Banana Pi M2 Berry - prozkoumání, první start a snímky z termokamery.

https://www.youtube.com/watch?v=dUdCPKZAPwA
 
Několik týdnů zpátky se objevila informace o jednodeskovém počítači cubieboard6.

CubieTech přichází se změnou procesoru a tak přichází na svět i nové jméno jednodeskového počítače - Cubieboard7.

Procesor Actions Semi S500 nahradil Actions Semi S700 (quad core ARM Cortex-A53) s Mali-450MP4 GPU...
 
Českobudějovický Starnet oznámil, že staví vlastní #IoT síť.
Jaký budou mít k síti přístup jednotlivci, bastlíři, zatím není známý. Doufejme, že jednoduchý.

Napsala lupa.cz https://www.lupa.cz/clanky/v-cesku-startuje-dalsi-sit-pro-internet-veci-starnet-pokryje-zemi-technologii-lora/
 
Jistě znáte desku zvanou Micro:bit od BBC. Dostala se mi do ruky díky nadačnímu fondu micro:la a radioamatérovi OK1RP.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Ae3M1odlR1I
 


Seznamte se s nejmenší Arduino deskou (nebo ne?) na světě nazvanou PICO. Největší předností této desky je právě její miniaturní velikost. Rozměry - 0.6" x 0.6" (15.2 x 15.2 mm).
PICO obsahuje ATmega32U4. Podporuje USB připojení, a pin headery jsou použity s roztečí 0.1" (2.54mm), takže můžete PICO board jednoduše používat v nepájivém poli.
 


BananaPi zveřejnil informace o novém jednodeskovém počítači s názvem ZERO (BPI-M2 ZERO). Zařazuje se tak po bok dalších výrobců jako je Raspberry Pi ZERO (a ZERO W) a OrangePi ZERO.

Procesorem BananaPi M2 Zero je Allwinner H2+ obsahující GPU Mali400 MP2. RAM je o velikosti 512MB (SDRAM).
Dostupný je i slot pro microSD kartu, BPI-M2 ZERO podporuje až 64 GB.
Konektivita je zajištěna přes Bluetooth 4.0 a také integrovanou ...
 
Překlad článku z cnx-software.com od probiznis.eu

Boom takzvaných miniatúrnych počítačov neutícha. Nielen vďaka platforme Raspberry Pi, ktorá vyvolala doslova revolúciu spojenú s nástupom miniatúrnych počítačov. Tie sú charakteristické rozmermi zhruba vo veľkosti platobnej karty a nízkou cenou – približne 30 eur. Platforma sprístupnila programovací jazyk Python všetkým nadšencom z celého sveta. Z prostého konzumenta digitálneho obsahu sa tak môže ľahko stať jeho tvorca – to všetko vďaka filozofii Open-Source. Vďaka nej sa v Číne objavilo niekoľko spoločností, z ktorých sa postupne, najmä vďaka cenovej politike a relatívne dobrej logistike stávajú hráči svetového významu (red.)

Celý článek na http://www.probiznis.eu/office-biznis-model-a-ambiciozne-plany-shenzhen-xunlong-software-vyrobcu-orange-pi/
 


Pokud mě sledujete na sociálních sítích, jistě jste si všimli několika komentářů a obrázků o mém nejnovějším projektu a to Zavlažovacím systému s vývojovou deskou NodeMCU (ESP8266, ESP12E).

Tento projekt vznikl jako nutnost zavlažovat několik květináčů s bylinkami a zeleninou (celkem 8 kusů květináčů) v průběhu našich letních dovolených.

Celý článek na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=111
 
STMicroelectronics uvolnilo API nízkoúrovňové vrstvy pro programování všech mikrokontrolérů STM32 (kromě STM32H7). API známé jako Low-Layer (LL API), jejíž použítí je předurčeno pro zkušenější programátory, doplňuje jinou programovací vrstvu a to HAL (Hardware Abstraction Layer). LL API můžete (s omezeními) kombinovat i s HAL.

Low-Layer API je obsaženo v softwarovém balíku STM32Cube a LL API je napsán tak, aby splňoval standard MISRA-C 2004 (kontrola pomocí Grammatech CodeSonar®)......
 


Novinky z oblasti jednodeskových počítačů z dílny Friendlyelec - NanoPi NEO Plus2.
Za $24.99 (plus pošta) opravdu malý jednodeskový počítač se slušným výkonem, integrovanou eMMC pamětí, 1Gbps připojením k internetu skrze RJ45 a také AP6212 -WiFi (802.11 b/g/n) a Bluetooth (4.0 dual mode).
Kromě výše zmíněných komponent, NanoPi NEO Plus2 obsahuje...
 


Olimex nepřestává vyvíjet nové a nové zařízení a vývojové kity. Do hledáčku se mu dostal ESP32 (WiFi&BT) a kromě Olimex ESP32-EVB - ESP32, CAN, Ethernet teď pracuje na další destičce určenou pro IoT (Internet of Things) s velkou externí RAM (4MB) a FLASH (4MB) pamětí a šifrovací jednotkou...
 


Zajímavá deska ULTIMA3 na stránkách hackaday.io. ULTIMA obsahuje mikrokontrolér SAMD21G, který je podporován v Arduino IDE - kompatibilní s Arduino Zero. K tomu na desce naleznete Li-Po nabíjecí obvod, MicroSD slot a barevný OLED. Dále 9-osý gyro MPU6050 a BME280 teplotní/tlakové/vlhkostní čidlo....
 


Na aliexpress se objevil další modul s ESP32. MH-ET LIVE D1 mini ESP32. Modul s cenovkou $8 a poštovým zdarma můžou být zajímavou alternativou k jiným ESP32 modulům.

Jak můžete vidět na fotografiích, modul obsahuje USB-UART převodník k programování ESP32. Modul obsahuje RESET tlačítko, LED indikující napájení a LED určenou pro ovládání uživatelem...
 
Velké porovnání BananaPi jednodeskových počítačů mezi sebou i jinými jednodeskovými počítači

http://forum.banana-pi.org/t/all-banana-pi-sbc-comparison/1714/11
 


Další článek o ESP32. Opět připojíme teplotní/vlhkostní čidlo Si7021 (HTU21) a údaje z čidla zobrazíme na OLED s rozlišení 128x64px komunikující přes sběrnici I2C.

Článek na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=109
 
Diskuze
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.