Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Josef Průša představil v New Yorku novou 3D tiskárnu a výrobu vlastních tiskových strunTisk

25. 9. 2018, NEW YORK – Firma Prusa Research českého podnikatele a investora Josefa Průši představila na veletrhu Maker Faire v New Yorku novou 3D tiskárnu Original Prusa SL1. Nový typ je založen na odlišné technologii 3D tisku než celosvětově oceňované 3D tiskárny Original Prusa i3. Vedle SL1 oznámila firma sídlící v pražských Holešovicích i výrobu vlastních tiskových strun pod značkou Prusament.



Nově oznámená 3D tiskárna Original Prusa SL1 je postavena na technologii SLA (stereolitografie) a rozšiřuje tak dosavadní nabídku tiskáren Original Prusa i3, které patří do skupiny FDM/FFF tiskáren. Nabízí velmi detailní a rychlý 3D tisk realizovaný postupným vytvrzováním tenkých vrstev tekutého polymeru (pryskyřice). Vzhledem k vyšší ceně byly SLA tiskárny dlouho považovány za doménu vyhrazenou profesionálům a velkým firmám.
„To chceme nyní změnit a dostat SLA tisk blíže k domácím uživatelům a kutilům,“ říká Josef Průša. „Zatím posledního modelu naší FFF tiskárny Original Prusa i3 MK3 jsme za rok prodali přes 60 tisíc kusů. A věříme, že podobného úspěchu můžeme dosáhnout i s SL1.“



Vývoj 3D tiskárny Original Prusa SL1 začal poté, co Josef Průša a jeho společníci koupili pražskou firmu Futur3D, která se vývojem SLA tiskáren zabývá už od roku 2013. Většina vývojového týmu pak přesídlila do Holešovic a společně s vývojáři z Prusa Research začala pracovat na zdokonalování původních technologií a optimalizaci nákladů na výrobu.

Mezi hlavní přednosti Original Prusa SL1 patří extrémně přesný tisk s minimální výškou vrstvy 0,01 mm (doporučená výška vrstvy je 0,025–0,1 mm) a tiskovou plochou velikosti 120×28×150 mm. Tvůrci se soustředili i na spolehlivost tisku a jednoduchou údržbu. Tiskárna je vybavena automaticky naklápěnou vaničkou s flexibilní FEP fólií, která zabraňuje nežádoucímu posunu vrstev a je snadno udržovatelná. Snadné ovládání zajišťuje celobarevný LCD displej a řada chytrých senzorů.



Zatímco konkurenční výrobci SLA tiskáren často uzavírají své systémy před doplňky a náplněmi třetích stran, technologie Original Prusa SL1 bude (stejně jako je tomu u ostatních produktů Prusa Research) uvolněna pod licencí open-source.

Dodání prvních kusů tiskáren Original Prusa SL1 je naplánováno na prosinec tohoto roku. Cena začíná na 32 990 Kč za verzi dodávanou zákazníkům jako stavebnice. Sestavená tiskárna stojí 39 990 Kč.

Další informace o 3D tiskárně Original Prusa SL1: https://josefprusa.cz/original-prusa-sl1-nova-sla-3d-tiskarna/
Další informace o tiskových strunách Prusament: https://josefprusa.cz/prusament-je-tady-spickovy-filament-jehoz-kvalitu-si-muzete-sami-overit/




Vedle nové 3D tiskárny představili Prusa Research v New Yorku i další novinku – výrobu vlastních tiskových strun pod značkou Prusament. Tiskové struny (filamenty) jsou náplní FFF tiskáren jako je Original Prusa i3 MK3 a v Prusa Research nebyli dlouhodobě spokojeni s kvalitou filamentů ostatních výrobců.
„Všechny plastové díly na naše tiskárny si sami tiskneme a zkušeností tak máme na rozdávání. Rozhodli jsme se proto koupit rovnou pět extruzních linek a začít vyrábět filamenty tak, jak by podle nás měly vypadat,“ vysvětluje Josef Průša.
Základem výroby kvalitního filamentu pro 3D tisk je podle Průši maximální dohled nad výrobním procesem. Roboticky obsluhované linky provedou každou sekundu 4700 měření průměru plastového vlákna v obou osách a neustále hlídají i barevnou konzistenci.
Díky tomu bylo možné proces odladit tak, že Průša garantuje maximální odchylku u 1,75mm vlákna na 0,02 mm. Běžně používaný průmyslový standard je přitom 0,05 mm. Zákazníci se navíc mohou o přesnosti svého filamentu přesvědčit sami – stačí jim jen vyfotit unikátní QR kód, který najdou na každé cívce, a dostanou se na webovou stránku se všemi výrobními detaily, včetně podrobného grafu.
Při zahájení prodeje je Prusament vyráběn z materiálu PLA v pěti barvách. Prusa Research ale slibují rozšířit výrobu o další desítky barev a rovněž o nové materiály, jako je ASA nebo PETG.


O Josefu Průšovi a Prusa Research s.r.o.
Prusa Research s.r.o. byla založena v roce 2012 a v roce 2017 byla v Deloitte Technology Fast 500 EMEA vyhlášena 9. nejrychleji rostoucí technologickou firmou v Evropě, Blízkém a Středním východě a Africe s růstem 6910 %. V roce 2017 dosáhla příjmů ve výši 721 milionů korun. Její zakladatel Josef Průša byl vyhlášen mezi 30 nejnadějnějšími mladými podnikateli v Evropě v žebříčku Forbes Europe 30 under 30.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,886,880 návštěv