Vybráno pro vás
 

Nové Raspberry Pi pro průmyslové využití je zde! Malý modul (6.5x3cm) obsahuje procesor BCM2835 s 512MB RAM pamětí a navíc 4GB eMMC FLASH paměť.
Tento modul je připojen přes SODIMM konektor k desce, která obsahuje JTAG konektor, 2xDSI konektor pro připojení displeje, 2xCSI konektor pro připojení kamery. Na desce dále najdete 1x USB HOST, micro USB data port a micro USB pro napájení a samozřejmě HDMI konektor. K dispozici máte 2x100 pinový konektor pro připojení čehokoli (GPIO).
Tento koncept je vymyšlen tak, že si můžete ...
 
STM vytvořil aplikaci pro OS Android, kde můžete pohodlně vyhledávat podle parametrů mikroprocesorů STM32 a STM8. Aplikace obsahuje více jak 400 mikroprocesorů. Můžete vyhledávat podle parametrů nebo sériového čísla. Můžete stáhnout datasheet a reference manual a ...

Další novinkou jsou mikroprocesory STM32F0x2 - tato nová řada F0 zařízení obsahuje USB2.0
bez potřeby externího oscilátor. Obsahuje link power managment (LPM). Mikroprocesory obsahují CAN, USART, I2C, SPI a také HDMI CEC (který se hodí například pro dálkové ovládání). STM32F0 ... 
Seznam zajímavých vývojových kitů (development board) přímo do firem jako jsou Atmel, NXP, ST Microelectronics, Texas Instruments, Microchip a Freescale do 1000Kč (podle farnell.com). Je zde zmíněna výbava kitů a u některých produktů i periferie samotného mikrokontroléru. Naleznete zde vývojové kity jako ATMEGA1284P-XPLD, MSP-EXP430G2, EK-TM4C123GXL, STM32F429I-DISCO, LFEBS12UBLAB, FRDM-KL46Z, FUBARINO MINI CHIPKIT, LPCXPRESSO a spoustu dalších. Jsou tu vývojové kity pro 8bit, 16bit i 32bit mikrokontroléry.

http://chiptron.cz/articles.php?article_id=52


 
V tomto návodu naleznete jak nainstalovat FTP na Raspberry Pi, jak nastavit FTP jenom pro uživatele nebo anonymous uživatele.

http://chiptron.cz/articles.php?article_id=53


 
Pokud ovládáte angličtinu, můžete si přečíst 5 "eknih", které jsou zdarma k dispozici o programování mikrokontrolérů ATmega. 
I když je návodů spousta, tato stránka respektive tento tutoriál pro Raspberry Pi mě velmi zaujal. Články jsou psané věcně a srozumitelně. Jsou zde sepsány začátky jako instalace systému a jeho aktualizace, práci s GPIO v programovacím jazyce Python, vytvořením webového serveru a instalací php5 a mysql přes použití GPIO a I2C sběrnice až po ovládání...


 
Pokud máte zájem o jiné mikrokontroléry než ty založené na jádře ARM (STM32 , NXP aj) můžete využít aktuální nabídku firmy Texas Instruments.
Jedná se o vývojovou desku s procesorem TM4C1294 - 120MHz 32-bit ARM Cortex-M4 s plovoucí desetinou tečkou, 1MB Flash, 256KB SRAM, 6KB EEPROM, integrovaný 10/100 Ethernet MAC+PHY, 8 x ... 
Zajímavou konstrukci teploměru s čidlem DS18B20, LCD displejem a jednodeskovým počítačem BeagleBone zveřejnil na serveru abclinuxu.cz Petr Bravenec.
K minipočítači jsou připojeny 2 čidla teploty. Hodnoty z nich jsou zobrazeny na LCD displeji. Hodnoty z teploměrů jsou zároveň zobrazovány i na ... 
Na stránkách joudove.8u.cz přibyl další zajímavý článek. Tentokrát o USARTU. Jsou zde popsány jednotlivé registry a článek obsahuje vzorové programy.... 
Knihovna pro eagle (RFM70, LCD Nokia 3310, 2.8inch TFT LCD, AD7415, socket battery AAA)

