Wemos má ve svém portfóliu spoustu zajímavých desek. O něktekterých jsem tu už psal. Tentokrát si v krátkosti představíme Wemos S3 Mini Pro, která zahrnuje ESP32-S3 a dokonce i malý LCD displej. A to vše s cenovkou pod 10 USD.
O Wemos deskách se tu často nevyjadřuji pozitivně - nejčastějším problémem (pro mě) je velká spotřeba celé desky v deep-sleep (tady) módu ESP32. Deska neobsahuje moc součástek navíc, které by spotřebovávaly už tak cenou energii z akumulátoru, a designer se rozhodne tam osadit jako stabilizátor, který má spotřebu 40uA a úbytek napětí 200mV/200mA? Když spotřeba samotného ESP32 je například 5 uA - to pak nedává smysl.
Nebo problém s anténou respektive filtrem u antény (tady).
Na druhou stranu, pokud jej nebudete napájet z aku, vadit vám vyšší spotřeba v deep-sleep režimu ESP32 nebude.
A taky vznikl zajímavý projekt (ESP8266) s měřením teploty, vlhkosti a tlaku a posíláním na TMEP - SW obsahuje wifi manažer. Konfigurace je tak velmi jednoduchá.
Tomáš na twitteru/Xku upozornil další bastlíře na právě již zmíněnou novinku s ESP32-S3
A je to zajímavá deska - a kterou dobrou nebo špatnou zprávu se chcete dozvědět jako první?
Pojďme z té "dobré" strany.
Deska kromě ESP32-S3 obsahuje i 0.85" TFT displej s rozlišením 128x128px - zobrazit tak můžete řadu informací přímo na displej.
Na desce je 4MB FLASH a 2 MB PSRAM. Paměti byste tak měli mít dostatek :-)
Kromě toho je deska ještě osazena 6D MEMS IMU (QMI8658C) a RGB WS2812B LED (Data: IO8, Power: IO7) a IR diodou na pinu IO9.
Konektory pro stranách jsou kompatibilní s LOLIN D1 mini shields. I2C najdete na pinech IO11-SCL a IO12-SDA.
A taky 3 tlačítka (IO0, IO47, IO48) plus reset.
Schéma zapojení displeje je na obrázku níže
Špatnou zprávou ale je, že tam sice neosadili LDO stabilizátor s úbytkem napětí a spotřebou 40 uA, ale osadili spínací (step-down) měnič s vlastní spotřebou 50 uA.
Step-down měnič (SY8089A1AAC) sice dokáže dodat až 2A a vstupní napětí je max 5.5V, ale jeho vlastní spotřeba je 50 uA.
A to není jediná "špatná zpráva", tou druhou je že ač má miniaturní 4 pinový konektor (s roztečí 1mm) pro připojení I2C čidel, tak není pinově kompatibilní s uŠup ani s SparkFun Qwiic a Adafruit STEMMA. Proč? Protože má jiný pinout! Hrozí tak zničení desky či modulu.
Cena deska je méně než 10 USD, konkrétně 9.11 USD a poštovné je zdarma nad 10 USD, nutí vás tedy koupit dva, protože se to "přece vyplatí".
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.