Vybráno pro vás
 
Na stránkách joudove.8u.cz přibyl další zajímavý článek. Tentokrát o USARTU. Jsou zde popsány jednotlivé registry a článek obsahuje vzorové programy.... 
Knihovna pro eagle (RFM70, LCD Nokia 3310, 2.8inch TFT LCD, AD7415, socket battery AAA)

http://chiptron.cz/downloads.php?cat_id=1&download_id=1


 
Pokud chcete programovat mikroprocesory ze svého telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android, pak máte možnost.
Vývojové prostředí se jmenuje AVRDROID, ale je potřeba k němu mít i programátor s bluetooth rozhraním. Pro úspěšné nahrání programu z telefonu/tabletu, je potřeba nahrát bootloader do AVR mikroprocesoru. Je totiž, stejně jako mikroprocesory v Arduino, programován ... 
STM32 Nucleo - tak se jmenují nové vývojové kity od firmy ST Microelectronics. Dostupné jsou tyto vývojové kity : NUCLEO-F103RB, NUCLEO-L152RE, NUCLEO-F401RE, NUCLEO-F030R8 (a NUCLEO-F072RB).
Jak můžete poznat, dostupné jsou mikroprocesory z řad F4, F1, F0 a L1. Jak píše oficiální web, vývojová deska Nucleo poskytuje Arduino™ zázemí v podobně Arduino™ rozložení konektorů. Nucleo obsahuje integrovaný ST-LINK debugger/programátor.
Kit můžete programovat a ladit v různých vývojových prostředích (IDE) jako Atollic TrueStudio, Keil, ale také ONLINE překládat v překladači na stránce mbed.org.
Pro ultra low power aplikaci můžete použít kit Nucleo STM32L152RE, pro běžné aplikace naopak Nucleo STM32F030R8 nebo Nucleo STM32F103RB a pro vysoký výkon STM32F401RE.
Vývojové kity obsahují... 
Program není nejnovější, ale to mu neubírá na funkčnosti. Program slouží jako grafické rozhraní (="klikátko", nadstavba) pro program AVRDUDE. AVRDUDE je nástroj sloužící k programování mikroprocesorů od firmy atmel (atmega, attiny, at90can/usb, atxmega atd).
Podporuje širokou škálu programátorů od Arduino přes Atmel AVR Dragon, STK500,600,200 až po USBAsp nebo The Bus Pirate. Samozřejmostí je zápis i čtení pojistek i programu do FLASH paměti i EEPROM. Velkou výhodou této grafické nadstavby pro AVRDUDE je multiplatformita (Linux, Windows i Mac OS X)... 
Program pro ovládání LED (zapnutí/vypnutí a blikání). U blikání zadáváte počet opakování a periodu. Program je napsán v programovacím jazyce python. LED je připojena na vývod GPIO 7. Naleznete zde jak vytvořit soubor, kompletní kód i jak ho spustit.

http://chiptron.cz/articles.php?article_id=51 
Máme tu další verzi robota. Zajímavostí tohoto robota je, že je ovládán pomocí iPhonu. Robot se skládá ze zmíněného iOS zařízení, které komunikuje s Raspberry Pi pomocí HTTP a TCP, na Raspberry Pi je připojena kamera. Komunikace mezi Raspberry Pi a Arduino Uno + arduino motor shield probíhá pomocí sběrnice I2C.
Pomocí TCP se posílají příkazy robotu a pomocí HTTP se streamuje video... 
Mysleli jste si, že SD kartu opravdu zamknete proti zápisu přepínačem na kartě? Omyl! Zda půjde SD karta pouze číst nebo číst i psát nerozhoduje přepínač ns kartě, ale operační systém, který může a nemusí akceptovat přepínač v poloze lock/open. Pokud chcete kartu opravdu zamknout proti čtení, pak se podívejte na tento projekt.
Opravdové zamknutí provedete změnou bitu TMP_WRITE_PROTECT (popřípadě PERM_WRITE_PROTECT) v CSD registru karty.
Původní projekt zveřejnil Karl Lunt, který použil mikroprocesor ATmega328. Nephiel však použil ATtiny85, která dokáže zamknout a odemknout SD kartu jedním ... 
Základem tohoto zařízení je mikroprocesor ATmega88, GPS modulem Ublox NEO6MV2 a akcelometrem. Jedná se o hlídač, který pošle sms, respektive ATmega88 pošle příkaz mobilu (Nokia 3210) pro odeslání sms zprávy s aktuálními GPS souřadnicemi. Ke stažení je kompletní kód a ke zhlednutí je i video... 
Tento projekt využívá jako GPS přijímač Ublox-NEO6MV2 GPS modul ve spojení s mikroprocesorem od firmy Atmel - ATtiny 2313A. Komunikace probíhá skrze UART. Článek vysvětluje komunikaci s GPS modulem i způsob zpracování dat z něj. Data jsou ukládána do externí EEPROM... 
29. února to budou 2 roky od uvedení RPi pro širokou veřejnost. Proty, co neví oč jde, tak druhé video je malé seznámení :-)
 
