Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Parádní náhrada stabilizátoru 78xx se spínaným měničem. Tohle byste nečekali!TiskTéměř identické dvojče stabilizátoru 78xx, to je projekt 78xx Replacement (SD8942). A proč? No přece kvůli vyšší učinnosti! Ve stejném rozměru jako 78xx dostanete mnohem účinnější měnič z vyššího na nižší napětí (step down). To je další projekt Stefana Wagnera.

Projekty Stefana tady publikuji docela často - například TinyCharger - nabíječka Li-ion s USB-C a microUSB, Kolekce programátorů, které se vám mohou hodit nebo Pájecí stanice pro Hakko T12 s ATmega328P.

Mezi další povedené projekty zařadil Stefan i tento snižující měnič, který je založen na SD8942 - díky návrhu celé desky vypadá plošný spoj jako populární stabilizátor 78xx (7805, 7812 atd). Na jedné straně je velká indukčnost, která je nutná pro správnou funkci měniče, na druhé straně je pak samotný obvod, kondenzároty a dva rezistory, kterými se nastavuje zpětná vazba - díky nim tak můžete mít na výstupu 3.3V nebo 5V nebo 7.65V nebo cokoliv jiného.Účinnost takového měniče je okolo 90% (z 12V na 5V), pro porovnání 7805 ve stejných odmínkách má pouze 40% - což je ale logické, protože 7805 je lineární stabilizátor zatímco 78xx Replacement (SD8942) je založen na spínaném obvodu. Ztráty na stabilizátoru jsou tak mnohem nižší.

Minimální vstupní napětí je 4.5V, výstupní napětí 16V, maximální výstupní proud pak 2A.

Projekt najdete na githubu i s výrobními podklady https://github.com/wagiminator/Power-Boards/tree/master/78xx_Replacement_SD8942

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,210 návštěv