Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Stále ta stejná písnička. Navrhnu skvělou desku jako určenou pro bateriové napájení a celý design zabiju jednou součástkou, která žere jak prokopnutá.TiskNavrhnete miniaturní desku s kompatibilním pinoutem s Wemos D1, USB nabíjením a programováním a nabíjecím obvodem pro akumulátor. No to vypadá na skvělou desku! Malá, výkonná bude mít i malou spotřebu? NE.

Bohužel, je to pořád ten stejný příběh o kterém jsem psal už dvakrát, tady a tady.Dnešní novinka je o nové desce - Lolin Pico C3. A jak jsem psal hned v úvodu. Deska samotná je velmi malá (25.4x25.4), má keramickou anténu, nabíjecí USB-C konektor přes který se Pico C3 zároveň i programuje, na každé straně 8pinová lišta s napájením a vyvedenými GPIO (I2C, SPI, ADC aj) - kompatibilní s Wemos D1, konektor pro připojení akumulátoru a integrovaný nabíjecí obvod s proudem až 500mA, dedikovaný konektor pro připoení I2C čidel/modulů, dělič napětí připojený na akumulátor a ADC a dvě tlačítka pro přepnutí do bootloader módu - až po přepnutí do bootloader módu můžete naprogramovat ESP32-C3, který je motorem celé této desky.
Do bootloader módu vstoupíte zmačknutím kombinací tlačítek RESET a 9.
Připojte USB-C do počítače.
Zmáčkněte Tlačítko s popisem 9 a držte.
Zmáčkněte tlačítko RESET a uvolněte.
Uvolněte Tlačítko s popisem 9.
A nyní byste měli být v bootloader módu.

A kde je tedy problém? Jako vždy, tak ve stabilizátoru. Spotřeba ESP32-C3 je pouhých 5uA v deepsleep módu - moment, kde ESP32-C3 kompletně spí a funguje jen RTC obvod na probuzení.
Když k tomu přilepíte LDO s vlastní spotřebou 40uA (osminásobek vlastní spotřeby ESP32-C3), zabili jste celý design.
Jako stabilizátor je tu totiž použitý ME6211C33 - dodaný proud až 500mA, úbytek napětí 100mV@100mA, typická vlastní spotřeba 40uA.
Přitom takový stabilizátor HT7833 vlastní spotřebu pouhé 4uA a úbytek napětí 360mV@500mA.

A rozdíl v ceně?
ME6211C33 za 0.04USD
HT7833 za 0.24 USD.
A pokud je ten rozdíl pořád moc velký, co třeba TPL720F33? Výrobce v datasheetu uvádí vlastní spotřebu pouze 2.8uA (Iout @1mA; 1.8uA @0mA) a úbytek napětí 350mV@400mA. A cena? 0.06USD.
Škoda...

Stránka produktu https://www.wemos.cc/en/latest/c3/c3_pico.html
Cena desky na aliexpressu je 6.05 USD a poštovné 1.84 USD.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,084 návštěv