Na stránce joudove.8u.cz jsem nalezl velmi hezký návod pro STM32F4 Discovery kit. Je zde velmi podrobně probírán postup programování i samotné vývojové prostředí Keil. Začíná se zde o úplných základů. Od vytvoření projektu v Keil, rozsvícení LED, práci s tlačítkem, využití časovače/timeru až po externí přerušení. Další programy bude zcela jistě přibývat. 
Další příklad kódu ve VHDL pro FGPA. Tentokrát 8bitový čítač/counter. Jsou zde dva zdrojové kódy (i testbenche), u kterých je vysvětlen rozdíl mezi podmínkama na vstupu "reset". Článek je doplněn o dva obrázky vysvětlující každou situaci.

http://chiptron.cz/articles.php?article_id=49
 
Nedávno jsme tu měli 44 projektů s Raspberry Pi, tentokrát přinášíme 40 projektů s Arduino.
Naleznete zde robota, který se vyhýbá překážkám. Akcelometr komunikující přes XBee s Arduino. Pedál s efekty pro elektrickou kytaru. RC auto řízené přes web. Hru ping-pong. Arduino jako řídící jednotka pro model letadla nebo vytvořte techno pomocí "Laser Harp". A spoustu dalších, zajímavých, konstrukcí.... 
Uživatel Matus77 nás upozornil na tuto konstrukci za což mu děkujeme.
V článku je popsán hardware (motor, výkonová část regulátoru, snímací část, řídící část...). Článek popisuje měření indukovaného napětí i regulační algoritmus. Vše je přehledně zobrazeno ve vývojovém diagramu a k dispozici jsou grafy s odezvou regulátoru. Srdcem regulátoru je mikrokontrolér ATMega8-16PU. Jak autor píše... 
Máte doma Raspberry Pi a nevíte jaký projekt byste mohli zrealizovat? Zde máte přehled 44 projektů s Raspberry Pi. Můžete si vytvořit web server, mail server nebo web cam server. RPi může řídit i QuadCopteru nebo i tank. Pomocí několika RPi si můžete vytvořit Superpočítač (Cluster z RPi). Pokud programujete mikrokontroléry PIC, věřte že RPi můžete použít jako PIC programátor. RPi se dostal i do stratosférického balónu, kde zaznamenával údaje z různých čidel.
Naleznete zde i zajímavější projekty jako monitor provozu na silnici... 

Pokud vám minipočítače jako Raspberry Pi, BeagleBone a další přijdou málo výkonné, pak vězte, že existují i výkonnější alternativy. Například zmíněný PandaBoard ES, který je forkem BeagleBonu.
Jedná se o projekt založený na procesoru od Texas Instruments a to OMAP4460. OMAP4460 SoC (system on a chip) je 2 jádrový ARM® Cortex™-A9 MPCore™ procesor taktovaný na 1.2GHz s 1GB RAM paměti DDR2.
Nezvyklá je výbava minipočítače: WiFi 802.11 b/g/n a Bluetooth® v2.1. Pro debug jsou vyvedeny UART/RS-232, JTAG, 2 status LEDky.
Další výbava je už standardní, např. ...
 


Logger meří nadmořskou výšku, teplotu a tlak vzduchu. Jak autor píše, logger je vhodný pro turisty, lyžaře, cyklisty, kajakáře a mnoho dalších sportů.

Jsou dvě verze zálesáckého loggeru.
Logger Classic a Logger Mini. Classic smá display 84x48 z nokie 3310 a je napájena 3V CR2032 baterie.
Mini je o polovinu menší než Classic. Grafy se zobrazují na OLED 128x64, je napájen 1.5V AAA baterie s DC Boost měničem pro vytvoření 3V. Zařízení jsou samozřejmě velmi energeticky nenáročné. Záznam skenování je od 1 hodiny do 2 týdnů. Frekvence sbírání vzorků je 1 minuta ...

 

Po dlouhé době tu máme zase nějakého robota. Ten komunikuje skrze bluetooth s tabletem či jiným zařízením obsahující terminál. Robot má na sobě připevněnou VGA kameru, která komunikuje na frekvenci 2.4GHz. Regulátor L293D se stará o ...
 
Tak tu máme zase jeden projekt z Ruska. Tentokrát výkonový regulátor/ovladač pro RGB LED pásky (2. verze).
Druhá verze oproti té první dostála změn hlavně po stránce hardwaru. Tranzistory v první verzi byly řízeny přímo z mikrokontroléru ATtiny2313. V první verzi je i návrh RGB regulátoru s mikrokontrolérem PIC12F629.
Řídící jednotka byla (a stále je) ovládána ovladačem ze starého regulátoru RGB LED pásku. Nový regulátor si zachoval funkce svého předchůdce tedy 256 úrovní jasu, výběr z 15-ti přednastavených barev i výběr libovolné barvy. Přibylo ale míchání barev, stroboskop i míchání náhodných barev.
A nyní změny v druhé verzi....
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.