http://chiptron.cz/downloads.php?cat_id=1&download_id=1


 
Pokud chcete programovat mikroprocesory ze svého telefonu nebo tabletu s operačním systémem Android, pak máte možnost.
Vývojové prostředí se jmenuje AVRDROID, ale je potřeba k němu mít i programátor s bluetooth rozhraním. Pro úspěšné nahrání programu z telefonu/tabletu, je potřeba nahrát bootloader do AVR mikroprocesoru. Je totiž, stejně jako mikroprocesory v Arduino, programován ... 
STM32 Nucleo - tak se jmenují nové vývojové kity od firmy ST Microelectronics. Dostupné jsou tyto vývojové kity : NUCLEO-F103RB, NUCLEO-L152RE, NUCLEO-F401RE, NUCLEO-F030R8 (a NUCLEO-F072RB).
Jak můžete poznat, dostupné jsou mikroprocesory z řad F4, F1, F0 a L1. Jak píše oficiální web, vývojová deska Nucleo poskytuje Arduino™ zázemí v podobně Arduino™ rozložení konektorů. Nucleo obsahuje integrovaný ST-LINK debugger/programátor.
Kit můžete programovat a ladit v různých vývojových prostředích (IDE) jako Atollic TrueStudio, Keil, ale také ONLINE překládat v překladači na stránce mbed.org.
Pro ultra low power aplikaci můžete použít kit Nucleo STM32L152RE, pro běžné aplikace naopak Nucleo STM32F030R8 nebo Nucleo STM32F103RB a pro vysoký výkon STM32F401RE.
Vývojové kity obsahují... 
Program není nejnovější, ale to mu neubírá na funkčnosti. Program slouží jako grafické rozhraní (="klikátko", nadstavba) pro program AVRDUDE. AVRDUDE je nástroj sloužící k programování mikroprocesorů od firmy atmel (atmega, attiny, at90can/usb, atxmega atd).
Podporuje širokou škálu programátorů od Arduino přes Atmel AVR Dragon, STK500,600,200 až po USBAsp nebo The Bus Pirate. Samozřejmostí je zápis i čtení pojistek i programu do FLASH paměti i EEPROM. Velkou výhodou této grafické nadstavby pro AVRDUDE je multiplatformita (Linux, Windows i Mac OS X)... 
Program pro ovládání LED (zapnutí/vypnutí a blikání). U blikání zadáváte počet opakování a periodu. Program je napsán v programovacím jazyce python. LED je připojena na vývod GPIO 7. Naleznete zde jak vytvořit soubor, kompletní kód i jak ho spustit.

http://chiptron.cz/articles.php?article_id=51 
Máme tu další verzi robota. Zajímavostí tohoto robota je, že je ovládán pomocí iPhonu. Robot se skládá ze zmíněného iOS zařízení, které komunikuje s Raspberry Pi pomocí HTTP a TCP, na Raspberry Pi je připojena kamera. Komunikace mezi Raspberry Pi a Arduino Uno + arduino motor shield probíhá pomocí sběrnice I2C.
Pomocí TCP se posílají příkazy robotu a pomocí HTTP se streamuje video... 
Mysleli jste si, že SD kartu opravdu zamknete proti zápisu přepínačem na kartě? Omyl! Zda půjde SD karta pouze číst nebo číst i psát nerozhoduje přepínač ns kartě, ale operační systém, který může a nemusí akceptovat přepínač v poloze lock/open. Pokud chcete kartu opravdu zamknout proti čtení, pak se podívejte na tento projekt.
Opravdové zamknutí provedete změnou bitu TMP_WRITE_PROTECT (popřípadě PERM_WRITE_PROTECT) v CSD registru karty.
Původní projekt zveřejnil Karl Lunt, který použil mikroprocesor ATmega328. Nephiel však použil ATtiny85, která dokáže zamknout a odemknout SD kartu jedním ... 
Základem tohoto zařízení je mikroprocesor ATmega88, GPS modulem Ublox NEO6MV2 a akcelometrem. Jedná se o hlídač, který pošle sms, respektive ATmega88 pošle příkaz mobilu (Nokia 3210) pro odeslání sms zprávy s aktuálními GPS souřadnicemi. Ke stažení je kompletní kód a ke zhlednutí je i video... 
Tento projekt využívá jako GPS přijímač Ublox-NEO6MV2 GPS modul ve spojení s mikroprocesorem od firmy Atmel - ATtiny 2313A. Komunikace probíhá skrze UART. Článek vysvětluje komunikaci s GPS modulem i způsob zpracování dat z něj. Data jsou ukládána do externí EEPROM... 
29. února to budou 2 roky od uvedení RPi pro širokou veřejnost. Proty, co neví oč jde, tak druhé video je malé seznámení :-)
 
Na stránce joudove.8u.cz jsem nalezl velmi hezký návod pro STM32F4 Discovery kit. Je zde velmi podrobně probírán postup programování i samotné vývojové prostředí Keil. Začíná se zde o úplných základů. Od vytvoření projektu v Keil, rozsvícení LED, práci s tlačítkem, využití časovače/timeru až po externí přerušení. Další programy bude zcela jistě přibývat. 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.