Aktualizace: Chytré podzemní kontejnery se testují, na ty nadzemní maloobjemnové bychom mohli použít toto - více informací na konci článku.
Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib sdílel na twitteru informaci o instalaci 424 zařízení do podzemních kontejnerů, které mají sdílet jejich zaplněnost. Sdílená data neslouží pouze službám odpovědným za vývoz odpadu, ale občanů města Prahy, kteří si nainstalují aplikaci "Moje Praha".
Chytré koše si samy řeknou, kdy jsou plné a potřebují vysypat. A vy to vše můžete sledovat přes appku Moje Praha! V pilotním projektu jsme umístili 464 senzorů do nádob na tříděný odpad. Díky nim víme, do jaké míry jsou nádoby zaplněné nebo jestli nedošlo k jejich ucpání.
Tak jo, toho bulvárního popisu by snad už stačilo.
V tomto článku opravdu najdete detaily smlouvy mezi zhotovitelem a magistrátem, najdete tam totiž úplně všechno - použitá zařízení, typ sítě, API i další technické informace.
Jejich zařízení je založeno na ultrazvukovém čidle - což osobně obdivuji, protože v takto uzavřeném prostoru musí být firmware zařízení schopný odfiltrovat všechny odrazy. Bastlíři na sociálních sítích často hledají vhodná čidla pro měření výšky hladiny ve studni.
Čidlo Sensoneo Single se vyrábí v několika variantách líšících se typem konektivity - LoRaWAN, SigFox nebo NB-IOT.
Pražský magistrát dostal technologii SigFox, který má v České republice velké pokrytí.
Sensoneo nabízí i Starter Kit pro jednotlivce, cena začíná od 99 Eur a je v ní zahrnuta i cena za software na 12 měsíců - Smart Management System.
Čidla měří zaplnění 6x za den a výdrž na zabudované baterie se počítá na roky. Ultazvuková čidla jsou schopna měřit vzdálenost od 15 do 170 cm (v určitých případech až 250 cm).
A jaké byly požadavky magistrátu?
- Napájení senzoru musí být zajištěno po dobu minimálně 36 měsíců.
- Senzory musí být v robustním provedení schopné odolat poškozením, vodě a prachu
- K chodu nesmí být použito kabelové vedení ani pevné připojení k internetu
- Komunikace se serverem musí být zabezpečena
Smlouva dále zahrnuje i nároky na webový portál, nároky na mobilní aplikaci, definované API s dostupností minimálně 99,5% za měsíc.
A k čemu chytré kontejnery jsou? Informace pro koncového uživatele je jednou z výhod, nicméně tou hlavní jsou ušetřené finance díky možnému plánování svozu odpadu založených na datech z minulosti - dny v týdnu, počasí, roční období aj.
Aktualizace: Chytré nadzemní kontejnery - NetBin.
Nadzemní kontejnery jsou zatíženy většími problémy než ty podzemní - od vandalů počínaje až po rozmary počasí konče.
NetBin je chytrý kontejner komplexně řešící jak měření zaplněnosti kontejnerů, ničení vandaly, tak i konektivitu s uživately.
Kontejnery od spoečnosti Egbert Taylord využívají, stejně jako čidla Senseneo, senzory založené na ultrazvukových čidlech - měřící moduly se nazávají nPod. Objemové nadrže (platforma NetBin) nejsou vyrobeny z plastu, ale z kovu. S vyšší cenou ale dostanete násobně vyšší odolnost - i vůči ohni.
Samotné čidlo - nPod, jak už bylo zmíněno, je založena na ultrazvukovém měření pracující na frekvenci 40 kHz.
Mechanickou část je možné naklánět a tak najít přesně místo, kde je měření nejpřesnější.
Obal je vytvořeno ze speciálního polykarbonátu, který ustojí teploty od -30 do +80 °C.
Spojení s světem je vytvořeno buď použítím sítě GPRS, 3G nebo využítím IoT sítí - NB-IoT (připravuje se), které v České republice zřizuje operátor Vodafone.
Životnost je 10 let při měření dvakrát za den.
Čidlo dokáže měřit vzdálenost od 3cm do 4m s rozlišením 2cm.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.