Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

DC meřič pro měření nízkého proudy a napětí s Teensy 3.2TiskPři vývoji zařízení chcete znát i jeho spotřebu a změřit jí není vždycky jednoduché. V dnešní novince vám představím DC měřič určený pro měření nízkého napětí a proudu s vývojovou deskou Teensy a znakovým LCD 4x20.

Jak jsem zmínil výše, základem je vývojový kit Teesny ve verzi 3.2 a jako senzor napětí a proudu slouží INA219.
INA219 je čidlo, které běžně zakoupíte i s deskou na e-shopech jako je aliexpress nebo ebay. Maximální měřitelné napětí je 26 V (0 - 26V). Měření proudu probíhá na bočníku desky (typicky 0.1 Ohm).

Tento projekt DC měřiče má 4 volitelné rozsahy měření proudu - 3 mA, 30 mA, 300 mA, 1500 mA. Zároveň disponuje čtyřmi tlačítky pro ovládání - start/stop, smazání dat, změna rychlosti čtení a tlačítko pro export dat.

Na znakovéím LCD o velikosti 4x20 pak najdete údaje o protékajícím proudu, napětí a výkonu. Dále tam najdete celkovou dobu od zapnutí (v sekundách), průměrný odběr proudu či množství elektrického náboje (v mAh), který se hodí například pro dlouhodobé měření a tím pádem je to i důležitý údaj pro volbu správné baterie/akumulátoru.

Rozlišení pro rozsah 3 mA je pouhých 0.1uA (neplést s přesností). Počet vzorků za sekundu je možný nastavit na 1, 10, 250, 500 nebo 1000.
Při exportu dat se vám do počítače skrze seriový pošle posledních 5 000 údajů.

Celý projekt najdete na github https://github.com/LenShustek/microammeter/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,912,658 návštěv