Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Lineární hodiny - takové hodiny chcete mít, ale ne v ložnici.TiskLineární hodiny (LinearClock) je název pro projekt atypických hodin. Jejich vzhled ani nejde pojmenovat - ty se musí vidět a nejlépe mít.
Hodiny jsou založeny na ArduinoNano, ke kterému jsou připojené RTC hodiny. Arduino řídí krokové motory přes driver ULN2003.

Arduino a funkce millis. Proč nikdy neuvidíte číslo 42.TiskZajímavé téma ohledně funkce millis() pro vývojové kity Arduino Uno, Nano, prostě desky založené na Atmega328 zveřejnil Michal Dudka.
Zjistil, že po spuštění časovače právě s ATmega328 se nikdy nedočkáte 42 milisekundy a jejich násobků. Zároveň přidal i vysvětlení.

Novinky v českých e-shopech #30TiskZa prosinec jsem vybral devět produktů od třech distributorů. Je libo lidar, modul s čidlem BME688, transparentní OLED o velikosti 1.51" nebo PoE modul?

Raspberry Pi vylepšuje kamery. Přichází s vylepšenými typy kamer - model 3, Model 3 NoIR a HQ kameraTiskFullHD s frekvencí až 50 Hz a autofocusem - to je Raspberry Pi kamera modul v3.
Modul kamery je založen na čipu Sony IMX708, HDR (vysoký dynamický rozsah) až 3 MPx. Kamera je samozřejmě k dispozici jak se široko...

ESP32-P4. Slibuje frekvenci jádra 400MHz, dedikované instrukce pro strojové učení a spoustu GPIO pinů. Spatří ale světlo světa?TiskEspressif Systems oznámil další nový čip. Tento se jmenuje ESP32-P4 a slibuje brutální výkon, speciální instrukce pro strojové učení a třeba i hardwarové security bloky jako jsou SHA, ECC, AES, RNG a další.
Důležitou otázkou ale je, uvidíme někdy ESP32-P4 na vývojových deskách?

ChatGPT píše kód pro Arduino Wemos D1, PHP, MySQL, Javascript. Funkční kód aniž by člověk napsal jediný řádek kódu.TiskChatGPT je chatbot vycvičený pomocí umělé inteligence a strojového učení. ChatGPT je navržen tak, aby byl schopen interakce s lidmi a odpovídat na jejich otázky. A otázkám se meze nekladnou - třeba napiš mi kód pro Wemos D1 se čtením dat z BME280 a posláním requstu do MySQL databáze. Funguje to?

Silvestr se blíží, připravte svoje meteostaniceTiskUž od večera 31.12. každého roku a občas i na Nový rok je v téměř každém městě a vesnici ohňostroj. Během něj se do ovzduší uvolní kilogramy (celkově v ČR tuny) nejrůznějších chemických látek - hořčík, titan, rubidium, měď, barium a desítky dalších. Toto znečištění mohou měřit i vaše meteostanice.

Chytrý telefon + Raspberry Pi Pico = přenosný osciloskop a logický analyzátor v jednom. Díky Scoppy!TiskAplikace Scoppy - právě díky této aplikaci pro telefony s OS Android můžete mít přenosný osciloskop a logický analyzátor s Raspberry Pi Pico přímo ve vašem telefonu. Raspberry Pi Pico nabízí velký výkon a cena samotné desky je velmi nízká. Jak na to?

Fanoušek F1? Vytiskněte si třeba všechny okruhy, kde se jezdí.TiskZajímavost pro sebe nebo dárek pro někoho z přátel či příbuzných. To může být například 3D tištěný okruh, kde se bude jezdit v roce 2023 Formule 1.
Vytvořil jsi Jiří Syrovátko a pochlubil se na facebookové skupině 3D tisk.

Robogames - robosumo, sledovaní čáry a další soutěže. Pátý ročník na půdě Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.TiskRobogames je soutěžní akce, kterou pořádá Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od roku 2017.
Soutěž probíhá na půdě Fakultě aplikované informatiky.

Vyrobte si vlastní čističku vzduchu.TiskČističek vzduchu je spousta, vyrobit si ale vlastní stylovou čističku vzduchu je prostě výzva. Jak na to? To se dozvíte na téhle stránce - kompletní návod jak na to.

