na desce.TiskUSB-UART převodník od Adama Hořčici jste tu asi už četli. Tento vynikající projekt USB-UART převodníku dále vylepšil Luboš Moravec a z univerzálního převodníku se stal převodník ještě univerzálnější.

Předprodej vstupenek na Maker Faire Prague zahájen.TiskVýstava výrobků od českých i evropských bastlířů a kutilů se rychle blíží.
Výstava se bude konat 11.–12. září 2021 v Holešovicích a už nyní si můžete zakoupit vstupenku v předprodeji - tedy za výhodnější ceny než na místě. ...

ESP32-H2 - nikdy jste jej neviděli, ale informace už jsou na světěTiskJestli si vzpomínáte, první zmínka o ESP32-C3 byl "náhodný" (?) únik dat během aktualizace SDK. To se teď stalo i dosud neznámému ESP32-H2. ...

První český jednodeskový počítač - Unipi Zulu do průmyslu a řízeníTiskUnipi je celá rodina zařízení určených do průmyslu - řídící jednotky, čidla, převodníky a mnoho dalšího. Teď přicházejí s vlastním jednodeskovým počítčem založeným na procesoru NXP i.MX 8M Mini.
Tento jednodeskový počítač byl promyšleně navržen tak, aby splňoval požadavky pro použití v průmyslu a řízení. ...

Hledáme makery po celé republice!TiskV Čechách stejně jako na Moravě nebo ve Slezsku! Tam všude se letos bude konat Maker Faire – festival plný workshopů, inovací a vynálezů. Naše komunita je široká, víme už o více než 500 makerech (inovátoři,kutilové, vynálezci) z celé ČR a chceme objevovat další nadšené tvůrce a jejich projekty.

Monitor kvality vzduchu Vindriktning z Ikea v ESPhome.TiskVindriktning je levný měřič kvality vzduchu z Ikea. Cena je 249 Kč a díky této ceně i zajímavému hardwaru si okamžitě našel zájem bastlířů. První článek - rozbor zařízení - jste mohli číst už v článku od Adama Hořčiči.

Návod jak pracovat v Node Red pro Home AssistantTiskMichal Chaláni natočil téměř 25 minutové video, kde vysvětluje možnosti Node Red pro Home Assistant.
Node-RED je programovací nástroj pro komunikaci a řízení nejrůznějších IoT zařízení.
Home Assistant je otevřená, multiplatformní, aplikace pro ...

Automatická spoušť k fotoaparátu s Arduino Nano.TiskLetošní léto vyniká vysokou bouřkovou aktivitou a s tím jsou samozřejmě spojené i blesky. Pokud rádi fotíte blesky, tak se neobejdete bez automatické spouště. Jednu takovou vytvořil i Tomáš Vlas a zveřejnil jí na facebookové skupině.

Krython - česká aplikace k výuce jazyka PythonTiskVlastislav Novák vytvořil webovou aplikaci, která si dala za cíl co nejjednodušeji naučit programovací jazyk Python. A dělá to velmi zábavnou formou, která vás přímo vtáhne do programování :-)

Rock 3A - lepší Raspberry Pi?TiskRadxa, tým stojící za celou rodinou jednodeskových počítačů Rock Pi, zveřejnil na informaci o novém minipočítači Rock 3A. Na desce o velikosti Raspberry Pi najdete čtyřjádrový procesor, eMMC modul, USB 3.1, i M.2 slot. A nejen to. ...

Předpověd počasí z alojz.cz a arduino (esp32)TiskZnáte stránku alojz.cz? Ne? Chyba! Na alojz.cz najdete předpověd počasí pro jednotlivá města v psané formě.
Například "Celý den je to na mikinu (16 - 20 °C) a pršet nebude". Mně se tato předpoveď tak líbila, že jsem jí chtěl do mé meteostanice s ePaper. V článku najdete vzorový příklad použití.

Rozebíráme senzor kvalitu vzduchu z Ikea do šroubkuTiskAdam Hořčica na svém twitteru detailně prozkoumal novinku ze sortimentu Ikea - senzor kvality vzduchu, který můžete zakoupit za 250 Kč.
Jak funguje, co je uvnitř nebo jak spolu senzor a mikrokontrolér? To všechno se dozvíte ...

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
7,110,718 návštěv