Naprosto jednoduchý simulátor Arduino a pár externími součástkami - WithDiodeTiskK čemu simulátor Arduino? Třeba když čekáte na zásilku s hardwarem, když si chcete něco vyzkoušet a nic přitom nezničit, nebo třeba ve škole. WithDiode je jednoduchý simulátor s velkým potenciálem.
V simulátoru WithDiode si napíšete program pro Arduino, připojíte třeba rezistor a LEDku a simulátor vám navíc vypočítá i proud tekoucí LEDkou.

Novinky v českých e-shopech #29TiskV listopad se nám to tu sešlo opravdu hodně. Vybral jsem tak 20 novinek od třech distributorů. A co si můžete objednat? Jednodeskové počítače, ESP32 vývojové kity, nalepovací nehty "s NFC", 2k monitor nebo třeba čidla kvality vzduchu.

Kutilovi na Vánoce. Výběr vhodných dárků pro bastlíře, kutily pro rok 2023TiskBlíží se Vánoce a je nejvyšší čas sepsat článek s tipy na vánoční dárky (nejen) pro kutila a kutilku. Vybral jsem přes deset výrobků, kterým můžete potěšit vašeho partnera/partnerku, dceru/syna nebo třeba tchýni/tchána.
Jaký výrobky doporučuji? Vymazlení šroubovák, skvělý držák čehokoliv, robota, pájecí pero a další. I bastlíři z twitteru sem přidali pár svých tajných přání na dárek pod stromeček.

Oblíbený step-down měnič s MP2315 z aliexpresu nahradil fejkový čip. Zkontrolujte vaše zásoby, jestli ho doma už také nemáte. Může zničit vaše zařízení. Jak ho poznat?TiskNení to poprvé, co si člověk oblíbí nějakou vývojovou desku nebo modul a po čase, měsíce nebo roky, jej opět koupí a zjistí, že ten daný produkt se chová úplně jinak než ty stovky koupených předtím.
Tohle se stalo i Petru Stehlíkovi, oblíbenému youtuberovi a blogerovi. Koupil novou várku DC-DC snižujících měničů s čipem MP2315 a na drahém zařízení zjistil, že nefunguje tak jak má. A to zařízení za 1500 Kč už také nefunguje.

Hlídejte si kvalitu vzduchu ve vašem okolí online a za pár stovek.TiskHlídat si kvalitu vzduchu v okolí, ve kterém žiji není nic nenormálního. Naopak.
Profi přístroje stojí často tisíce až desetitisíce korun a pro základní monitoring jsou zbytečně drahé. Sensirion vyrábí čidla, které přesně měří kvalitu vzduchu a čidla nejsou vůbec drahá. Tady najdete návod, jak si postavit čidlo pevných částic, teploty vzduchu, vlhkosti a VOC index s online dostupností dat.
Článek najdete na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=319

TVOC, CO2ekv, AQI, IAQ, VOC - co to je?TiskPři měření a kontrole kvality vzduchu se můžeme potkat s nejrůznějšími výrazy - TVOC, CO2ekv, AQI, IAQ, VOC. Co to je? Potřebuju k něčemu, když si chci měřit kvalitu vzduchu doma? Nebo venku?

Antoním Vojáček napsal skvělý článek na automatizace.hw.cz, který toho všechno popisuje. Co jednotlivé parametry znamenají, jaké mají rozsahy, limity a další.

Naprogramuj si vlastní sluchátka. PineBuds Pro.TiskJestli o nějaké firmě můžeme říct, že zpřístupňuje komerční výrobky bastlířům, tak je to právě Pine64. Sice začali s jednodeskovými počítači, ale jejich telefon PinePhone, páječka Pinecil, hodinky PineTime nebo laptop Pinebook jsou opravdu populární. A teď přichází s opensource sluchátky do uší - PineBuds Pro.

Známky vašich dětí z Bakalářů v HomeAssistant (pomocí NodeRed)TiskHomeAssistant je mocný nástroj v automatizaci, pokud navíc využijete v kombinace s NodeRed, nic lepšího v domácích podmínkách asi nedostanete. A využít jej můžete třeba i k tomu, abyste dostávali aktuální info o známkách vašich dětí. Pokud tedy škola vede známky v systému Bakalář.

Když nemáš na Odroid-N2+ peníze, kup si Odroid-N2LTiskOdroid N2+ je nadupaný jednodeskový počítač od Hardkernel. I přesto, že jeho cena je okolo 3000 Kč, je tak populární, že není skladem. A pokud nutně potřebujete podobný jednodeskový počítač či chcete jenom ušetřit, pak je tu novinka - Odroid-N2L.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,906,713 návštěv